Chcete tu mít KLDR? Policie je neschopná, výsledkem jsou kabelky Nagyové, padlo u Jílkové. Pak se opět začalo křičet

Praha - Reorganizace policie v loňském roce vyvolala obavy, že šlo o účelovou akci s cílem podmanění policie. Proto byla sestavena sněmovní komise, která došla k výsledným dvěma trestním oznámením a návrhu na novelizaci trestního práva. Slouží ale skutečně police a státní zastupitelství spravedlnosti? A omezí se společně s pravomocemi také nezávislost státních zástupců? O tom se dnes diskutovalo v pořadu Michaely Jílkové Máte slovo.

Michaela Jílková v pořadu Máte slovo

V pořadu dnes vystoupili ministr spravedlnosti Robert Pelikán, exministr spravedlnosti a poslanec ODS Pavel Blažek, vrchní státní zástupce v Olomouci Ivo Ištvan, bývalý náměstek nejvyšší státní zástupkyně Zdeněk Koudelka, bývalý ředitel ÚOOZ Robert Šlachta a člen Unie obhájců ČR Petr Toman.

Podle Šlachty reorganizace policie ukázala, že cílem není, aby útvary fungovaly lépe, ale něco úplně jiného. „Ze závěrů této komise jsem naprosto zhnusen. Nejen, že se nezodpověděla žádná otázka k reorganizaci, ale závěrem bylo, že se budou oklešťovat pravomoci státních zástupců, na což tato komise vůbec nebyla,“ uvedl.

Podle Blažka bylo ale zadání Sněmovny dvojí a komise na jeho základě dospěla k výsledným závěrům. „Dopadlo to logicky. Proti tomu závěru je pouze a hnutí ANO a vy. Ale Sněmovna ji schválila a schválil ji i prezident. Vy jste nespokojen proto, že jste očekával, že ta snaha bude pro vás,“ opáčil směrem ke Šlachtovi. „Komise měla sedm poslanců a schválil to i prezident republiky, čili já s tím spokojený jsem,“ dodal.

Podle Pelikána měla prokazovat v první řadě vyšetřovací komise, která to jednoduše nezvládla a nevyšetřila to, co vyšetřit měla. „Já mám pocit, že si Blažek popletl zadání a místo, aby vyšetřoval reorganizaci policie, vyšetřoval vrchní státní zastupitelství,“ uvedl. Blažek se ale brání, že komise byla nápadem koalice a on proti ní hlasoval.

Podle Ištvana je zpráva vyšetřovací komise nevyvážená, protože například v závěru zamlčela návrhy na zlepšení některých orgánů, pouze vytýká chyby státním zástupcům. Šlachta se domnívá, že důvodem reorganizace byla snaha o poskytnutí informací politikům nebo jiným skupinám. To stejné si myslí i Pelikán s tím, že druhou možností jsou snahy o rozbití dobře fungujících útvarů a nastavení chaosu.

Koudelka tvrdí, že manipulaci se státními zastupitelstvy je potřeba řešit už několik let. Následně zabrousil na téma okresních policejních ředitelství, čímž pobouřil Šlachtu. „Nevíte, o čem mluvíte!“ pustil se do Koudelky, který mu vmetl do tváře, že ze své pozice po reorganizaci odešel. „Já jsem musel,“ tvrdí Šlachta, podle Blažka ho ale nikdo nevyháněl. Pelikán přiznal, že nejvíce práce odvedou okresní policisté, kteří ve městech chytají zločince, korupční kauzy se ale musí řešit na vyšší úrovni. „Výsledkem jsou kabelky paní Nagyové,“ vysmál se mu Koudelka.

Podle něj dochází k masovému zneužívání soudů, to ale Ištvan popírá a tvrdí, že vše funguje nyní stejně jako tehdy, když byl Koudelka náměstkem. „Věděl jste, že ta praxe je úplně stejná, a nepodali jste ani jednu stížnost. Nedělali jste nic,“ dodal. Podle Tomana je zajímavé, že aniž by se v posledních letech změnily zákony, změnily se jejich výklady. „Začalo se experimentovat s lidskými osudy,“ upozornil s tím, že se začalo nadužívat přesouvání příslušnosti k jiným státním zastupitelstvím a jiným soudům.

„Vy jste označil soudy z podjatosti a státní zástupce že jim jdou na ruku,“ reagoval Ištvan. Podle Tomana na přelomu let 2012 a 2013 stoupl počet stíhaných advokátů, což uvádí jako příklad, jak se začaly objevovat konstrukce, které nikdo neznal. Podle Pelikána se v roce 2013 změnila jedna věc, a sice se začalo vyšetřovat. A to některým lidem vadí.

Divák z publika se následně zeptal, jakou nese státní zástupce zodpovědnost. Podle Ištvana může být postaven před soud a nese hmotnou zodpovědnost. Divák byl podle svých slov nezákonně stíhán, což mi zničilo život. Pelikán ale upozorněn, že nebyl nezákonně stíhán, naopak, ale byl osvobozen. „Pokud nejsme v Severní Koreji, tak bych byl rád, kdyby soud občas někoho osvobodil,“ dodal s tím, že státní zastupitelství má více než 90% úspěšnost u soudu.

Jílková upozornila na další problém české policie, na který si stěžují státní zástupci. Ti tvrdí, že policie je neschopná samostatně prověřovat a vyšetřovat právní kvalifikaci a řadu usnesení o zahájení trestního stíhání kvůli špatnému vypracování ruší. Podle Koudelky by ale státní zastupitelství nemělo mít pravomoc odejmout trestní řízení. Do diskuze se následně vložil Šlachta a Blažek, kterého musela křikem zklidnit Jílková poté, co se do něj pustil Šlachta.

Divačka advokátka souhlasí s tím, že státní zástupci jednají nepostižitelně a mnohdy prý neprofesionálně, stejně jako Generální inspekce bezpečnostních sborů. Toman upozornil, že například v případě expremiéra Petra Nečase se sešlo tolik okolností, že nešlo o spravedlivé řízení. Podle Ištvana ale žádný soud nikdy žádným námitkám nevyhověl.

Další divák tvrdí, že české soudy jsou zkorumpované a ptá se, proč jeden soudce rozhodne tak a druhý jinak. Podle Pelikána je právě tato nejednoznačnost důkaz, že korupce v soudním systému nefunguje. Ištvan dodal, že výklad práva je subjektivní a mnohdy mu ani nejde pořádně porozumět.

Jiný divák tvrdí, že ve vedení policie panuje „džungle“, do které jsou zapleteni i soudní znalci. Podle dalšího diváka Šlachta někomu sáhnul na prsty a zadáním pro komisi bylo „vyhodit Šlachtu“. Ten se domnívá, že politici jednoduše chtějí informace k průběhům stíhání. Podle Pelikána tací opravdu jsou a reorganizace policie s tím úzce souvisí.

Jak v době covidu zacházet s jídlem a potravinami z dovozu? Podívejte se…

04.12.2021 22:00 Pandemie koronaviru má dopad nejen na zdraví lidí, ale i ekonomiku. Výjimkou není ani restaurační…

Vojtěch představí protiepidemická doporučení k Vánocům. Mikuláše radí…

03.12.2021 16:56 Ministerstvo zdravotnictví chystá protiepidemická doporučení k vánočním svátkům. Na on-line tiskové…

Vláda asi odmítne zákaz zahalování obličeje na veřejnosti

04.12.2021 09:44 Za významný zásah do základních práv zřejmě označí vláda ANO a ČSSD v demisi opětovnou snahu…

Zemřel Jaroslav Hanuš. Stál za populárním seriálem Život na zámku

02.12.2021 09:48 Dnes ráno zemřel ve věku 70 let Jaroslav Hanuš, režisér úspěšných televizních seriálů Život na…

Kalousek zvažuje, že bude kandidovat na prezidenta

04.12.2021 21:59 Expředseda TOP 09 Miroslav Kalousek zvažuje, že bude kandidovat na prezidenta. Času na rozmyšlenou…

Armáda od pondělí vypomůže v nemocnicích v Hradci Králové nebo Ivančicích

03.12.2021 19:42 Armáda od pondělí začne pomáhat v nemocnicích v Hradci Králové, Ivančicích na Brněnsku a v Ústí nad…

Policisté budou namátkově kontrolovat otevírací dobu hospod i zákaz pití…

26.11.2021 13:10 Policisté jsou připraveni kontrolovat nová protiepidemická opatření, která začnou platit od…

Policie by mohla při povinném očkování ztratit až 10 tisíc lidí

23.11.2021 16:23 Policie by mohla ztratit až 10.000 lidí, kteří dosud odmítají očkování proti covidu-19. K možnosti…

Metnar vyjádřil hrdost nad tím, jak ozbrojené síly zvládly pandemii

23.11.2021 12:43 Aktualizováno Končící ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) vyjádřil hrdost nad tím, jak ozbrojené síly zvládly…

Budoucnost armády je v technologiích, umělé inteligenci a robotizaci, míní…

23.11.2021 12:22 Aktualizováno Budoucnost armády spočívá v technologiích, umělé inteligenci, bezpilotních prostředcích, laserem…

Armáda začne v úterý kvůli pandemii vypomáhat v dalších 14 nemocnicích

22.11.2021 19:15 Armáda začne v úterý vypomáhat v dalších 14 nemocnicích. Kvůli nedostatku personálu v souvislosti s…

Policisté denně provedou zhruba 6000 kontrol souvisejících s covidem

22.11.2021 12:45 Policisté v souvislosti s epidemií covidu nyní provádějí denně zhruba 6000 kontrol, většinou v…

Armáda vyšle kvůli koronaviru vojáky do dalších sedmi nemocnic

16.11.2021 16:11 Aktualizováno Armáda pošle od čtvrtka vojáky na pomoc dalším osmi nemocnicím zatíženým bojem s pandemií covidu-19…

Testování ve školách odhalilo dalších 3423 nakažených

16.11.2021 12:06 Aktualizováno Druhé kolo testování na covid-19 ve školách v pondělí 8. listopadu odhalilo 3423 pozitivních…

Od pondělí budou kvůli covidu pomáhat v nemocnicích čtyři desítky vojáků

12.11.2021 12:18 Aktualizováno Od pondělí budou pomáhat v moravských nemocnicích kvůli epidemii covidu-19 čtyři desítky vojáků.…

Související:

Právě se děje

reklama