Oběti Tálibánu: Martin Marcin, Kamil Beneš a Patrik Štěpánek. Neměli šanci uniknout, těla do Česka přiletí ve středu

Praha - Těla tří vojáků, kteří dnes zemřeli po útoku sebevražedného atentátníka v Afghánistánu, přepraví do Česka armádní speciál ve středu.

Přidejte svůj názor 153 komentářů

Armáda České Republiky

Příletu se má zúčastnit i prezident Miloš Zeman. Novinářům to řekl zástupce náčelníka generálního štábu Jiří Verner, který současně zveřejnil jména zabitých. Byli jimi rotný Martin Marcin a desátníci Kamil Beneš a Patrik Štěpánek. Jednomu bylo 36 let, dvěma pětadvacet.

Podle Vernera všichni byli členy čtvrté brigády rychlého nasazení, konkrétně ze 42. mechanizovaného praporu v Táboře a nebyli nezkušenými vojáky, i když byli mladí.

Útok se stal zhruba devět kilometrů jihozápadně od Bghrámu, která je největší americkou základnou v Afghánistánu. "V prostoru, kde jsme operovali, museli vojáci vystoupit ze svých obrněných vozidel a pokračovat pěšky, je to standardní situace. Ten útok byl nenadálý, byla spatřena pouze jedna osoba, která se odpálila v prostoru, který byl vybrán natolik, že následky bohužel byly fatální," popsal událost Verner.

Podle něj čeští vojáci zemřeli okamžitě. Další tři členové patroly, jeden americký a dva afghánští vojáci, byli zraněni velmi těžce. Armáda nyní událost spolu s vojenskou policií a zpravodajstvím vyšetřuje. Česká vojenská jednotka je podle Vernera v místě řadu let.

"I přes tragickou situaci jsem ale přesvědčen, a také armáda, že děláme správnou věc, ke které máme i mandát. A neočekávám přehodnocení situace," doplnil Verner.

Vstupte do diskuze (153)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policie letos v Praze podnikla přes 60 razií zaměřených na drogy

14.10.2018 16:11 Pražští policisté se od ledna do září zúčastnili v centru hlavního města 64 policejních akcí…

Justice si neví rady s HIV pozitivním policistou? Kauzu sporné výpovědi má…

12.10.2018 16:24 Nejvyšší soud zrušil všechny rozsudky obecných soudů, které potvrzovaly oprávněnost výpovědi z roku…

Nástupce legendy. Aero představilo nový letoun L-39NG, zájem má i česká…

12.10.2018 14:39 Aktualizováno Aero Vodochody dnes představilo nový letoun L-39NG, jde o nástupce legendárního cvičného letounu L…

Nátlak na justici? Zemanovi vadí protesty policistů před rozsudkem, sepsul…

12.10.2018 13:40 Nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi vadí, že se policejní prezident Tomáš Tuhý v kauze…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama