Návrh zákona: Městská policie nebude měřit rychlost v obcích

Praha - Poslanci chtějí zakázat městské policii vybírat pokuty za vysokou rychlost. Změny v zákoně chce navrhnout poslanec Bronislav Schwarz, sám bývalý šéf městské policie. Jednou z možností je, že by dohled nad pevnými radary přešel pod státní policii.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

371
doporučujeme

Kontroly městských strážníků už možná řidiči na silnicích nezažijí. Omezit pravomoci městské policie v této oblasti chce poslanec Bronislav Schwarz. "Rozhodně bych to omezil jen na nebezpečných úsecích a klidně bych stanovil maximální částku, kolik jsou schopni vybrat, aby z toho nebylo rejžování," uvedl.

Ve hře je mimo jiné varianta, že by vybírání pokut z radarů umístěných v obci měla na starosti už jen státní dopravní policie. S tímto návrhem souhlasí například bývalý policejní prezident Martin Červíček. "Za řešení takovýchto přestupků má odpovídat policie státní," sdělil.

Návrh podporuje i ministr vnitra Milan Chovanec. "Městská policie by měla sloužit občanům na území města a především řešit veřejný pořádek v ulicích. Jestli k tomu patří i měření rychlosti? Já si osobně myslím, že ne," prohlásil Chovanec.

"Myslím si, že by se měla vést široká a fundovaná debata o tom, jaké jsou úlohy obecní policie. Takto zásadní věci by se neměly řešit pozměňovacími návrhy," namítá ministr dopravy Dan Ťok. Diskuzi se ale nebrání.

O pravomocích městské policie se ale ve sněmovně zřejmě strhne tvrdá bitva. "TOP 09 bude prosazovat zachování stávajícího stavu," oznámil František Laudát. "Vzhledem k tomu, že vzrůstá nehodovost i úmrtnost tak bych skutečně v tuto chvilku ten zákon nepodpořil," souhlasí i Jaroslav Klaška z KDU-ČSL.

O omezení pravomocí obecní policie se začalo znovu mluvit po nedávném skandálu strážníků z Kolče. Opilí se poprali desítky kilometrů od místa, kde měli vybírat pokuty. Do sto kilometrů vzdálené obce je poslali nadřízení.

Loading...
Témata: Policie ČR | doprava
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čeští vojáci dostali medaile za zahraniční mise, potýkali se i s uprchlíky

16.08.2019 14:31 Čeští vojáci, kteří se vrátili ze zahraničních misí v Kosovu, Itálii a Afghánistánu, dnes v Domě…

Hasiči se dohodli se Schillerovou, příští rok dostanou 434 milionů navíc

13.08.2019 17:31 Hasiči dostanou v rozpočtu na příští rok proti původnímu návrhu 434 milionů korun navíc. Rozpočet…

Nákup letounů CASA? Bečvář se u soudu zapotil, žalobce vytáhl nepříjemnou…

13.08.2019 16:35 Aktualizováno Bývalý náčelník generálního štábu Josef Bečvář dnes u soudu z pozice svědka hájil pořízení letounů…

Výstřel v letadle s Babišem. Člen ochranky nespáchal trestný čin, rozhodla…

12.08.2019 16:10 Člen policejní ochranky premiéra Andreje Babiše (ANO) neúmyslným výstřelem na palubě armádního…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama