Česko odmítá Trumpův návrh: Obranné výdaje musí růst postupně, tvrdí Metnar

Praha - Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) uvedl, že obranné výdaje České republiky musí růst postupně, dvou procent HDP dosáhnou v roce 2024. Uvedl to v reakci na výsledky summitu NATO a na výzvu amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby spojenci navýšili své obranné výdaje na dvě procenta už od ledna.

Přidejte svůj názor

Lubomír Metnar

Podle českého ministra summit ukázal jednotu aliance. „Summit ukázal, že transatlantické spojenectví zůstává i nadále pevné a jednotné," poznamenal ministr po skončení schůzky. Za ministerstvo obrany na něj odcestoval náměstek Jakub Landovský. „Aliance vychází ze summitu posílená a jednotná, a to je důležité před schůzkou prezidentů Trumpa a (Vladimira) Putina," poznamenal Landovský.

Trump během summitu několikrát vyzval spojence k navýšení obranných výdajů. Rozpočty by se podle něj měly dostat na čtyři procenta HDP a dvou procent by měly dosáhnout už v lednu 2019.

Premiér Andrej Babiš i sám Metnar dnes zopakovali, že „obranné výdaje České republiky musí růst postupně". Dodal, že Česko dvouprocentního podílu HDP na obraně dosáhne v roce 2024.

"Tlak USA na spravedlivější sdílení obranných výdajů již teď přináší výsledky a je dobré, že si všichni členové NATO uvědomují důležitost navyšování armádních rozpočtů, ke kterému se ostatně sami opakovaně a dobrovolně zavázali," podotkl Landovský.

Podle Metnara bylo v oblasti obrany nejdůležitějším tématem na summitu posílení aliančních vojenských a obranných schopností. Dodal, že kromě pokračující mise v Afghánistánu, kde ČR navýší počet svých vojáků z 250 na až 390, bylo odsouhlaseno spuštění alianční výcvikové a poradenské mise v Iráku.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vyzradil policejní razii? Bývalý elitní detektiv Vokál stanul před soudem

20.09.2018 10:37 Praha - Obvodní soud pro Prahu 5 dnes projednává případ Luďka Vokála, který čelí obžalobě ze…

Armáda chystá přehlídku ke vzniku ČSR, bude největší v moderních dějinách

19.09.2018 14:21 Praha - Armáda připravuje na výročí vzniku republiky velkou vojenskou přehlídku. Zúčastní se jí…

Obrana vybrala komando právníků, připraví nákup bojových vozidel

19.09.2018 09:31 Praha - Ministerstvo obrany už vybralo vítěze soutěže na advokátní kancelář, která resortu pomůže s…

Právo na svobodnou volbu povolání? Musí se změnit zákon, nařídil Ústavní…

18.09.2018 15:19 Brno - Výjimky ze zákazu jiné výdělečné činnosti u příslušníků bezpečnostních sborů musí vymezit…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama