Středočeské cvičení k migraci ukázalo několik úskalí

Praha - Před dvěma týdny se ve Středočeském kraji konalo cvičení k migraci a po jeho vyhodnocení dnes policie připustila jisté nedostatky. Slabiny přiznává i hejtmanství.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Uprchlíci, ilustrační foto
doporučujeme

V případě silné vlny migrantů musí hejtmanství zajistit dostatek nemocničních lůžek. Kraj vytipoval mladoboleslavskou nemocnici jako hlavní zdravotnické zařízení, které by zajišťovalo migrantům zdravotní pomoc. "V tuto chvíli se řeší vztah nemocnice vůči uprchlickému zařízení v Bělé-Jezové, připravuje se plán krizové připravenosti nemocnice a další činnosti s tím související," informoval hejtman Miloš Petera (ČSSD).

Slabiny odhalili při cvičení i policisté. Podle náměstka ředitele krajské policie Jana Ptáčka je limitujícím faktorem především administrace správního řízení v návaznosti na ověřování identifikace zajištěných lidí v celoevropských systémech. "Do systému se přihlašují všechny státy EU. Takže čím více migrantů bude, tím se prodlouží doba jejich odbavení," uvedl Ptáček.

Jako náročné se ukázalo i zajištění běženců z hlediska personálu a technického vybavení. Policie také nemá dostatečné kapacity na zajištění logistického zázemí pro uprchlíky, například lůžka, lůžkoviny a stravu.

Podle tajemníka bezpečnostní rady kraje Luboše Navrátila je třeba prověřit právní předpisy, které řeší proplácení práce záchranářů, policistů a hasičů a využití hmotných rezerv. Nyní lze použít finanční prostředky a hmotné rezervy jen pro zajišťování záchranných a likvidačních prací nebo ochranu vlastního obyvatelstva. "V případě jejich využití pro zajištění migrační vlny kraji a složkám IZS hrozí, že by nebyly ze státního rozpočtu hrazeny," uvedl Navrátil.

Cvičení také ukázalo, že je potřeba dovybavit pracoviště krizového řízení na krajském úřadě pro případ mimořádných událostí tak, aby komunikace byla rychlá a efektivní.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dny NATO 2019: C-5M Super Galaxy bude v Ostravě kralovat americkým obrům

21.08.2019 16:11 Exkluzivní přehlídku svých velkých letadel nabídnou letos návštěvníkům Dnů NATO v Ostravě & Dnů…

Obrana dostane přidáno. Metnar vyjednal navýšení rozpočtu na 75,5 miliardy

21.08.2019 15:46 Aktualizováno Ministerstvo obrany by mělo mít příští rok rozpočet 75,5 miliardy. Na dnešní schůzce se na tom…

Nákup bojových vozidel se komplikuje, výsledek tendru na právní…

21.08.2019 07:50 Ministerstvo obrany zrušilo rozhodnutí o výběru vítěze tendru na poradenství při nákupu bojových…

Únos Babišova syna? Potrestáni byli dva policisté, v kauze pochybili

20.08.2019 11:11 Aktualizováno Dva policisté byli kázeňsky potrestáni za chybu v kauze údajného únosu syna premiéra Andreje Babiše…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama