Lidé v Chrudimi si vyzkoušeli armádní prověrku zdatnosti, kondice mládeže klesá

Chrudim - Jak náročné jsou armádní prověrky, které každoročně podstupují vojáci z povolání? To si dnes mohli lidé vyzkoušet v rámci armádního testu fyzické zdatnosti na Stadionu Emila Zátopka v Chrudimi. Akci uspořádali pro veřejnost chrudimští výsadkáři ze 43. výsadkového praporu. 

Přidejte svůj názor

Armáda České Republiky

Lidé starší 18 let si mohli na vlastní kůži vyzkoušet armádní prověrky. „Na dnešní akci je přihlášeno téměř 200 lidí. Smyslem je ukázat veřejnosti, že stát se vojákem z povolání po tělesné stránce není až tak úplně jednoduché, jak by si někdo mohl myslet. Ten, kdo necvičí, nemá šanci limity splnit a už vůbec ne za jedna," řekl zástupce náčelníka generálního štábu české armády Ivo Zelinka.

Připraveno bylo pět stanovišť s různými disciplínami jako přítahy na hrazdě, kliky, lehy sedy nebo běh. Zúčastnit se mohli lidé od šesti do 60 let. Pro děti byly limity a disciplíny upravené. A kolik by toho měl zvládnout dospělý? „Pokud jste v kategorii 18 až 30 let a chcete mít za jedna, tak musíte dát na hrazdě 12 přítahů, uběhnout 3000 metrů za 12 minut a dát za minutu 52 lehů sedů a 32 kliků za půl minuty," vypočítává Zelinka.

Zarmádních testů, které vojáci pořádají pro veřejnost od loňského roku po celé republice, nicméně vyplývá, že kondice mládeže klesá. „Úplně se ztratil zlatý střed, rozdělilo se to na úplné pecivály a na mladé lidi se špičkovou výkonností. Je to dané tím, že dříve přišel kluk ze školy, hodil tašku do kouta a vyrazil s kamarády hrát fotbal za barák. Domnívám se, že to není jen problém České republiky, ale celého západního světa," řekl Zelinka.

43. výsadkový prapor měl v příštích třech letech transformovat v novou jednotku nazvanou 43. výsadkový pluk. Počet vojáků se přibližně zdvojnásobí - až na 1500 osob. „Hlavní důvod existence výsadkového pluku bude síla okamžité reakce, to znamená, že bude schopen v jakýkoli okamžik vyčlenit úkolové uskupení pro sílu okamžité reakce," dodal Zelinka.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zločinci řádí online. Policie ČR potřebuje dalších 200 expertů na…

23.09.2018 15:11 Praha - Policie by měla mít do budoucna zhruba o polovinu expertů na kybernetickou kriminalitu více…

Policie bude opět řešit přestupky i domluvou? Poslanci v čele s Ondráčkem…

22.09.2018 10:35 Praha - Policisté možná budou opět moci ze zákona řešit méně závažné přestupky pouze domluvou bez…

Policie během voleb posílí dohled, bude to stát 30 milionů na platech

22.09.2018 10:10 Praha - Činnost policie v souvislosti s letošními říjnovými komunálními volbami a volbami do…

Jak fungují elektronické náramky pro vězně? Nejsou vhodné pro každého,…

21.09.2018 15:38 Aktualizováno Praha - Ministerstvo spravedlnosti počítá s tím, že v praxi postupně využije 600 elektronických…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama