Opata se těší respektu vojáků i politiků. Generál Pavel mu přeje pevné nervy

Praha/Brusel - Nastupující náčelník generálního štábu české armády Aleš Opata je vysoce kvalifikovaný generál, který se těší značnému respektu nejen ze strany vojáků, ale i ze strany občanů a politické reprezentace, což je pro jeho novou práci naprosto zásadní. V Bruselu to dnes ČTK řekl předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel, který český generální štáb vedl v letech 2012 až 2015.

Přidejte svůj názor

Prezident Miloš Zeman jmenoval novým náčelníkem generálního štábu Aleše Opatu
doporučujeme

"Já mu přeju hodně úspěchů, zdravý úsudek a pevné nervy," poznamenal Pavel, který neskrývá, že Opatu si za svého nástupce v čele českého armádního štábu přál už před třemi lety, když do aliančních struktur odcházel. Tehdy jej ale ve funkci vystřídal nyní končící náčelník štábu Josef Bečvář.

Pavel doplnil, že třiapadesátiletému Opatovi nabídl pomoc, bude-li ji potřebovat. "Myslím, že by mělo být naprosto přirozené, že bývalí náčelníci generálního štábu - pokud jim zdraví a duševní stav dovolí - by měli být nápomocni tomu, kdo v té funkci je," podotkl český generál, který v čele aliančního vojenského výboru skončí letos v létě. Vystřídá jej Brit Stuart Peach.

Zásadním úkolem generála Opaty bude po jeho nástupu do funkce na počátku května dostat armádu zpět do stavu, kdy dokáže plnit veškeré úkoly domácí i v rámci NATO, míní Pavel. "Ono se dá říct, jen málokterá armáda v alianci může říct, že má všechny svoje 'domácí úkoly' splněné. Protože všechny armády mají nějaké nedostatky ve schopnostech a ta naše samozřejmě také," poznamenal.

Opata sám podle generála Pavla zmínil přezbrojení české 7. mechanizované brigády na novou obrněnou pásovou techniku, potřebu nových vrtulníků či radarů. "To jsou koneckonců témata, o kterých se bavíme už roky. A těch schopností, které naší armádě chybí či jsou zastaralé, tak těch je víc," podotkl Pavel. Připomněl i potřebu doplnění armádních zásob všeho druhu na potřebné limity. "Jednotky, které deklarujeme k nasazení musí mít veškerou logistickou podporu a zásoby k tomu, aby mohly těch minimálně 30 dní fungovat," upozornil.

Stávající situace českých vojáků je podle něj o něco lepší než v minulosti. "Minimálně existuje vůle věnovat na armádu větší prostředky. Z tohoto pohledu bude možná trochu snazší cílů dosáhnout. I když možná v našem prostředí tomu bude bránit komplikovaná legislativa," upozornil generál Pavel. Zákon o veřejných zakázkách má podle něj od počátku nejen z pohledu vojáků řadu nedostatků. "Uplatnit stejná pravidla na nákup vozů pro čištění silnic a nákup tanků jde opravdu velice těžko," řekl. Proto by podle něj bylo dobré podívat se na možnosti úpravy zákonů pro vojenské akvizice.

"Myslím, že by nic nebránilo tomu, aby pro ně vznikla samostatná norma. Ne ve smyslu snížení transparentnosti, ta se dá i posílit. Ale nastavit pravidla, která umožní vládě přijímat rozhodnutí v řádu měsíců, a ne v řádu let," dodal.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nejasnosti kolem amerických vrtulníků. Kolik za ně Česko opravdu zaplatí?

13.12.2019 17:55 Ministerstvo obrany by již příští týden mohlo zaplatit první splátku zhruba 850 milionů korun za…

Milník pro armádu ČR: Nákup amerických vrtulníků je krok do 21. století,…

12.12.2019 14:11 Nákup vojenských vrtulníků z USA je pro českou armádu podle náčelníka generálního štábu Aleše Opaty…

Policie se bude reorganizovat, vznikne národní kriminální úřad

12.12.2019 12:29 Aktualizováno K 1. dubnu příštího roku vznikne v policii nový zastřešující útvar, národní kriminální úřad, v…

Tři oběti střelby ve FN Ostrava působily u Vězeňské služby, muž chránil…

11.12.2019 16:25 Generální ředitel Vězeňské služby (VS) Petr Dohnal vyloučil, že by úterní útok v ostravské…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama