Čeští vojáci budou v příštích dvou letech působit v Mali, Afghánistánu i na Balkáně. Zapojí se také do boje proti IS

Praha – Afghánistán, Mali nebo Sinaj. Tam se podívají v letech 2017 a 2018 příslušníci české armády v rámci zahraničních misí. Měl by se do nich zapojit asi stejný počet vojáků jako dosud.

Přidejte svůj názor 16 komentářů

Armáda České Republiky
doporučujeme

Vyplývá to z návrhu misí, které bude v pondělí schvalovat vláda. Za nasazení ve schvalovaných mandátech ministerstvo obrany zaplatí podle předpokladů necelé 2,3 miliardy korun. ČTK to sdělil mluvčí ministerstva Jan Pejšek.

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) uvedl, že návrh počítá s pokračováním ve všech dosavadních zahraničních operacích. Prioritou zůstávají mise Resolute Support v Afghánistánu a mise EU a OSN v Mali. Kromě toho chce armáda významně přispívat do Sil rychlé reakce, které jsou zásadním mechanismem kolektivní obrany NATO.

Současný mandát pro české ozbrojené síly v zahraničí vyprší na konci roku. Do té doby se musí vláda a Parlament shodnout na jejich dalším vyslání. Největší jednotka by opět měla působit v Afghánistánu. V roce 2017 v něm česká armáda chce mít 270 vojáků, o rok později 250. Končící mandát počítal se zapojením až 310 vojáků. Dalších 20 by pak bylo určeno, stejně jako v současné době, pro ochranu české ambasády. Češi se v zemi i nadále zaměří na ochranu spojeneckých sil a výcvik afghánských kolegů.

Češi by se měli zapojit také do misí v Africe a na Blízkém východě. Druhý nejpočetnější kontingent by armáda měla vyslat do Mali, kde má působit celkem 60 osob. Stejně jako letos jich většina bude součástí výcvikové mise EU. Deset pak bude pracovat ve štábech malijské mise, kterou vede OSN, řekl ČTK náčelník generálního štábu Josef Bečvář.

Tradičním místem působení českých sil je oblast Balkánu. Deset vojáků podle navrženého plánu bude působit v Bosně a Hercegovině, dva v Kosovu. „Politicko-bezpečnostní situace v regionu zůstává křehká a nelze vyloučit její vyostření," poznamenal Pejšek.

Česká armáda chce i nadále působit na Sinaji, kam posílá kromě až 25 vojáků i letoun CASA C 295M, a na Golanech, pro které nabízí až pět vojáků. Česko bude stále pokračovat ve svém dosavadním působení v námořních operacích EU, tedy v protipirátské operaci EU v oblasti Afrického rohu a v operaci EU zaměřené na omezení migrace ve Středomoří. V obou případech české vojsko pošle odborníky do velitelských struktur.

Stropnický zároveň dodal, že kromě operací uvedených v připraveném materiálu, se bude Česko podílet i na boji proti Daesh, tedy takzvanému Islámskému státu. „Vyslání leteckého poradního týmu do Iráku, kde by měli naši vojáci do konce roku 2018 pomáhat s výcvikem na L-159, schválila vláda již před dvěma týdny," uvedl.

Další stovky vojáků pak budou určeny pro případné rychlé nasazení v rámci operací NATO nebo OSN. Do aliančních sil rychlé reakce bude příští rok vyčleněno 810 vojáků, v roce 2017 jich bude 380. Dalších 200 vojáků bude připraveno se zapojit do případné mírové operace OSN.

Loading...
Vstupte do diskuze (16)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Česku brzy vypukne cvičení Ample Strike, USA pošlou bombardér a…

22.08.2019 17:59 Letecké cvičení Ample Strike, které bude hostit 22. letecká základna Sedlec, Vícenice u Náměště nad…

Česko koupí americké vrtulníky Venom a Viper. Podívejte se, co umí

22.08.2019 17:34 Aktualizováno Česká armáda pořídí americké bojové i víceúčelové vrtulníky Viper a Venom. Podle ministra obrany…

Dny NATO 2019: C-5M Super Galaxy bude v Ostravě kralovat americkým obrům

21.08.2019 16:11 Exkluzivní přehlídku svých velkých letadel nabídnou letos návštěvníkům Dnů NATO v Ostravě & Dnů…

Obrana dostane přidáno. Metnar vyjednal navýšení rozpočtu na 75,5 miliardy

21.08.2019 15:46 Aktualizováno Ministerstvo obrany by mělo mít příští rok rozpočet 75,5 miliardy. Na dnešní schůzce se na tom…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama