Exředitel strážníků ve Šternberku zneužil pravomoci, dostal čtyři roky

Olomouc – Za zneužití peněz vybraných z parkovacích automatů si odsedí někdejší šéf šternberské městské policie Pavel Pospíšil čtyři roky. Olomoucký soud ho dnes poslal za mříže kvůli zneužití pravomocí.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

Exšéf policie použil vybrané peníze na hazard, byl totiž závislý na automatech. Svým jednáním podle rozsudku způsobil městu škodu přesahující 1,3 milionu korun. Soud mu navíc na čtyři roky zakázal činnost ve veřejných funkcích a městu má zaplatit 613.000 korun.

Žalobce si ponechal lhůtu na rozmyšlenou, Pospíšil se na místě proti rozsudku odvolal. Jeho obhájkyně požadovala zproštění obžaloby, státní zástupce navrhoval jen podmíněný trest. Nevyloučil přitom, že by se mohl odvolat v jeho prospěch. Podle soudu však podmíněný trest nebyl na místě.

Soudce poukázal na to, že se obžalovaný sice doznal, ale že popíral trestnost svého jednání. „Trestná činnost trvala dva roky, dopouštěl se jí opakovaně a trestná činnost byla navíc časem propracovanější a důmyslnější. Přihlédli jsme tak k době páchání skutku a výši škody," dodal soudce Petr Bednář.

Pospíšil se ke svému jednání přiznal, uvedl, že jej jeho závislost srazila na kolena. „Ztratil jsem úplně všechno, rodinu, zaměstnání i přátele. Nikoho jsem však nechtěl podvést. Nebyl jsem schopen některé dlužné částky splácet, pozdržoval jsem peníze města, doufal jsem, že výhra mě zachrání a ono se to nestalo," popsal Pospíšil. Dodal, že se ze své závislosti již léčil a veškeré dluhy chce vrátit.

Pospíšil měl své pravomoci zneužívat od podzimu roku 2012 do začátku roku 2015. Nejprve podle soudu zadržoval a používal pro svou potřebu 722.000 korun vybraných z parkovacích automatů a peníze vkládal na účet města později, aby schodek zakryl. Od konce roku 2013 podle soudu upravoval údaje o výběrech peněz a přes 650.000 korun si nechal.

Obhájkyně u soudu tvrdila, že neporušil žádný právní předpis. Nesouhlasila ani s vyčíslenou škodou, podle ní vychází pouze z tvrzení města. Stejně jako Pospíšila ji nepodmíněný trest viditelně překvapil.

Starosta Šternberka Stanislav Orság řekl, že náhradu škody město očekávalo. Poukázal na to, že Pospíšil, který působil řadu let ve veřejných funkcích, svým jednáním město poškodil. "Je to fatální selhání. U takového člověka měla být záruka, že půjde lidem vzorem. I město Šternberk ztratilo něco ze svého kreditu," dodal starosta.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dny NATO 2019: C-5M Super Galaxy bude v Ostravě kralovat americkým obrům

21.08.2019 16:11 Exkluzivní přehlídku svých velkých letadel nabídnou letos návštěvníkům Dnů NATO v Ostravě & Dnů…

Obrana dostane přidáno. Metnar vyjednal navýšení rozpočtu na 75,5 miliardy

21.08.2019 15:46 Aktualizováno Ministerstvo obrany by mělo mít příští rok rozpočet 75,5 miliardy. Na dnešní schůzce se na tom…

Nákup bojových vozidel se komplikuje, výsledek tendru na právní…

21.08.2019 07:50 Ministerstvo obrany zrušilo rozhodnutí o výběru vítěze tendru na poradenství při nákupu bojových…

Únos Babišova syna? Potrestáni byli dva policisté, v kauze pochybili

20.08.2019 11:11 Aktualizováno Dva policisté byli kázeňsky potrestáni za chybu v kauze údajného únosu syna premiéra Andreje Babiše…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama