Čeští politici odmítají Trumpův návrh na zvýšení výdajů na obranu na 4 procenta HDP

Praha - Ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) považuje za optimální hranici výdajů na obranu dvě procenta HDP. Napsal to ČTK v reakci na požadavek amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby se výdaje členských států NATO zvýšily na čtyři procenta jejich HDP.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Sjezd ČSSD (18.2.2018): Jan Hamáček

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) považuje Trumpovo vyjádření za dlouhodobý apel. Zopakoval, že českým cílem jsou dvě procenta HDP do roku 2024. Požadavek amerického prezidenta na dotaz ČTK odmítli i členové sněmovního výboru pro obranu. ČR loni vydala na obranu 1,04 procenta HDP.

Bulharský prezident Rumen Radev dnes v Bruselu řekl, že Trump na summitu NATO vyzval spojence, aby zvýšili výdaje na obranu na čtyři procenta HDP. Následně Trumpova slova potvrdil i nejmenovaný představitel Bílého domu, uvedla agentura Reuters. Trump také na twitteru napsal, že země NATO musí dávat dvě procenta HDP na obranu ihned, a ne až od roku 2025.

"Česká republika je připravena postupně navyšovat výdaje na obranu nejprve na 1,4 procenta, poté až na dvě procenta HDP, což je doporučení NATO. Tuto hranici pokládám za optimální," reagoval na Trumpovu výzvu Hamáček. ČR nyní vydává na obranu přes jedno procento HDP.

Metnar ČTK sdělil, že slova amerického prezidenta vnímá spíše jako dlouhodobý apel. "Zvyšování obranného rozpočtu musí být plánované a postupné, nikoliv skokové. Naším nynějším cílem je splnění aliančního závazku dvou procent HDP do roku 2024," poznamenal.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Právo na svobodnou volbu povolání? Musí se změnit zákon, nařídil Ústavní…

18.09.2018 15:19 Brno - Výjimky ze zákazu jiné výdělečné činnosti u příslušníků bezpečnostních sborů musí vymezit…

Se zraněním vojákům na Libavé to bylo jinak? Soud zrušil rozsudek, chce…

18.09.2018 12:32 Olomouc - Olomoucký krajský soud dnes zrušil rozsudek ve dva roky starém případu noční střelby…

Ministerstvo obrany musí zrušit nákup granátů. Porušilo zákon, tvrdí ÚOHS

17.09.2018 18:44 Aktualizováno Praha - Ministerstvo obrany musí do sedmi měsíců zrušit smlouvu na nákup útočných granátů, nařídil…

ČR a SR si vypomůžou při modernizaci armád, detaily dopilují na veletrhu v…

17.09.2018 17:36 Aktualizováno Košice - Česko a Slovensko chtějí spolupracovat při zbrojních tendrech a vzájemně nakupovat…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama