Zemřel veterán Jaroslav Hofrichter (†95), sloužil u 311. bombardovací perutě RAF

Praha - V pondělí v Ústřední vojenské nemocnici v Praze-Střešovicích zemřel veterán a plukovník ve výslužbě Jaroslav Hofrichter, bylo mu 95 let.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Jaroslav Hofrichter
doporučujeme

Někdejší palubní střelec sloužil u 311. bombardovací perutě Royal Air Force (RAF), jejímiž členy byly výhradně Čechoslováci. "Odešel hrdina, který v řadách RAF neváhal nasadit život v boji za obnovení naší národní svobody. Čest jeho památce," uvedl ministr obrany Martin Stropnický.

Rodilý Plzeňan začal v 15 letech navštěvovat tamní aeroklub. V 18 letech se přihlásil k pilotnímu výcviku. Po okupaci nacisty zamířil v roce 1940 přes Jugoslávii do britské Palestiny, kde vstoupil do československé armády v zahraničí. Po přesunu do Velké Británie se přihlásil k letectvu.

"Byl jsem nasazen rovnou pod Coastal Command, mám za sebou i tři tisícové nálety na Německo... Strach a bát se, jsou dva rozdílné pojmy. Strach byl vždy. Když jsme šli na operační let, tak jsme měli sucho v puse... Ale, kdybych řekl, že jsem se nikdy nebál tak bych lhal. Na lodě jsme útočili nízko, to jsem si říkal: Sem dostřelí každá puška," vzpomínal na zážitky z války Hofrichter v rozhovoru pro web Pametnaroda.cz.

Po válce byl Hofrichter zadržen, když svým kamarádům, kteří po převratu utekli do Anglie, vozil tajně osobní věci, které museli zanechat v Československu. Vyšetřovatelé jej sice neobvinili, ale armáda se jej zbavila. V roce 1949 byl zatčen, vyslýchán a poté propuštěn z vojenské služby. Až do odchodu do důchodu v roce 1975 pracoval jako seřizovač automatů v podniku Tesla Karlín. V roce 1990 byl mimořádně jmenován do hodnosti podplukovníka a následující rok byl jmenován plukovníkem.

Ministerstvo obrany v současnosti registruje 741 žijících osob, které se za druhé světové války zapojily do bojů na některé z front. Kolik z nich prošlo službou u RAF úřad neeviduje. "Já vím o dvou, Emilu Bočkovi a Aloisi Dubcovi," sdělil Milan Bachan z oddělení péče o válečné veterány.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dny NATO 2019: C-5M Super Galaxy bude v Ostravě kralovat americkým obrům

21.08.2019 16:11 Exkluzivní přehlídku svých velkých letadel nabídnou letos návštěvníkům Dnů NATO v Ostravě & Dnů…

Obrana dostane přidáno. Metnar vyjednal navýšení rozpočtu na 75,5 miliardy

21.08.2019 15:46 Aktualizováno Ministerstvo obrany by mělo mít příští rok rozpočet 75,5 miliardy. Na dnešní schůzce se na tom…

Nákup bojových vozidel se komplikuje, výsledek tendru na právní…

21.08.2019 07:50 Ministerstvo obrany zrušilo rozhodnutí o výběru vítěze tendru na poradenství při nákupu bojových…

Únos Babišova syna? Potrestáni byli dva policisté, v kauze pochybili

20.08.2019 11:11 Aktualizováno Dva policisté byli kázeňsky potrestáni za chybu v kauze údajného únosu syna premiéra Andreje Babiše…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama