Čeští vojáci na misi OSN nepojedou. Chtěli je nasadit v Sýrii

Praha - Jak si přál Miloš Zeman, měli čeští vojáci vyrazit na mírovou misi OSN na Golanské výšiny mezi Izraelem a Sýrií. Z plánu ale - podle zjištění Lidových novin - sešlo. Armáda se zalekla změny plánu, totiž že by ženisté neoperovali v Izraeli, ale na syrské straně.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Armáda České Republiky
doporučujeme

Praha odvolala nabídku vyslat ženisty na Golanské výšiny. OSN totiž chtěla Čechy nasadit v Sýrii. Přitom už za dva měsíce se mohla naplnit vize českého prezidenta Miloše Zemana vyslat české vojáky do mírové mise OSN na Golanských výšinách. Podle diplomatických zdrojů se na tom v uplynulých týdnech v tichosti dohodli zástupci českých ozbrojených složek, diplomacie a ústředí světové organizace.

Dnešní Lidové noviny ale uvádějí, že ve středu došlo při jednáních mezi českou stranou a zástupci OSN k roztržce. Výsledkem je, že Češi nakonec do výbušné oblasti na pomezí Sýrie a Izraele nejspíš vůbec nepojedou.

"Je to definitivní rozhodnutí, ze strany OSN totiž došlo ke zcela zásadní změně podmínek," prohlásil včera mluvčí ministerstva obrany Petr Medek. "OSN po nás požadovala nasazení vojáků na syrské straně a to je pro nás z bezpečnostních, operačních i politických důvodů zcela nepřijatelné," tlumočil pro LN stanovisko ministerstva.

Ředitel zahraničního odboru prezidentské kanceláře Hynek Kmoníček byl ale ještě včera vpodvečer opatrnější. "Takovou informaci z ministerstva zahraničí nemám a neoficiálně mám přesně opačnou," napsal.

Praha dosud předpokládala, že česká ženijní četa bude působit na vcelku stabilním území Golanských výšin, kontrolovaném Izraelem. Ve středu ale velitel mírových jednotek OSN, známých pod zkratkou UNDOF, indický generál Jai Menon prohlásil, že by své budoucí podřízené rád viděl na syrské straně, tedy na horké půdě, kde proti sobě bojují Asadovy vládní síly a různé povstalecké skupiny.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pavel a Vondra vychvalují americké vrtulníky. S výdaji na obranu už je to…

25.08.2019 21:38 Nižší rozpočet ministerstva obrany může vést k časovému posunutí některých akvizic. V České…

V Česku brzy vypukne cvičení Ample Strike, USA pošlou bombardér a…

22.08.2019 17:59 Letecké cvičení Ample Strike, které bude hostit 22. letecká základna Sedlec, Vícenice u Náměště nad…

Česko koupí americké vrtulníky Venom a Viper. Podívejte se, co umí

22.08.2019 17:34 Aktualizováno Česká armáda pořídí americké bojové i víceúčelové vrtulníky Viper a Venom. Podle ministra obrany…

Dny NATO 2019: C-5M Super Galaxy bude v Ostravě kralovat americkým obrům

21.08.2019 16:11 Exkluzivní přehlídku svých velkých letadel nabídnou letos návštěvníkům Dnů NATO v Ostravě & Dnů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama