Vězni mohou být ve vedrech do půl těla, dozorci jsou na tom hůř. A jak je to u vojáků?

Praha - Tropické teploty ztěžují práci vojákům a policistům. Omezují fyzickou zátěž, mohou mít častější nebo delší přestávky během služby a výcviku. Čeští vězni mohou v panující vlně veder zůstávat oblečeni jen do půl těla. Dozorci jsou na tom hůř.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Armáda České Republiky

"Tak, jako asi většina společnosti, reaguje i Policie ČR na aktuální klimatické podmínky. Pochopitelně však nelze dopustit, aby vysoké teploty ovlivnily bezpečnostní situaci. Konkrétní opatření nastavuje vždy příslušný velitel," uvedl mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán. Obecně mají policisté podle mluvčího častější přestávky mimo přímý sluneční svit nebo střídají hlídkovou činnost s administrativní prací v kratších intervalech.

O opatřeních v armádě také rozhoduje konkrétní velitel. "Velitelé mohou v souladu s interními předpisy upravit režim výcviku a výkonu služby, například jde o omezení fyzické zátěže při teplotách nad 30 stupňů, plánování delších přestávek během výcviku, přesun náročných aktivit mimo teplotně exponované období a prostory," uvedla Vlastimila Cyprisová z Generálního štábu Armády ČR. "Příslušníci ozbrojených sil musí být připraveni plnit stanovené úkoly za všech klimatických podmínek," dodala.

Při vysokých teplotách mohou vojáci i policisté upravit výstroj. "Hovoříme-li o horku, vojáci při činnostech, které to z povahy plněného úkolu a zajištění bezpečnosti dovolí, mohou například odložit blůzu nebo pokrývku hlavy, použity mohou být sluneční brýle," uvedla Cyprisová. 

"Vězni mají úlevy v ústrojové kázni. To znamená, že nemusejí mít trička a můžou se svléknout do půl těla. Co se týče příslušníků ve službě, tam ústrojová kázeň samozřejmě musí být," popsala stávající situaci mluvčí Vězeňské služby Petra Kučerová. O něco lépe jsou na tom příslušnice bezpečnostního sboru, protože k jejich uniformám patří krátké sukně. Muži, kteří nosí ke kalhotům košile, si ve vedrech alespoň nemusí uvazovat kravatu.

Klimatizované prostory ve věznicích nejsou. "Vězni mají samozřejmě přístup k pitné vodě. Pak už je to na každém řediteli věznice. Může rozhodnout třeba o tom, že odsouzení smí častěji do sprch," řekla Kučerová.

Převážení vězňů k soudům či do jiných věznic se děje za každého počasí, a tedy i v extrémním horku. "Ohledně eskort samozřejmě žádné omezení není a ani být nemůže. Takže fungují tak, jak mají, a tak, jak je potřeba," doplnila mluvčí.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policejní potápěči ČR končí misi v Bosně. Učili kolegy zneškodňovat munici

21.10.2018 10:07 Čeští policejní potápěči dnes končí výcvikovou misi, při které učili bosenské kolegy zneškodňovat…

Čeští mstitelé v Afghánistánu neohrožují jako vojáci jenom sami sebe!

18.10.2018 21:14 Komentář - Oko za oko, zub za zub. Toto staré (židovské) přísloví jako kdyby přímo pasovalo na…

Útok v Afghánistánu nemířil cíleně na české vojáky. Vyšetřuje se únik…

18.10.2018 14:39 Aktualizováno Pumový útok v Afghánistánu nemířil cíleně na české vojáky, ale na kolonu koaličních vozidel. První…

Při útoku na české vojáky zemřeli dva Afghánci. K incidentu se hlásí…

18.10.2018 13:14 Útok, při němž bylo ve středu v Afghánistánu zraněno pět českých vojáků, si rovněž vyžádal životy…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama