32 tisíc nástupního platu? Strážníkům v Praze stále chybí kolegové, benefity tolik nelákají

Praha - Městská policie v Praze stále bojuje s nedostatkem strážníků. S problémem se vypořádává zejména náborovou kampaní, ve které slibuje nástupní plat až 32 tisíc korun hrubého, ale také náborový příspěvek v hodnotě 100 tisíc korun. Přesto v Praze stále chybí téměř 300 městských policistů.

Přidejte svůj názor

i30 kombi pro Městskou policii Praha II
doporučujeme

Česko se v poslední době potýká s nedostatkem příslušníků policejních sborů. Problém se netýká pouze státní policie, ale také sborů městské policie. V hlavním městě stále není uspokojivě naplněna kapacita, jejíž dosažení si tamní policie vytyčila na základě koncepce „Návrh stabilizace, fungování a rozvoje Městské policie hl. m. Prahy“. Plán počítá s obsazením celkem 2 520 policejních míst. „Z tohoto celkového počtu má městská policie v Praze k dnešnímu dni 2 234 zaměstnanců. V období od 1.1. – 9.5.2017 nastoupilo celkem 69 zaměstnanců a za stejné období odešlo celkem 63 zaměstnanců,“ sdělila pro EuroZprávy.cz Irena Seifertová, vedoucí kanceláře MP Praha.

Obecně lze říci, že počet městských strážníků v Praze se postupně stabilizuje. Největší nárůst lze zaznamenat v roce 2009, kdy strážnickou uniformu obléklo přes 500 policistů, stejně jako v roce 2010. Nejméně policistů přijala městská policie v roce 2013, šlo o pouhou stovku. V roce 2012 policie zaznamenala největší odliv členů. Ze sboru jich odešlo téměř 300. Od roku 2014 jsou pak počty odchodů a náborů relativně vyrovnané. Loni přijala policie téměř 200 nových členů, jejich řady opustilo skoro 150 a dalších 109 strážníků muselo odejít kvůli nesplnění kvalifikačního předpokladu, jímž byla maturitní zkouška.

V současné situaci, kdy země dosáhla na jednu z nejnižších hodnot nezaměstnanosti ve své historii, prý není lehké cílené početní kapacity dosáhnout. „S ohledem na aktuální situaci na trhu práce není personální situace v žádném z bezpečnostních sborů  příliš optimistická.  Aby se mohly stát jednotlivé bezpečnostní sbory na území hl. m. Prahy konkurence schopné na „trhu práce“ a  přilákat tak do svých řad nové a kvalitní zaměstnance, musely optimalizovat a zatraktivnit své pracovní nabídky,“ uvedla Seifertová k otázce, jaká opatření orgán pro zlepšení situace přijal.

„V letech 2014 a 2015 byly u pražské městské policie prosazeny a  zavedeny benefity, které postupně zvedly platy řadových strážníků v průměru až o 7  tisíc korun měsíčně (zvýšení rizikového příplatku + 2.000,-Kč, zavedení příplatku na bydlení + 2.000,-Kč, zavedení příplatku na dopravu + až 2.000,-Kč, zavedení příplatku na dovolenou +5.000,-Kč/rok, zvýšení hodnoty stravenek na 100,-Kč, zavedení náborového příspěvek 24.000,-Kč).,“ poskytla Seifertová výčet benefitů, které čekají na zájemce o službu u strážníků. Tato opatření přispěla k tomu, že k městské policii více strážníků přicházelo, než odcházelo.

Loni projevilo zájem o práci strážníka městské policie v Praze téměř 3 tisíce uchazečů, z nichž se jich 716 zúčastnilo samotného výběrové řízení. „Výběrovým řízením však prošlo úspěšně pouze 154 uchazečů,“ konstatuje Seifertová. Ve stejném roce odešlo ze služeb městské policie na 142 osob, z toho nejvíce (30) kvůli mateřské a rodičovské dovolené, 5 osob odešlo do služeb Policie ČR. V současnosti je celkový počet zaměstnanců (nejen strážníků) zhruba na stejné úrovni, jako byl v srpnu roku 2014.

Náborová kampaň městské policie v Praze pokračuje i letos. „Náborový příspěvek se zvedl z 24.000,-Kč na 100.000,-Kč,“ uvedla Seifertová. „Pro poskytnutí náborového příspěvku jsou zavedena přísná pravidla, včetně závazků zaměstnanců odpracovat určitý počet let,“ dodala. Další novinkou je od letoška také zavedení ubytování zdarma pro ty, kteří absolvují základní odbornou přípravu. Nástupní plat pražského strážníka při započtení benefitů v současnosti činí až 32 tisíc korun hrubého. Dle slov Ireny Seifertové je policie připravená nabídnout i další benefity.

Jaké reálné dopady má nedostatek strážníků v české metropoli? „V souvislostí s přibývajícími úkoly spojené například s mezinárodní situací v Evropě či novelizací a dalším schvalování nových právních předpisů, je  množství potencionálních úkolů s tím spojených v současné době daleko vyšší, než tomu bylo v minulosti. To s nenaplněnými stavy přináší nejen velké nároky na organizaci výkonu služby, ale také na enormní zatížení samotných strážníků jak přímém, tak nepřímém výkonu služby, tzn. že stejný počet strážníků zajišťuje daleko větší množství úkolů, než v předcházejících letech,“ sděluje Seifertová. Podle jejich slov má podobný problém i celostátní policie působící na území Prahy, nicméně ta může využít dotace z jiných krajů. „Což v případě strážníků, kteří mnohou ze zákona plnit úkoly pouze v dané obce, možné není,“ dodává.

Zájemce, který by rád pracoval v řadách městské policie v Praze, si nejprve musí ověřit, zda splňuje zákonem stanovené předpoklady na výkon této funkce. Následně musí vyplnit elektronický dotazník, který nalezne na stránkách městské policie. Následují fyzické a psychologické testy, během nichž je zájemce ubytován na náklady policie. Pokud zájemce úspěšně zvládne tyto testy, ještě musí projít zdravotní prohlídkou. Posledním krokem je úspěšné složení nástupního kurzu strážníka, který trvá 5 měsíců.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šéf pražské mordparty Mareš končí, v minulosti řešil řadu známých kauz

13.09.2019 14:48 Aktualizováno Šéf oddělení vražd pražského krajského policejního ředitelství Josef Mareš skončí k 30. listopadu…

Vnitro koupí 2000 nových aut pro policii a hasiče. Ta stávající jsou…

09.09.2019 16:18 Aktualizováno Policisté a hasiči letos dostanou přes 2000 nových vozů. Novinářům to řekl ministr vnitra Jan…

Odsouzený zpravodajec Kovanda se dal ke zbrojařům, pracuje pro Glomex

09.09.2019 13:57 Investiční skupina Glomex Invest, zaměřená zejména na zbrojní trh, od května zaměstnala zpravodajce…

Reorganizace policejních škol? Fiasko. Slibované úspory nikde, odhalil NKÚ

09.09.2019 09:17 Aktualizováno Reorganizace policejních škol v letech 2013 a 2016 nepřinesla úspory, které si od ní ministerstvo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama