Létající kameny a lahve: Čeští policisté míří mezi uprchlíky na Lesbos

Praha - Na řecký ostrov Lesbos dnes odletělo 29 českých policistů, kteří budou v oblasti pomáhat vracet a převážet uprchlíky zpět do Turecka. Uprchlíci s přesunem ale nesouhlasí a pořádají proto různé demonstrace. Při poslední bouřlivé akci dokonce napadli i řeckého ministra pro migraci.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

29 českých policistů dnes v rámci programu evropské pohraniční agentury Frontex odletělo do uprchlického tábora na ostrov Lesbos, aby pomohli při deportaci běženců do Turecka.

K přesunu běženců dojde na základě dohody Evropské unie s Tureckem, která ukládá EU povinnost přijmout za každého navráceného migranta jednoho syrského uprchlíka. Běžence pak přemístí do některého z členských států.

Podle policejního prezidenta Tomáše Tuhého budou policisté ve Středomoří sloužit v civilu a nebudou u sebe mít střelné zbraně. Vybaveni budou třeba pouty, slzotvornými prostředky nebo teleskopickými obušky. Spolupracovat budou s ostatními policisty členských států EU. Zahraniční mise podle policejního prezidenta vyjde na několik milionů korun, na nákladech se bude podílet Česko i EU.

Situace v uprchlickém táboře na Lesbosu je velmi napjatá. Běženci se často bouří a pořádají demonstrace. Na té poslední, která vypukla začátkem týdne, dokonce uprchlíci zaútočili i na řeckého ministra pro migraci. Mouzalase tvrdě zasáhlo několik lahví s vodou. Protestující migranti také zapálili plechovky, které naházeli do košů. Bezpečnostní složky musely použít slzný plyn.

Podle Tuhého je policie připravena pomáhat i dál a pošle do Řecka další pomoc, když se na tom oba státy dohodnou. Policie nyní má zhruba 400 policistů v záložní jednotce, kde jsou zájemci o vyslání na zahraniční mise. "To je úkol, který jsme dostali od vlády," podotkl Tuhý. Dodal, že policisté, co jsou v zahraničí, nechybí v ulicích.

V Řecku již působí deset českých policistů na ostrově Kos. Podílejí se zejména kontrolách a registraci uprchlíků. Podobně podle Tuhého pomáhá i několik policistů v Itálii. Česko kvůli migrační krizi vyslalo policisty či vojáky i do dalších zemí. Působili nebo působí v Maďarsku, Slovinsku či Makedonii.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Česku brzy vypukne cvičení Ample Strike, USA pošlou bombardér a…

22.08.2019 17:59 Letecké cvičení Ample Strike, které bude hostit 22. letecká základna Sedlec, Vícenice u Náměště nad…

Česko koupí americké vrtulníky Venom a Viper. Podívejte se, co umí

22.08.2019 17:34 Aktualizováno Česká armáda pořídí americké bojové i víceúčelové vrtulníky Viper a Venom. Podle ministra obrany…

Dny NATO 2019: C-5M Super Galaxy bude v Ostravě kralovat americkým obrům

21.08.2019 16:11 Exkluzivní přehlídku svých velkých letadel nabídnou letos návštěvníkům Dnů NATO v Ostravě & Dnů…

Obrana dostane přidáno. Metnar vyjednal navýšení rozpočtu na 75,5 miliardy

21.08.2019 15:46 Aktualizováno Ministerstvo obrany by mělo mít příští rok rozpočet 75,5 miliardy. Na dnešní schůzce se na tom…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama