Ministr Stropnický udělil nejvyšší resortní vyznamenání

Praha – Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) dnes u příležitosti Dne vítězství během slavnostního aktu v památníku na pražském Vítkově udělil několik desítek nejvyšších vyznamenání, která může jako šéf rezortu udělit.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Martin Stropnický /ANO/, ministr obrany
doporučujeme

Vyznamenání z rukou Stropnického obdrželi vojáci současní i ve výslužbě, odbojáři nebo příslušníci někdejších Pomocných technických praporů. Řada vyznamenaných obdržela ocenění in memoriam. Ministr také udělil pamětní odznaky účastníka Květnového povstání českého lidu. „Osudů za dnešními vyznamenanými je velká spousta, všechny je ale spojuje odvaha, vůle a vztah ke své zemi, k České republice," uvedl ministr na sociálních sítích.

Stropnický ve svém projevu ocenil pevnou vůli i odvahu vyznamenaných. „Spektrum toho, co jste dokázali, je široké," řekl. Připomněl, že vyznamenání udělí i současným vojákům, kteří například zachránili lidský život při autonehodě. „Výjimečné činy nejsou vyhrazeny jen takzvaným velkým okamžikům, příležitost je vykonat se může otevřít komukoli, kdykoli a kdekoli," připomněl.

Záslužný kříž ministra obrany III. stupně za záchranu lidského života obdrželi z poručík Richard Ertl a Jan Havelka. Oba se při návratu ze služební cesty stali svědky dopravní nehody, při níž se těžce zranil člověk, kterému poskytli první pomoc a udržovali ho při vědomí až do chvíle, než přijela záchranka.

Záslužný kříž I. stupně obdržel Karel Klinovský z Velitelství výcviku - Vojenské akademie, a to za zásluhy při přípravě jednotek do zahraničních operací. Lékař Ivan Jeřábek, který působil mimo jiné v české polní nemocnici v irácké Basře byl povíšen do hodnosti plukovníka ve výslužbě.

Kříž obrany státu ministra obrany obdržel účastník zahraničních misí OSN V Libérii a Iráku major Ivan Gerát. In memoriam udělil ministr toto vyznamenání například podplukovníku Jaroslavu Boháčovi, který byl za první světové války členem československých legií v Rusku a ve Francii, za nacistické okupace byl odsouzen a zemřel ve vězení.

In memoriam obdržel ocenění také generálmajor František Bürger-Bartoš, zakladatel odbojové skupiny "Bartoš", který během květnového povstání 1945 působil jako náčelník štábu Vojenského velitelství Velké Prahy.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Obrana dostane přidáno. Metnar vyjednal navýšení rozpočtu na 75,5 miliardy

21.08.2019 11:50 Ministerstvo obrany by mělo mít příští rok rozpočet 75,5 miliardy. Na dnešní schůzce se na tom…

Nákup bojových vozidel se komplikuje, výsledek tendru na právní…

21.08.2019 07:50 Ministerstvo obrany zrušilo rozhodnutí o výběru vítěze tendru na poradenství při nákupu bojových…

Únos Babišova syna? Potrestáni byli dva policisté, v kauze pochybili

20.08.2019 11:11 Aktualizováno Dva policisté byli kázeňsky potrestáni za chybu v kauze údajného únosu syna premiéra Andreje Babiše…

Ministerstvo obrany porušilo zákon. Musí zaplatit pokutu 7,2 milionu

19.08.2019 18:49 Aktualizováno Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil pokutu 7,2 milionu korun…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama