Novela o Vojenském zpravodajství může ohrozit ČR, varují odborníci

Praha - Sdružení pro internetový rozvoj (SPIR) varuje, že nová pravomoc Vojenského zpravodajství umísťovat aktivní prostředky kybernetické obrany do internetových sítí může ohrozit bezpečnost Česka. S novou pravomocí přitom počítá návrh novely zákona o vojenské tajné službě.

Ilustrační fotografie

Návrh v současnosti projednává Sněmovna. Branný výbor jej s úpravami podpořil, o předloze ale ještě mají jednat zástupci všech sněmovních stran. Podle předsedy SPIR Jána Simkaniče přináší návrh riziko odposlechu provozu v síti, hrozbu sankcí pro operátory při nedodržení kvality služeb vlivem zpravodajských zařízení, negativní vnímání použitých opatření ze strany EU a NATO i rozpor s rozsudkem Soudního dvora EU.

Ministerstvo obrany kritiku odmítá. Podle mluvčího rezirtu obrany Jana Pejška novela zákona bezpečnost České republiky rozhodně neohrozí. "Ta bude ohrožena především v případě, pokud hackeři napadnou klíčovou infrastrukturu," sdělil Pejšek na dotaz ČTK. Svůj kybernetický prostor podle něj střeží řada států. Odmítl, že by navrhovaná norma byla v rozporu s unijní legislativou. "Operátoři v některých zemích mají výrazně větší povinnosti, než novela ukládá v ČR. Navíc s českými operátory jsme zákon projednali," dodal.

Vojenskému zpravodajství novela přidává odpovědnost za kybernetickou obranu Česka, její zajištění nynější legislativa neošetřuje. Norma předpokládá, že v případě krajní situace by zpravodajci mohli přistoupit i ke kybernetickému protiútoku. Branný výbor žádá v předloze posílení kontrolních mechanismů. Chce taky dát operátorům možnost, aby se účastnili jednání o konkrétní podobě kybernetické obrany.

Sdružení sdílí obavy operátorů týkající se toho, že pokud se zapojí prvky pod správou zpravodajství, vznikne tzv. „single point of failure", tedy jedno místo, kvůli jehož chybě bude možné napadnout všechny dotčené sítě najednou. Jediná chyba v zabezpečení či nastavení systému by mohla umožnit útočníkovi zaútočit na celou zemi. Navíc prvky pod cizí správou v síti operátora mohou podle SPIR narušit funkčnost a stabilitu sítě. Vznikne-li mimořádná událost vlivem zařízení instalovaného tajnou službou, bude operátor nucen o této skutečnosti pomlčet, ale nebude zbaven odpovědnosti vůči uživatelům své sítě. Hrozí mu tak sankce za nedodržení kvality služby, tvrdí SPIR.

„Aktivní využití prostředků kyberobrany ve stávající podobě novely zákona o Vojenském zpravodajství může znamenat také protiútoky. Protože drtivá většina našich propojů vede do zahraničí, hrozí negativní vnímání takové činnosti ze strany EU a NATO. Navíc sítě operátorů jsou již nyní stavěny tak, aby detekovaly a eliminovaly případné kybernetické útoky, a tudíž protiútoky ze zařízení Vojenského zpravodajství by byly oslabovány aktivními prvky sítě operátora, a zároveň paradoxně detekovány a oznamovány operátorem ve smyslu povinností dle zákona o kybernetické bezpečnosti," podotkl Simkanič.

Vojenského zpravodajství sice nemůže sledovat komunikaci bez souhlasu soudu, technicky ale změna umožní procházet téměř veškerý internetový provoz, uvádí SPIR. Existuje tak riziko, že na základě rozhodnutí administrátora systému bude možné sledovat činnost konkrétního uživatele internetu. Řešení navrhovaná v novele zákona navíc podle SPIR nejsou efektivní, protože i průměrně vzdělaní uživatelé mají celou řadu možností, jak případné státem vybudované překážky obejít.

Policie obvinila čtyři vojáky z podílu na smrti vraha českého psovoda

20.06.2021 19:18 Vojenská policie obvinila čtyři vojáky z podílu na smrti afghánského bojovníka Vahidulláha Chána,…

Do Česka dorazila vzácná historická stíhačka Hawker Hurricane

14.06.2021 20:26 Pražské Letecké muzeum Točná získalo do svých sbírek britský stíhací letoun Hawker Hurricane Mk.IV,…

Načasování stažení aliančních vojsk z Afghánistánu podle Metnara není…

14.06.2021 18:51 Načasování stažení aliančních vojsk z Afghánistánu není podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za…

Přes Česko se vrací konvoj americké armády, první vozy překročily hranici

13.06.2021 21:44 Do České republiky dnes vjela přes hraniční přechod u Břeclavi krátce před 21:30 první vozidla…

Finance navrhují na rok 2024 pro obranu výrazně méně než slibovaná dvě…

04.06.2021 18:23 Návrh ministerstva financí počítá s tím, že v roce 2024 by Česko na obranu dávalo 1,47 procenta…

Největší armádní zakázka jde do finále, firmy mají předložit nabídku

27.05.2021 13:06 Aktualizováno Ministerstvo obrany dnes vyzvalo tři vybrané firmy, aby předložily své finální nabídky na dodání…

Armáda nasadí stovky vojáků, budou pomáhat s očkováním v O2 universum

26.05.2021 11:20 Aktualizováno Armáda nasadí 220 vojáků aktivní zálohy, pomáhat budou měsíc od poloviny července při očkování v…

Z Česka dnes v noci odjeli poslední vojáci z amerického vojenského konvoje

26.05.2021 08:22 Z Česka dnes v noci odjeli poslední vojáci z amerického vojenského konvoje. Jeho poslední část…

Do Rančířova dorazili další vojáci amerického konvoje

25.05.2021 09:39 Do Rančířova na Jihlavsku dnes nad ránem dorazili další vojáci amerického konvoje. Dvě ze tří…

První vozy amerického vojenského konvoje přejely v 20:30 hranice na…

22.05.2021 21:54 Do České republiky vjely dnes krátce po 20:30 první vozidla amerického vojenského konvoje, který se…

Související:

Právě se děje