Poplach mezi českými lékaři v Iráku: Byl vyhlášen Mascal, začal boj o životy vojáků

Praha - Český polní chirurgický tým v Iráku zažil dramatické chvíle. Při takzvaném Mascalu se během krátké chvíle museli lékaři postarat po útoku sebevražedných atentátníků o pět vážně zraněných pacientů. Kdy se událost stala, armáda neupřesnila.

Armáda České Republiky
doporučujeme

Čeští vojenští zdravotníci do Iráku odletěli na začátku prosince, v zemi by měli zůstat půl roku. Tým má 17 členů. Působí na americké základně nedaleko Mosulu.

"Příslušný den probíhal v rámci možností nasazení poměrně poklidně. Ráno briefing, poté rutinní kontrola pracovišť a přezkoušení funkčnosti a správného chodu přístrojů," uvedl polní chirurgický tým. Už ráno ale dostali lékaři informace o prudkých bojích.

Na své pracoviště byli vojenští lékaři povolání v pozdních nočních hodinách rádiovou výzvou z operačního centra. "Bylo jasné, že se děje něco mimořádného. Po příchodu do nemocnice byla cítit napjatá a těžká atmosféra," uvedli lékaři. Poté se dozvěděli, že byl vyhlášen Mascal, tedy hromadný příjem pacientů.

Nacvičování Mascalu:

První dva zraněné přivezli na korbě amerického vozidla. Oba měli traumatické poranění hrudníku. V běžné situaci by podobná zranění znamenala okamžitý chirurgický zákrok. V případě Mascalu ale musí doktoři počítat s tím, že budou přivezeni další zranění a někteří z nich mohou potřebovat operační sál přednostně. "Za chvíli jsou sanitkou přivezeni další pacienti, jejichž konečné číslo je pět. Okamžitě se rozhoduje, kdo bude operován přednostně a kdo musí počkat," dodali lékaři.

Na sále má tým k dispozici dvě operační místa, na obou tedy byly zahájeny náročné operace. Další voják se zraněním oka byl operován přímo na nosítkách. Jako posledního na operační stůl přinesli pacienta s traumatickým poraněním nohou od výbuchu sebevražedného atentátníka. Poslední operace byla dokončena až kolem 09:00.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Finance navrhují na rok 2024 pro obranu výrazně méně než slibovaná dvě…

04.06.2021 18:23 Návrh ministerstva financí počítá s tím, že v roce 2024 by Česko na obranu dávalo 1,47 procenta…

Největší armádní zakázka jde do finále, firmy mají předložit nabídku

27.05.2021 13:06 Aktualizováno Ministerstvo obrany dnes vyzvalo tři vybrané firmy, aby předložily své finální nabídky na dodání…

Armáda nasadí stovky vojáků, budou pomáhat s očkováním v O2 universum

26.05.2021 11:20 Aktualizováno Armáda nasadí 220 vojáků aktivní zálohy, pomáhat budou měsíc od poloviny července při očkování v…

Z Česka dnes v noci odjeli poslední vojáci z amerického vojenského konvoje

26.05.2021 08:22 Z Česka dnes v noci odjeli poslední vojáci z amerického vojenského konvoje. Jeho poslední část…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama