Hradní stráž navyšuje počty, do jednotky přibude 60 vojáků

Praha - Řady vojáků Hradní stráže se rozšíří o více než 60 míst. Nový velitel jednotky Petr Prskavec, který do funkce nastoupil v polovině prosince, počítá s tím, že noví vojáci posílí jednotku asi za tři čtvrtě roku.

Přidejte svůj názor

Pražský hrad
doporučujeme

Řekl to v rozhovoru s ČTK. Důvodem jsou podle něj rozsáhlejší bezpečnostní opatření zavedené na Pražském hradě v poslední době. Vojáci kvůli nim nemají dostatek času na výcvik.

Nový velitel byl do čela Hradní stráže jmenován v polovině prosince poté, co pozici opustil kvůli kauze s vyvěšením červených trenýrek nad Hradem jeho předchůdce Radim Studený. Stalo se tak v době zostřování bezpečnostních opatření po teroristických útocích v Evropě. "Musíme reagovat na tyto nové hrozby. Takže víceméně vnějším vlivem jsem byl donucen měnit činnost Hradní stráže, ať už bezpečnostní opatření, množství lidí, výbavu a techniku," uvedl Prskavec.

Vláda již Hradní stráži schválila zvýšení stavu o 62 lidí. S armádním rekrutačním střediskem je Prskavec domluven, že by noví zájemci měli na Hrad začít přicházet přibližně za tři čtvrtě roku. Nyní má jednotka tabulkově 610 vojáků z povolání a 43 civilních zaměstnanců, z toho 17 míst je neobsazeno.

"Do budoucna si myslím, že nás úkoly donutí navyšovat nad tyto počty," řekl s tím, že o podrobnostech ještě nechce mluvit. V současné době se totiž chystá koncepce Hradní stráže, která bude na uvedené problémy reagovat. Upozornil, že zatím jde pouze o jeho vizi. Díky vyššímu počtu vojáků by chtěl mít více možností pro jejich výcvik. K tomu podle něj nyní není příliš prostoru.

V nedávné době jednotka hledala nové rekruty s obtížemi. Důvodem byla i náročnost výběrového procesu, kterým museli zájemci projít. Zatímco při vstupu do armády přes fyzické či psychologické testy projde asi čtvrtina adeptů, u Hradní stráže je to asi 15 procent. Kromě psychických a fyzických požadavků musí splnit další kritéria včetně vzrůstu mezi 178 až 188 centimetry, nesmí mít nadváhu, tetování nebo piercing na viditelných místech. Tetování je podle Prskavce jedním z důvodů, proč u Hradní stráže neslouží víc veteránů ze zahraničních misí české armády, jak se před časem zamýšlelo. Většina členů bojových jednotek totiž nějaké tetování má.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čeští vojáci dostali medaile za zahraniční mise, potýkali se i s uprchlíky

16.08.2019 14:31 Čeští vojáci, kteří se vrátili ze zahraničních misí v Kosovu, Itálii a Afghánistánu, dnes v Domě…

Hasiči se dohodli se Schillerovou, příští rok dostanou 434 milionů navíc

13.08.2019 17:31 Hasiči dostanou v rozpočtu na příští rok proti původnímu návrhu 434 milionů korun navíc. Rozpočet…

Nákup letounů CASA? Bečvář se u soudu zapotil, žalobce vytáhl nepříjemnou…

13.08.2019 16:35 Aktualizováno Bývalý náčelník generálního štábu Josef Bečvář dnes u soudu z pozice svědka hájil pořízení letounů…

Výstřel v letadle s Babišem. Člen ochranky nespáchal trestný čin, rozhodla…

12.08.2019 16:10 Člen policejní ochranky premiéra Andreje Babiše (ANO) neúmyslným výstřelem na palubě armádního…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama