Před 20 lety vznikl Národní bezpečnostní úřad. Poslanci jsou s ním nadmíru spokojeni

Praha - Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) vznikl před 20 lety na základě zákona o ochraně utajovaných skutečností. Předpis měl tehdy význam mimo jiné pro vstup Česka do NATO. Poslanci dnes instituci hodnotí jako stabilní, mezinárodně uznávanou a nezávisle fungující.

Přidejte svůj názor

Miloslav Rozner

Hlavním úkolem NBÚ je prověřování osob, které přicházejí do styku s utajovanými skutečnostmi, a prověřování firem, které se podílejí na strategických zakázkách.

Šéf komise pro kontrolu NBÚ Miloslav Rozner (SPD) řekl, že se během svého působení ve funkci nesetkal s žádnou skutečností, kterou by označil za pochybení NBÚ.  Kolářík by zpřísnil sankce za vyzrazení tajných informací. "K činnosti NBÚ nemám žádné negativní připomínky, naopak hodnotím ji velmi kladně," řekl ČTK. Pozitivně hodnotí nejen činnost NBÚ v oblasti bezpečnostních prověrek, ale i ve zbývajících oblastech jeho působnosti.

Poslanec Pavel Žáček (ODS) připomněl některé personální problémy z období krátce po vzniku NBÚ, i navzdory nim si ale podle něj NBÚ vydobyl uznání na domácí a mezinárodní scéně. "Velmi výrazně se zapojil do činnosti národních bezpečnostních autorit v rámci států EU či členů NATO. Pozitivní hodnocení činnosti celé instituce je výsledkem dlouholeté apolitičnosti, nestrannosti, kvalifikované spolupráce se zpravodajskou komunitou a vhodného nastavení správního řízení," uvedl Žáček.

V čele NBÚ se dosud vystřídala pětice ředitelů, nynějším šéfem je Jiří Lang, který dříve vedl Bezpečnostní informační službu (BIS). Loni v srpnu se z NBÚ oddělil Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), jehož vedení se ujal Langův předchůdce z čela NBÚ Dušan Navrátil. NÚKIB sídlí v Brně a má Česko chránit před hackerskými útoky a dalšími incidenty.

Tento krok kvituje poslanec Lukáš Kolářík (Piráti). "Problematika kyberbezpečnosti je hluboká a je správně, že ji řeší samostatný úřad," uvedl. Ocenil, jak NBÚ přistupuje k poslancům, kteří ho kontrolují "Ohledně vstřícnosti by se mohly některé další státní úřady od NBÚ učit," konstatoval.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čeští mstitelé v Afghánistánu neohrožují jako vojáci jenom sami sebe!

18.10.2018 21:14 Komentář - Oko za oko, zub za zub. Toto staré (židovské) přísloví jako kdyby přímo pasovalo na…

Útok v Afghánistánu nemířil cíleně na české vojáky. Vyšetřuje se únik…

18.10.2018 14:39 Aktualizováno Pumový útok v Afghánistánu nemířil cíleně na české vojáky, ale na kolonu koaličních vozidel. První…

Při útoku na české vojáky zemřeli dva Afghánci. K incidentu se hlásí…

18.10.2018 13:14 Útok, při němž bylo ve středu v Afghánistánu zraněno pět českých vojáků, si rovněž vyžádal životy…

Bezpečnostní expert o českých vojácích v Afganistanu: Je třeba dobře…

18.10.2018 11:53 V souvislosti se včerejším útokem v Afganistanu, při kterém bylo zraněno pět českých vojáků se…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama