Zeman otevřel expozici o historii kbelského letiště

Praha - Prezident Miloš Zeman dnes odpoledne otevřel novou stálou expozici na letišti Praha-Kbely. Výstava "Galerie velitelů leteckých útvarů" pojednává o historii letiště a tuzemského vojenského letectva vůbec a o mužích, kteří letišti za posledních 100 let veleli.

Přidejte svůj názor

Miloš Zeman, prezident České repubilky
doporučujeme

Letiště ve Kbelích vzniklo na sklonku roku 1918, těsně po vyhlášení republiky. Výstava je umístěna ve foyer před vstupem do haly. Na vojenské letiště s nepřetržitým provozem nemá běžně veřejnost přístup.

"Přeji vám, aby náš letecký provoz v rukou vojáků byl bezpečný a spolehlivý a aby se nestalo to, co se stalo našim polským kolegům ve Smolensku, kdy z dopravní nehody vznikl mezinárodní konflikt," řekl Zeman.

Dodal, že z kbelského letiště loni často odlétal a vracel se sem, v letadle strávil 109 hodin a nalétal 81.500 kilometrů.

Podle ministra obrany Martina Stropnického (ANO) je dnes, v den státního svátku, přítomnost prezidenta ve Kbelích důkazem jeho zájmu o armádu. Je to pro ni podle ministra povzbuzení. "Tato půda je pro nás, dovolím si říct, posvátná. Protože tady je ztělesněna naše letecká tradice, založená za první republiky, tradice založená naším prvním prezidentem Tomášem Garriguem Masarykem," uvedl.

Náčelník generálního štábu Josef Bečvář uvedl, že Kbely a nedaleké Letňany se staly centrem rozvoje českého vojenského letectví hned po založení Československa. Připomněl osobnost generála Karla Janouška, jednoho z nejvýznamnějších velitelů základny. Po něm byl také pokřtěn jeden z armádních letounů Airbus A319.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dny NATO 2019: C-5M Super Galaxy bude v Ostravě kralovat americkým obrům

21.08.2019 16:11 Exkluzivní přehlídku svých velkých letadel nabídnou letos návštěvníkům Dnů NATO v Ostravě & Dnů…

Obrana dostane přidáno. Metnar vyjednal navýšení rozpočtu na 75,5 miliardy

21.08.2019 15:46 Aktualizováno Ministerstvo obrany by mělo mít příští rok rozpočet 75,5 miliardy. Na dnešní schůzce se na tom…

Nákup bojových vozidel se komplikuje, výsledek tendru na právní…

21.08.2019 07:50 Ministerstvo obrany zrušilo rozhodnutí o výběru vítěze tendru na poradenství při nákupu bojových…

Únos Babišova syna? Potrestáni byli dva policisté, v kauze pochybili

20.08.2019 11:11 Aktualizováno Dva policisté byli kázeňsky potrestáni za chybu v kauze údajného únosu syna premiéra Andreje Babiše…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama