Hradní stráž slaví 92. narozeniny

Praha - Ostraha Pražského hradu, sídla českého prezidenta, ozdoba, turistická atrakce, ale také tradice a odkaz na českou novodobou historii, to vše je Hradní stráž. Ta si v pátek slavnostním ceremoniálem připomene 92. výročí svého vzniku.

Přidejte svůj názor

Hradní stráž
doporučujeme

S budováním ostrahy Pražského hradu je spojena osoba prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Po vzniku Československé republiky 28. října 1918 bylo potřeba vytvořit jednotku, která by hlídala Hrad.

Historie Hradní stráže se píše od 6. prosince 1918, kdy byla vyčleněna z 28. pěšího pluku jedna speciální pěší setnina, která čítala 166 vojáků a byla určena přímo k ostraze prezidenta Československa. V dobovém dokumentu se doslova uvádí: "Mužstvo pro tuto setninu budiž zvláště vyvoleno, bezvadně vyzbrojeno a oblečeno. Celek setniny musí být v každém ohledu representativním: velké postavy, rázné, bezvadné vojenské chování."

Složení Hradní stráže prošlo změnou po návratu legionářů. Právě oni se stali novou Hradní stráží. Autorem slavnostních ceremoniálů Hradní stráže, které platí jen lehce pozměněné až do současnosti, je Jiří Stanislav Guth-Jarkovský. V Hradní stráži tehdy sloužilo 195 důstojníků.

Od roku 1929 začala používat historické uniformy československých legionářů z francouzské, italské a ruské fronty. Hradní stráž plnila svou funkci až do roku 1939, po okupaci byly její pravomoci velmi osekané. Po válce se obnovily prvorepublikové tradice Hradní stráže, razantní změna nastala po roce 1948.

S příchodem Klementa Gottwalda na Hrad ztratila Hradní stráž při ostraze prezidenta republiky své výhradní postavení, byla jednotkou určenou k plnění reprezentačních úkolů. V roce 1952 přestala být Hradní stráž součástí armády a stala se součástí ministerstva vnitra. Tento stav trval prakticky po celé období minulého režimu.

Po listopadu roku 1989 se Hradní stráž začala vracet k tradicím první republiky. Tehdejší prezident Václav Havel nechal pro její příslušníky vytvořit nové uniformy, které navrhl výtvarník Theodor Pištěk.

V současné době je Hradní stráž plně profesionalizovanou jednotkou brigádní struktury. Má celkem 660 osob (86 důstojníků, 110 praporčíků, 412 rotmistrů, 52 občanských zaměstnanců).

Zabezpečuje vnější ostrahu a ochranu objektů, které jsou sídlem prezidenta (také letní sídlo prezidenta – zámek Lány), organizuje a zajišťuje vojenské pocty. K plnění jiných úkolů se může Hradní stráž využít jen tehdy, pokud s tím prezident souhlasí.

Její součástí je také Hudba Hradní stráže. Hudební produkcí doprovází vojenské pocty při protokolárních a reprezentačních akcích a pietních aktech. Hudbou zahajuje také každodenní otevírání zahrad Pražského hradu a doprovází slavnostní střídání stráží na I. nádvoří Hradu.

Pro reprezentační účely jsou příslušníci Hradní stráže vyzbrojeni puškou vzor 52/57 v poniklované úpravě a sečnými zbraněmi. Hlavní zbraní je samopal vzor 61 Škorpión, doplněný kulometem vzor 59.

Loading...
Témata: Praha | Armáda
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko slaví Den veteránů. V naší skupině byl zrádce, vzpomíná hrdinka 2.…

11.11.2019 17:57 Aktualizováno U příležitosti Dne válečných veteránů si dnes vojáci, politici i veřejnost na pražském Vítkově…

Ministerstvo obrany do Ruska peníze na opravu hrobů nepošle

09.11.2019 16:43 Ministerstvo obrany příští rok opět neplánuje dát peníze na opravu českých válečných hrobů v Rusku.…

Stehlík zkritizoval armádu. Stát se na válečné veterány vykašlal?

09.11.2019 14:59 Ministerstvo obrany a armáda by měly přidat v přípravě na péči o novodobé válečné veterány.…

Voják těžce zraněný výbuchem granátu je ve stabilizovaném stavu

08.11.2019 17:36 Voják, který byl před necelými třemi týdny těžce zraněn ve vojenském prostoru Březina u Vyškova při…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama