Vláda projedná nová cvičení české armády

Praha – Kabinet Bohuslava Sobotky bude v pondělí jednat o cvičeních, které česká armáda pro letošní rok plánuje. Vojáci by měli mimo jiné dělat doprovod americkému konvoji, který Českem projede v květnu.

Přidejte svůj názor

Armáda České Republiky
doporučujeme

Mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek uvedl, že cvičení na letošní rok vláda schvalovala již v prosinci. Armáda plánuje 115 cvičení v zahraničí, vojáci budou vedle evropských zemí letos cvičit například v USA, Kanadě, Izraeli, Jordánsku, Mongolsku, Keni a v Kongu.

V Česku by se měl konat zhruba stejný počet vojenských cvičení jako minulý rok, budou mezi nimi i dvě velká cvičení, kterých se v obou případech zúčastní kolem 300 zahraničních vojáků a 30 spojeneckých letounů


Ministři teď dostanou na stůl doplněk, který obsahuje informace o dalších 18 zahraničních a sedmi českých nově plánovaných cvičení. U dalších necelých 40 cvičení pak upřesňuje již schválené parametry, tedy třeba počet účastnících se vojáků.

V rámci cvičení Saber Strike budou čeští vojáci doprovázet konvoj 2. jízdního pluku americké armády. Ten se bude ve dnech 27. až 30. května přesouvat přes Česko na alianční cvičení v Pobaltí. Cílem cvičení je podle mluvčího zvýšit schopnosti složek Armády České republiky a vojenské policie při plánování a zabezpečení přesunů ozbrojených sil spojenců, procvičit poskytování logistické podpory a provést společný výcvik s jednotkami armády USA.

Americká armáda bude přes Česko přesouvat do 250 vozidel a 800 vojáků, kteří by měli podle ministra obrany Martina Stropnického (ANO) přespat ve Vyškově a případně i v Přáslavicích. V těchto posádkách se také počítá právě se společným výcvikem. Přesun amerického konvoje v loňském roce v Česku vyvolal značný rozruch.

Dalším novým cvičením bude Ultimate Sword, během kterého bude v Německu společně cvičit štáb 4. brigády rychlého nasazení s velitelstvím 1. německo-holandského sboru. Za českou armádu bude do něj vysláno 50 vojáků. Pro chemiky a ženisty je určeno cvičení Poison Challenge v Německu, na kterém budou trénovat likvidaci výbušných zařízení obsahujících otravné látky. Čeští vrtulníkoví letci, kteří se připravují k nasazení v Afghánistánu, se zúčastní francouzského cvičení Mountain Flight.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Česku brzy vypukne cvičení Ample Strike, USA pošlou bombardér a…

22.08.2019 17:59 Letecké cvičení Ample Strike, které bude hostit 22. letecká základna Sedlec, Vícenice u Náměště nad…

Česko koupí americké vrtulníky Venom a Viper. Podívejte se, co umí

22.08.2019 17:34 Aktualizováno Česká armáda pořídí americké bojové i víceúčelové vrtulníky Viper a Venom. Podle ministra obrany…

Dny NATO 2019: C-5M Super Galaxy bude v Ostravě kralovat americkým obrům

21.08.2019 16:11 Exkluzivní přehlídku svých velkých letadel nabídnou letos návštěvníkům Dnů NATO v Ostravě & Dnů…

Obrana dostane přidáno. Metnar vyjednal navýšení rozpočtu na 75,5 miliardy

21.08.2019 15:46 Aktualizováno Ministerstvo obrany by mělo mít příští rok rozpočet 75,5 miliardy. Na dnešní schůzce se na tom…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama