Policii někdo úkoloval víc, než by měl? Červíček kritizuje manévry při čínské návštěvě

Praha – Ještě před začátkem mimořádné schůze Poslanecké sněmovny na téma policejních zásahů při návštěvě čínského prezidenta Si Tin-pchinga, vystoupil před novináře bývalý policejní prezident a kandidát ODS pro podzimní krajské volby Martin Červíček. Ten byl k zásahům svých někdejších podřízených poměrně kritický.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Plk. Mgr. Martin Červíček
doporučujeme

Policii zřejmě během návštěvy čínského prezidenta někdo mluvil do bezpečnostních opatření víc, než by měl, uvedl Červíček. Počínání policie rozdělil do tří oblastí. V případě postupu na pražské FAMU, kterou kvůli vyvěšení tibetské vlajky navštívili policisté, souhlasil s vysvětlením policejního prezidenta Tomáše Tuhého. Ten před několika dny uvedl, že šlo o zbytečnou služební horlivost. Poměrně smířlivý byl Červíček i v případě uzavírek.

V případě uzavření Hradčanského náměstí, na které se nedostali účastníci oznámeného shromáždění na podporu Tibetu se stala podle něj chyba hlavně v komunikaci.

Problémy však vidí ve třetí oblasti, tedy mimořádné události v ulicích hlavního města. „Já z toho mám takový pocit, že policii do těch bezpečnostních opatření někdo mluvil víc, než by měl. Někdo možná měl větší zájem na tom, aby spokojenost představitelů Číny byla větší, než by se hodilo na taková bezpečnostní opatření," myslí si někdejší policejní prezident.

Domnívá se také, že policie měla mít o chystaných událostech větší přehled. „Když chcete mít v ulicích například vítače, tak by policie měla být o těchto aktivitách víc seznámena, aby tam nepřijela pět minut po dvanácté, ale aby byla včas schopná reagovat na různé skupinky lidí, kteří vytvářely situace, kdy se někdo někde napadal a podobně," řekl.

„Policie čelila náročnému úkolu, který zvládla. Přesto došlo k několika incidentům, které musí být vyšetřeny. Pokud by se ukázalo, že policisté nebyli jen příliš horliví, jednalo by se o závažné pochybení, které nemůže zůstat bez odezvy," uvedl bývalý policejní prezident a kandidát ODS na hejtmana v Královéhradeckém kraji Červíček.

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek novinářům řekl, že na úkor svobod a ústavních práv se toho stalo příliš mnoho, aby se s tím mohl smířit. Proto má dnes postup policie vysvětlit ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). „Dneškem ty dotazy pro nás nekončí. Motivem je udělat vše pro to, aby se něco takového nikdy neopakovalo," uvedl.

„V posledních dnech jsme svědky řady protichůdných informací z nejrůznějších zdrojů. Myslíme si, že toto téma si bezesporu zaslouží přesné a odborně strukturované odpovědi ze strany vlády. Proto jsme chtěli na řádném jednání Sněmovny zařadit bod k tématu, vláda však tento návrh zablokovala, proto jsme přistoupili k mimořádné schůzi. Zametání těchto otázek pod koberec by podkopalo nejen pověst policie, ale zejména by otřáslo důvěrou v nestrannost a politickou nezávislost policie ze strany občanů – na to jsou z historických důvodů občané této země oprávněně velmi citliví. Většina z nás si ještě dobře pamatuje dobu před 25 lety, kdy policie byla nástrojem státní represe," vysvětluje předseda ODS Petr Fiala.

„V právním státě, kde je každému garantováno právo na svobodný projev, není možné, aby policie kohokoliv vyšetřovala jenom proto, že vyvěsil tibetskou vlajku, nebo jinak pokojně vyjádřil svůj názor. Otázkou také zůstává, proč policie zakázala demonstrantům vstoupit na Hradčanské náměstí. Musíme se i ptát, jakým právem policisté vtrhli na akademickou půdu do budovy FAMU, kde vyšetřovali vyvěšení tibetských vlajek. Pokud by se potvrdila výpověď studenta gymnázia, který vyslovil svůj názor na postup policie a následně byl předveden na stanici a fyzicky napaden, jednalo by se o závažné pochybení," upozornil předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

Podle TOP 09 a ODS policisté během návštěvy hlavy čínského státu bezdůvodně omezovali práva části obyvatel. Kritici hovoří zejména o šikaně některých odpůrců čínského prezidenta, kteří svůj postoj dávali najevo například vyvěšováním tibetských vlajek. Chovanec i vedení policie ale odmítlo, že by policisté stranili Číňanům.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dny NATO 2019: C-5M Super Galaxy bude v Ostravě kralovat americkým obrům

21.08.2019 16:11 Exkluzivní přehlídku svých velkých letadel nabídnou letos návštěvníkům Dnů NATO v Ostravě & Dnů…

Obrana dostane přidáno. Metnar vyjednal navýšení rozpočtu na 75,5 miliardy

21.08.2019 15:46 Aktualizováno Ministerstvo obrany by mělo mít příští rok rozpočet 75,5 miliardy. Na dnešní schůzce se na tom…

Nákup bojových vozidel se komplikuje, výsledek tendru na právní…

21.08.2019 07:50 Ministerstvo obrany zrušilo rozhodnutí o výběru vítěze tendru na poradenství při nákupu bojových…

Únos Babišova syna? Potrestáni byli dva policisté, v kauze pochybili

20.08.2019 11:11 Aktualizováno Dva policisté byli kázeňsky potrestáni za chybu v kauze údajného únosu syna premiéra Andreje Babiše…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama