Novičok může oběti zlámat kosti. Pozor na „Putinovy zbraně“, Evropa je vojensky zaostalá, varuje expert

ROZHOVOR – Evropou v posledních dnech hýbe kauza novičoku a otrava bývalého ruského agenta Sergeje Skripala. Vztahy mezi Západem a Moskvou se dál zhoršují, a to nedlouho poté, co se Kreml pochlubil nejmodernějšími zbraněmi. „Nesmíme se na svět koukat z pohodlí české kotliny, kde jsme vojenský výzkum zbyrokratizovali tak, že málokdo má chuť něco vymyslet,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jan Österreicher, profesor vojenské radiobiologie a garant oboru Bezpečnostní studia na vysoké škole CEVRO Institut.

Přidejte svůj názor 209 komentářů

Jan Österreicher, plukovník AČR
doporučujeme

Kolem novičoku je pořádný poprask. Zpočátku se mluvilo o směsi plynů, pak o jakémsi prášku. Co by to podle Vás mohlo být, když má ten jed tak fatální účinek?
Pokud jde skutečně o tento jed, pak, jak si může každý najít na síti, tato nervově paralytická látka je řazená mezi binární zbraně. To znamená, že se připravuje smícháním dvou či více méně jedovatých či nejedovatých molekul, kterým se říká prekurzory. V případě novičoku jde o směs 3 různých tekutin a jednoho prášku. Jelikož každou tekutinu lze přivést do varu, může se takový prekurzor vyskytnout i v plynném stavu.

Jako jiné nervově paralytické látky způsobí blokádu acetylcholinesterázy na nervových spojeních, tzv. synapsích. Klinické příznaky jsou také dobře popsané. Pacienti zvýšeně sliní, zvrací a upadají do tak silných křečí, že si mohou zlámat i kosti. Smrt nastává velmi rychle podle podané dávky. Pokud jde o látku účinnější, než je dosud nejsilnější chemická zbraň VX, pak smrtná dávka novičoku se pohybuje v desetinách miligramu podané látky.

Při útoku v Salisbury bylo zasaženo i několik policistů. Šlo tedy o zpackanou akci pachatele, jakýsi „první test“, nebo bylo záměrem vyvolat mediální (a tím mezinárodní) pozornost?
Používáte-li takto jedovatou látku, pak je jasné, že kontaminujete i okolí. A policisté nepomýšlejí v první řadě na tak prudký jed. Je to zcela příslovečně přitažené dělo na komára. Lidé se v historii trávili jednoduššími způsoby, například kyanidem draselným. Zasažení policistů je tedy součástí útoku zvyšující paniku obyvatel.

Podle Británie byl útok na agenta Skripala proveden „ruskou metodou“. Co si pod tím představit? Moskva jedná nějak specificky, když jde o likvidaci nepohodlného špióna?
Pravdou je, že zrada volá po nejpřísnějším trestu. A každý vládce chce exemplární potrestání. Dříve se takoví lidé v Sovětském Svazu svázaní nořili do žhavé oceli. Dnes jsou technologie pokročilejší.

Šéf britské diplomacie Boris Johnson obvinil přímo ruského prezidenta Vladimira Putina, že dal rozkaz k zavraždění Skripala. Myslíte si, že má v tomto Londýn pravdu? Přeci jenom Johnson je znám drsnými a unáhlenými výroky.
Já nevím, nečetl jsem vyšetřovací spis. Evidentně pan Boris Johnson ano. Celá kauza vzbuzuje hromadu otazníků. Cynicky podotýkám, že tato vražda má několik vysvětlení a pravdu určí vítěz příští války.

Vy jste radiobiolog, takže mi to nedá. Lze pozorovat nějaké paralely mezi otravou Skripala a likvidací Litviněnka poloniem v roce 2006?
Obě akce jsou si až příliš podobné, jen jed je jiný. Polonium použité k zavraždění pana Litviněnka nezískáte bez jaderného reaktoru. Je samo o sobě velmi drahé. Byl to však způsob, jak dlouho mást policejní složky. Jako transuranový prvek je hlavně alfa zářičem a většina běžných radiometrů zjišťují jen záření beta a gama. Sami Britové museli k ověření použít speciální laboratorní detektor.

V případě pana Skripala měl scénář shodné rysy v nepohodlné osobě a látce, na kterou se v první řadě nepomýšlí, a můžete tak elegantně obcházet bezpečnostní opatření každého státu.

Rusko už stihlo nabídnout několik verzí o původu novičoku, v jedné bylo zmíněno i Česko. Máme kapacity a zařízení na výrobu takových látek?
Pokud máte schopné lidi a dobrou laboratoř, můžete si dnes vyrobit cokoliv kdekoliv. Ano, i v Čechách máme dobré chemiky a laboratoře. Proto si státy hlídají i seznamy prekurzorů, ze kterých by takovéto jedy mohly být vyrobeny. Bohužel, zločinci vymýšlejí nové způsoby lotrovin.

Jestliže někdo obviňuje z něčeho Česko, měl by to podložit důkazy. Ať je jasné, zda náš monitorovací systém potřebuje obohatit o pár chemikálií nebo někdo napomáhal ke zločinu.

Vraťme se do Ruska. Putin se před volbami pochlubil „zbraněmi, které nikdo jiný nemá“. Opravdu je tomu tak? Představilo Rusko technologii, které nelze konkurovat?
Ano. Ruské vojenské technologie v posledních letech předčí současné, které vidíme v ostatních státech Evropy. Technologie není všemocná a sami Rusové to vědí. Je na čase si uvědomit, že Evropa je vojensky zaostalá. Pokud nezmodernizujeme své armády, pak bude velmi lákavé získat naše bohatství silou. Bez vojenské síly USA by Evropa byla připravena k porážce.

Přitvrdí Putin po svém vítězství ve volbách? Mám na mysli situaci v Donbasu, Sýrii, ale například i vztah k NATO.
V minulosti jsem tvrdil, že ruské zapojení v Sýrii je přestávkou ve válce na Ukrajině. Zatím tomu tak je. Názory pana Putina jsou jasné každému. NATO je pro něj hrozbou, pro nás jde o bezpečnostní pojistku. Pro pana Putina je důležitý přístup k moři, jelikož přeprava po moři je levnější než po souši. Upevnění pozic v Sýrii a na Krymu bude pro něj velmi důležité. V Sýrii zatím vyhrává. K upevnění pozic na Krymu a vytvoření trasy surovin z Černého moře do Moskvy, mu stačí dobýt Mariupol.

Faktor levných surovin díky námořní přepravě je v Čechách také znám, proto se čas od času vynoří plán postavit kanál mezi moři, čímž by naše ekonomika jen získala.

Obáváte se novým závodů velmocí ve zbrojení? Nebo už začaly?
Ony tyto závody nikdy neskončily. Jen se o nich nepíše a nemají tak vysokou podporu jako před 30 lety. Nesmíme se na svět koukat z pohodlí české kotliny, kde jsme vojenský výzkum zbyrokratizovali tak, že málokdo má chuť něco vymyslet. A pokud náhodou něco objeví, tak za to bude potrestán sepsáním velké hromady papírů, což otupí i nejostřejší břit.

Rusko, ale i Čína mají ve zvyku se chvástat testy nejmodernějších zbraní. Naopak v případě USA jsou taková divadla výjimečná. Znamená to, že USA jsou pozadu ve vývoji zbraní, nebo prostě „nepříteli“ nechtějí nic prozrazovat?
Pro Rusko a Čínu jde o demonstraci síly. Pořád jde o armády, které by prohrály v přímém střetu s USA. Problém takové demonstrace je možnost druhé strany připravit a vytrénovat svou armádu na správnou odpověď.  

Výzkumná a vývojová vládní americká agentura DARPA také veřejně publikuje své výsledky. A směry výzkumu jsou to vskutku revoluční. Každý se může podívat na darpa.mil a to v každém okamžiku. Jen to pro televizní noviny není vděčné téma obsahující oheň, krev a strach v několika sekundách.

Vypadá to, že si KLDR dala říct a zasedne k jednacímu stolu. Proč najednou ten obrat a očekáváte od plánovaného summitu včetně setkání Kima s Trumpem zásadní průlom a denuklearizaci Korejského poloostrova?
Kdepak. Žádný průlom neočekávám. Pan Kim pokračuje v tradici hry na zdrženou. V minulosti takové rozhovory skončily vždy stejně. Severní Korea přestala na chvíli hrozit světu válkou a sousedi se postarali o nějaký ten vlak plný pšenice. A komunistická propaganda bude mít postaráno o vyšší výnosy v zemědělství podle Kimových metod a pan Trump bude moci bez ztráty tváře napsat na twitter, že se mu povedlo stabilizovat situaci v Koreji. Je to ve své podstatě vydírání, jen se tomu dnes říká diplomacie.

O vývoji atomové zbraně v poslední době stále víc mluví Saúdská Arábii. Jak moc by to změnilo poměry ve světě, pokud by se zařadila mezi jaderné velmoci?
O vývoji atomové zbraně v Saudské Arábii se mluví a píše už asi deset let. Saudové zatím vždy své aktivity směřovali k ochraně proti zbraním hromadného ničení. Jen se podívejte na mapu, který stát leží na druhé straně Perského zálivu, na dostřel dnešních raket. Je to Irán. Jejich odvěký nepřítel. Jsou to mimo jiné i šíité a Peršané. V Saudské Arábii zase potkáte hlavně Araby vyznávající sunnitskou odnož islámu.

Upřímně, ekonomická síla Saudské Arábie je natolik velká, že pokud by nějakou atomovou bombu skutečně chtěla, tak si jí také i koupí navzdory všem mezinárodním zákazům. V těchto zemích je spíš důležitější slovo vládce, než nějaká konvence.

Loading...
Vstupte do diskuze (209)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šéfa plzeňské policie vyšetřuje GIBS

22.02.2020 09:57 Ředitele policie v Plzni Michala Krejbicha už téměř rok a půl vyšetřuje Generální inspekce…

Vojáci ČR byli oceněni za alianční misi. V Pobaltí se zapojili i do…

21.02.2020 16:31 Za nasazení v misi v Pobaltí, kde NATO v reakci na kroky Ruska rozšířilo svou přítomnost, bylo dnes…

V Praze jednali ministři vnitra ČR a Bavorska. Řešila se především ochrana…

21.02.2020 14:39 O ochraně česko-bavorských hranic, boji proti přeshraniční kriminalitě, drogové kriminalitě a proti…

Zakážeme i auta? U Jílkové se opět všichni pohádali kvůli sebeobraně a…

21.02.2020 10:34 Zákonná zabezpečovací zařízení jsou mnohdy na zločince krátká. Mnoho lidí, zejména v okolí Prahy,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama