Česko by mohlo Slovensku pomoci při ochraně prostoru

Praha - Česká republika by mohla pomoct Slovensku ochránit jeho vzdušný prostor, kdyby kvůli nákupu nových stíhacích letounů tuto schopnost dočasně ztratilo.

Přidejte svůj názor

Armáda České Republiky

Umožnila by to smlouva o ochraně vzdušného prostoru, kterou spolu obě země před rokem uzavřely. ČTK to dnes sdělila Jana Zechmeisterová z tiskového oddělení ministerstva obrany. Slovenská vláda dnes schválila, že nahradí dosluhující stroje MiG-29 ruské výroby americkými stíhačkami F-16.

Premiér Peter Pellegrini dnes řekl, že Slovensko bude analyzovat možnosti, zda do dodání amerických stíhaček bude opravovat migy, nebo zda o ochranu svého vzdušného prostoru požádá některou ze sousedních zemí.

Slovensko má uzavřenou smlouvu s Českou republikou o spolupráci při vzájemné ochraně vzdušného prostoru. Podepsána byla loni v únoru.

Podle českého ministerstva obrany nemá slovenské rozhodnutí zakoupit stíhací letouny F-16 "přímou souvislost s prováděním" této smlouvy a tato smlouva nijak neomezuje právo vybrat si konkrétní typ letounu. "Existence smlouvy by však mohla usnadnit slovenské straně zajištění ochrany vzdušného prostoru SR, pokud by přechod na nový typ stíhacího letounu byl spojen s dočasnou ztrátou schopnosti chránit vzdušný prostor SR vlastními stíhacími letouny," uvedla Zechmeisterová.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Lánech jednal Zemanův tým: Podpořil zahraniční mise, výdaje na obranu…

18.11.2018 17:03 Aktualizováno Expertní tým prezidenta Miloše Zemana se jednomyslně shodl na navýšení výdajů na obranu na dvě…

Policie celou dobu věděla, kde se Babišův syn nachází

15.11.2018 20:14 Vyšetřovatelé kauzy Čapí hnízdo podle státního zastupitelství věděli, kde syn premiéra Andreje…

Policii se vrátí právo řešit přestupky i domluvou, novela míří k podpisu…

15.11.2018 14:21 Policistům se vrátí právo řešit méně závažné přestupky pouze domluvou bez nutnosti je zaznamenávat.…

Potyčka se strážníky? Vytrhnout mobil z ruky není trestné, rozhodl soud

15.11.2018 14:17 Obvodní soud pro Prahu 1 dnes zprostil obžaloby ze zneužití pravomoci úřední osoby ředitele Městské…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama