Policii zůstane právo zadržet legální zbraň přímo v obydlí, něco se ale změní

Praha - Už příští týden by mohli poslanci hlasovat o zpřísnění pravidel pro držení střelných zbraní. Bezpečnostní výbor Sněmovny navzdory brannému výboru nedoporučil vyškrtnout pravomoc policie zadržet v důvodných případech legálnímu majiteli zbraň přímo v obydlí.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Oprávnění policie zadržet zbraň v obydlí bez svolení soudu nebo státního zástupce vzbuzuje mezi poslanci největší kontroverze. Zastánci argumentují zvýšením bezpečnosti, kritici porušením domovní svobody.

Policista by mohl podle vládní novely zadržet zbraň například kvůli podezření, že zdravotní stav jejího legálního majitele se změnil natolik, že by mohl ohrožovat svůj život nebo životy jiných lidí. Pokud by ji vlastník na výzvu neodevzdal dobrovolně, policisté by mohli vstoupit do jeho obydlí nebo do nemovitosti, v níž se zbraň nachází. Sněmovna jim toto právo sice asi potvrdí, možná jej ale budou mít jen příslušníci odborů služby pro zbraně a bezpečnostní materiál.

Sněmovna patrně nedá lékařům přímý přístup do centrálního registru zbraní, budou jej mít prostřednictvím policie. Vládní předloha míří i na lidi, kteří mají různé lékaře kvůli zbrojnímu průkazu a běžnému léčení. Policie v takovém případě bude moci určit, jaký lékař poskytne kvůli průkazu posudek.

Na sněmovním plénu by neměl podle doporučení výboru uspět lidovec Ivan Gabal s návrhem, aby k povinným podkladům pro vydání posudku o zdravotní způsobilosti patřilo psychologické vyšetření. Sněmovna by měla odmítnout i další požadavek mířící na lékaře, jak jej navrhl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Pokud by u pacienta nabyli podezření, že ztratil zdravotní způsobilost držet zbraň, museli by zjistit, zda má zbrojní průkaz. V případě, že by jej měli, lékaři by museli uvědomit policii.

Novela reaguje i na předloňské výbuchy ve Vrběticích. Stanovuje pravidla pro nakládání s municí civilními subjekty a pro její skladování a evidenci.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čeští vojáci dostali medaile za zahraniční mise, potýkali se i s uprchlíky

16.08.2019 14:31 Čeští vojáci, kteří se vrátili ze zahraničních misí v Kosovu, Itálii a Afghánistánu, dnes v Domě…

Hasiči se dohodli se Schillerovou, příští rok dostanou 434 milionů navíc

13.08.2019 17:31 Hasiči dostanou v rozpočtu na příští rok proti původnímu návrhu 434 milionů korun navíc. Rozpočet…

Nákup letounů CASA? Bečvář se u soudu zapotil, žalobce vytáhl nepříjemnou…

13.08.2019 16:35 Aktualizováno Bývalý náčelník generálního štábu Josef Bečvář dnes u soudu z pozice svědka hájil pořízení letounů…

Výstřel v letadle s Babišem. Člen ochranky nespáchal trestný čin, rozhodla…

12.08.2019 16:10 Člen policejní ochranky premiéra Andreje Babiše (ANO) neúmyslným výstřelem na palubě armádního…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama