Česko chce do světa poslat výrazně víc vojáků. Jde hlavně o tyto tři země

Praha - Česká armáda má nyní na zahraničních misích asi 400 vojáků. Příští rok by se jejich počet mohl výrazně zvýšit na více než 1000. V Afghánistánu by mohlo být více vojenských instruktorů či důstojníků do štábu. Do Mali by se mohla vydat strážní četa či rota a do Iráku například specialisté na výcvik.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Armáda České Republiky
doporučujeme

K dosavadním misím přibude účast na aliančním posílení přítomnosti na východním křídle NATO. V jeho rámci česká armáda vyšle do Litvy mechanizovanou rotu v počtu řádově 200 vojáků, působit budou v bojovém uskupení, které sestavuje Německo. Do Lotyšska pod kanadské velení vyjede minometná četa o velikosti do 40 vojáků. Vyslání jednotek již schválil v létě Parlament, do Pobaltí by mohly odjet v návaznosti na harmonogram střídání jednotek v polovině příštího roku.

Česko by zároveň mohlo vyjít vstříc spojencům a rozšířit své působení v misích v Afghánistánu, Iráku nebo v Mali. Náčelník generálního štábu Josef Bečvář poznamenal, že armáda má návrhy připravené, rozhodnout o nich ale budou muset politici.

V afghánské misi v současné době působí kolem 250 vojáků, největší jednotka hlídá spojeneckou základnu Bagrám. Podle vyjádření bývalého ministra obrany Martina Stropnického (ANO) by česká armáda mohla do země vyslat o několik desítek vojáků více. "Hovoříme o tom, že chceme posílit roli mentorskou, protože ze strany aliance i našich afghánských partnerů jsou požadavky na dohled nad výcvikem afghánských jednotek," poznamenal Bečvář. Vysláni by také mohli být instruktoři zaměřující se na chemickou ochranu a důstojníci, kteří by působili ve vedení mise.

Více vojáků by se také mohlo vydat do Iráku, kde v současné době působí vojenští policisté a letecký poradní tým. Úvahy o vyslání jsou dle Bečváře opět směřovány zejména do oblasti výcviku iráckých jednotek v různých oblastech. Navýšena by mohla být třeba jednotka Vojenské policie nebo by mohli být vysláni ženijní instruktoři.

V případě Mali, kde se čeští vojáci podílejí na výcviku maliských jednotek a na ochraně velitelství mise EU, podle Bečváře do úvahy připadá vyslání strážní čety nebo roty, která by posílila ochranné kapacity mise Evropské unie.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šéf kriminalistů Michal Foit odchází do civilu. Kvůli reorganizaci policie?

14.02.2020 15:00 Ředitel kriminální policie Michal Foit odchází do civilu. Prý to souvisí s chystanými změnami ve…

Metnar se vyjádřil k rezignaci náměstka Říhy

12.02.2020 17:17 Rezignace náměstka ministra obrany pro vyzbrojování Filipa Říhy je logickým vyústěním chyb, které…

Metnar je pouze "pan Razítko"? Transparency International sepsula ministra

12.02.2020 16:54 Za nedostatky v akvizičních procesech za desítky miliard korun nese podle Transparency…

Metnar čelí kritice, kvůli radarům padají hlavy. Rezignoval náměstek Říha

12.02.2020 14:18 Aktualizováno Náměstek ministra obrany Filip Říha dnes rezignoval na svou funkci. V tiskové zprávě to uvedlo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama