NATO zavařilo Česku: Radary z Izraele nesmí být zapojeny do aliance, Babiš se diví

Praha - Do struktury NATO nemůže být zapojen systém, který nepochází z členské země aliance. Konstatoval to bezpečnostní výbor NATO. Věc se týká i nákupu mobilních radarů pro českou armádu za asi 3,5 miliardy korun z Izraele.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Šlechtová, Karla (ANO)

O stanovisku výboru Air and Missile Defence Command and Control Security Acreditation Board (ASAB), zodpovědného za nastavení bezpečnostních pravidel systémů NATO, ministerstvo informoval ve čtvrtek Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

"Zde byl zástupce české strany informován, že podle výboru není přípustné, aby do systému NATO byl zapojen systém, který nepochází z členské země NATO," uvedlo české ministerstvo obrany. Důvodem mají být případná bezpečnostní rizika, která s sebou nesou necertifikované softwarové systémy.

"Je to zvláštní rozhodnutí," reagoval na stanovisko výboru premiér Andrej Babiš. Novinářům řekl, že mluvil s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem, který ho ujistil, že izraelské síly radary užívají v boji a že je zakoupila i Kanada, která je členem NATO.

Záležitost bude řešit ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová (za ANO). "Problémy jsou od toho, aby se řešily," reagovala na stanovisko výboru NATO. 

Radary chce Česká republika koupit z Izraele od státního podniku Elta Systems, nákup osmi přístrojů má stát asi 3,5 miliardy korun. Nové 3D radiolokátory MADR mají nahradit zastaralé radary sovětské výroby, které už řadu let přesluhují, a zajistit armádě přehled o vzdušné situaci ve výškách od 100 do 3000 metrů.

Podpis smlouvy byl už několikrát odložen. Když minulý ministr obrany Martin Stropnický (ANO) odcházel z funkce, zakázku označil za připravenou k uzavření. Jeho nástupkyně Šlechtová ale uzavření tendru odložila. Vadilo jí to, že český kybernetický úřad nedal jasné stanovisko k zapojení radarů do systému NATO. Náčelník generálního štábu Aleš Opata ve středu uvedl, že potíže se zapojením byly odstraněny. Dnešní zprávu Opata označil za novou informaci.

Vstupte do diskuze (13)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vytrhnout mobil z ruky není trestné. Soud zprostil obžaloby šéfa strážníků…

15.11.2018 14:17 Obvodní soud pro Prahu 1 dnes zprostil obžaloby ze zneužití pravomoci úřední osoby ředitele Městské…

Lidé s duševní poruchou mohou u policie vypovídat, shodli se právníci

14.11.2018 19:53 Policisté mohou při vyšetřování trestních kauz vyslýchat i lidi, kteří jsou psychicky nemocní.…

Kdo nahradí Tuhého? Hamáček vyhlásil výběrové řízení na policejního…

12.11.2018 17:50 Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) dnes vyhlásil výběrové řízení na pozici policejního prezidenta,…

Thajsko projevilo zájem o českou novinku, letouny L-39NG

10.11.2018 17:02 Thajsko má zájem o české cvičné letouny L-39NG, které v polovině října jako novinku představilo…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama