Dva policisté mají kvůli návštěvě FAMU snížené platy

Praha – Policie minulý týden ukončila kárné řízeni proti dvěma policistům, kteří při návštěvě čínského prezidenta v Praze v budově FAMU nařizovali odstranění tibetských vlajek. Oba byli napomenuti a byly jim sníženy platy.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Akce aktivistů proti podlézání Číně
doporučujeme

Informuje o tom server Novinky.cz. „Oba policisté byli uznáni vinnými z kázeňského přestupku. Služební funkcionáři uložili dotčeným dvěma policistům kázeňské tresty v podobě písemného napomenutí a snížení základního tarifu platu," informoval mluvčí policejního prezidia Josef Bocán.

Ten také dodal, že policisté jednali v rozporu s nařízením velitele opatření. Protože je však kárné řízení neveřejné, další detaily uvést nemohl.

K incidentu došlo při návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze v březnu letošního roku. FAMU se podle svého vyjádření připojila k „iniciativě veřejného vyvěšení tibetské vlajky coby symbolu vyjadřujícího podporu všem osobám a skupinám, jejichž lidská práva jsou porušována perzekucí ze strany čínského režimu."

Na děkanát FAMU pak přišla dvojice mužů, kteří se představili jako příslušníci kriminální policie a svou přítomnost zdůvodnili údajnou stížností na vyvěšení tibetských vlajek na budově FAMU. Proti tomu se ostře ohradila nejen škola, ale i někteří politici v čele s předsedou ODS a někdejším rektorem Masarykovy univerzity Petrem Fialou.

Policejní šéf Tomáš Tuhý se později v dopise děkanovi FAMU Pavlu Jechovi omluvil za návštěvu policistů v budově fakulty. Postup policistů v něm označil za „nevhodný a nadbytečný". Ministr vnitra Milan Chovanec už dříve uvedl, že nešlo o porušení zákona a policie byla jen neobratná a zbytečně horlivá. Podle Tuhého byl incident způsoben komunikační chybou a přílišnou aktivitou policistů.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dny NATO 2019: C-5M Super Galaxy bude v Ostravě kralovat americkým obrům

21.08.2019 16:11 Exkluzivní přehlídku svých velkých letadel nabídnou letos návštěvníkům Dnů NATO v Ostravě & Dnů…

Obrana dostane přidáno. Metnar vyjednal navýšení rozpočtu na 75,5 miliardy

21.08.2019 15:46 Aktualizováno Ministerstvo obrany by mělo mít příští rok rozpočet 75,5 miliardy. Na dnešní schůzce se na tom…

Nákup bojových vozidel se komplikuje, výsledek tendru na právní…

21.08.2019 07:50 Ministerstvo obrany zrušilo rozhodnutí o výběru vítěze tendru na poradenství při nákupu bojových…

Únos Babišova syna? Potrestáni byli dva policisté, v kauze pochybili

20.08.2019 11:11 Aktualizováno Dva policisté byli kázeňsky potrestáni za chybu v kauze údajného únosu syna premiéra Andreje Babiše…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama