O Dušičkách buďte ve střehu před vykrádači hrobů i aut, varují policisté z Jindřichohradecka

Jindřichův Hradec - Jihočeští policisté upozorňují před nastávajícím Svátkem zesnulých na pravděpodobnou zvýšenou aktivitu zlodějů. Jindřichohradecká policejní mluvčí Hana Millerová řekla v pátek agentuře Mediafax, že zloději se obvykle soustředí na výzdobu hrobů a také na auta u hřbitovů zaparkovaná.

Ilustrační fotografie
doporučujeme

O nadcházejícím víkendu uctí lidé památku blízkých zesnulých. Na místa jejich posledního odpočinku ale míří i zloději.

"Policisté z Jindřichohradecka každým rokem v období Dušiček zaznamenávají nejen krádeže věcí z hrobů nebo odložených věcí při úpravě hrobů, ale i z aut zaparkovaných na přilehlých parkovištích u hřbitovů. Kontroly parkovišť před hřbitovy provádějí jindřichohradečtí policisté každoročně. Není tomu jinak ani tento rok. Se zvýšenými hlídkami začnou ještě před víkendem a tyto hlídky potrvají přes sobotu i neděli, kdy většina lidí přijede na hrob uctít památku svých zesnulých," upozorňuje Millerová.

Z hrobů mizí nejčastěji svíčky, věnce i umělé květiny, sošky a další výzdoba, tedy vše, co lze snadno a rychle zpeněžit.

"Mnoho lidí neumí policistům vůbec popsat, co jim z hrobu ukradli. Lidem proto doporučujeme, aby si své hroby vyfotografovali, neboť v případě krádeže nebo poškození hrobu bude pro policii mnohem jednodušší zadokumentovat původní stav hrobu. Přesným popsáním ukradených věcí se tak zvýší šance na dopadení pachatele. Zloději si na hřbitovech také dost často tipují osamělé osoby, které sledují, a ve chvíli, kdy jdou například pro vodu nebo vyhodit původní výzdobu do kontejneru, seberou jim odloženou tašku a zmizí," dodala Millerová.

Zloději se zaměřují i na auta odstavená na parkovištích v okolí hřbitovů a vykrádají je. Policisté proto opět připomínají řidičům, aby si nenechávali v zaparkovaných vozidlech na parkovištích viditelně odložené věci a při odchodu od vozidla zkontrolovali uzavření oken, včetně střešního, uzavření zavazadlového prostoru a samozřejmě všech dveří auta.

Na bezpečnost a plynulost v silničním provozu budou o Dušičkách dbát dopravní policisté. Ti připomínají především starším občanům, kteří s vozidlem nejezdí každodenně, aby nezapomněli, že řidiči starší 60 let musí při silniční kontrole předložit doklad o zdravotní způsobilosti.

"Jak vychází ze zákona, člověk starší 60 let se musí podrobit pravidelné lékařské prohlídce. Ta se obnovuje po pěti letech, tedy v 65 letech, poté po třech letech a od 68 let každé dva roky," doplňuje Millerová.

Návštěvníky, kteří na hřbitově vidí, že se tam děje něco podezřelého, žádá policie, aby to ihned oznámili na policii. "Čím dříve se o krádeži dozvíme, tím větší máme šance na dopadení zloděje. Uhlídat všechny hřbitovy je pro policii ve skutečnosti nemožné, proto si ceníme pozorných spoluobčanů, kteří si všímají podezřelých a informace ihned volají na bezplatnou policejní linku 158," uzavírá Millerová.

Témata: policie
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do Česka dorazila vzácná historická stíhačka Hawker Hurricane

14.06.2021 20:26 Pražské Letecké muzeum Točná získalo do svých sbírek britský stíhací letoun Hawker Hurricane Mk.IV,…

Načasování stažení aliančních vojsk z Afghánistánu podle Metnara není…

14.06.2021 18:51 Načasování stažení aliančních vojsk z Afghánistánu není podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za…

Přes Česko se vrací konvoj americké armády, první vozy překročily hranici

13.06.2021 21:44 Do České republiky dnes vjela přes hraniční přechod u Břeclavi krátce před 21:30 první vozidla…

Finance navrhují na rok 2024 pro obranu výrazně méně než slibovaná dvě…

04.06.2021 18:23 Návrh ministerstva financí počítá s tím, že v roce 2024 by Česko na obranu dávalo 1,47 procenta…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama