Český vojenský pozorovatel v SAR: Situace se v zemi zhoršuje

Praha - Český voják Marek Vydržel se v rámci pozorovatelské mise ve Středoafrické republice (SAR) potýkal s náročnými klimatickými podmínkami a socio-kulturními rozdíly. Vypořádat se musel také s přepadením.

Armáda České Republiky
doporučujeme

V pátek na pražském Vítkově dostal společně s dalšími vojáky medaili za působení v zahraničních misích. Z mise OSN ve Středoafrické republice se vrátili i další dva čeští pozorovatelé.

Mírovou misi MINUSCA vyslala OSN do Středoafrické republiky v roce 2014. Násilí v zemi vypuklo, když muslimská povstalecká skupina Séléka dobyla v roce 2013 hlavní město Bangui a přinutila někdejšího prezidenta Françoise Bozizého uprchnout.

Podle Vydržela je bezpečnostní situace v zemi nejhorší od roku 2014. "Zaznamenali jsme i útoky proti OSN, došlo ke ztrátám na životech. A přesto, že bylo v Itálii podepsané příměří, tak počet útoků roste," řekl ČTK. "Takže bezpečnostní situace je velice nepředvídatelná a má zhoršující se tendenci," poznamenal.

Sám zažil loupežné přepadení, když jel v uniformě a ve služebním autě. "Byl jsem přepaden a okraden, ale v ohrožení života jsem se necítil, jde jim skutečně jen o ten zisk," podotkl. V bezpečí se podle něj člověk ve Středoafrické republice necítí. Do konfliktu nebo mezi rozzuřený dav se podle svých slov nedostal.

Nejnáročnější podle něj jsou kulturní a sociální rozdíly, protože pozorovatelé pracují v mezinárodním týmu. On sám byl v týmu jediným Evropanem. Kvůli kulturním rozdílům proto neustále hrozí nebezpečí nedorozumění, kdy se může někdo snadno rozzlobit. "To je pak člověk rád, že je neozbrojen," poznamenal v nadsázce.

Pozorovatelé OSN totiž v misi slouží beze zbraně. Jejich hlavním úkolem je hlídkování a monitorování bezpečnostní situace. "V přiděleném regionu jsme jezdili a monitorovali bezpečnostní situaci a další věci s tím spojené, vzdělání, hygiena, nemoci a tak dále," řekl.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Obrana nakoupí terénní vozy Toyota Hilux, zaplatí za ně přes miliardu

26.11.2020 11:17 Ministerstvo obrany dnes uzavřelo smlouvu s českou firmou Glomex MS na dodávku až 1200 terénních…

Metnar: Zeman podpořil armádní rozpočet v současné podobě

25.11.2020 19:29 Prezident Miloš Zeman podpořil návrh rozpočtu ministerstva obrany na příští rok v současné podobě.…

Česká armáda vystřídala 70 vojáků v Mali, cíl výcvikové mise EU se…

25.11.2020 14:04 Česká armáda na misi v Mali vystřídala sedm desítek vojáků, kteří střeží velitelství mise a…

Za pádem vrtulníku s Tichou mohou stát teroristé, tvrdí Zeman. Není jasné,…

24.11.2020 16:49 Aktualizováno Příčinou pádu vrtulníku na vojenské misi na Sinaji, při němž zemřela i štábní praporčice Michaela…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama