Proč čeští vojáci zemřeli? Detaily útoku odhaleny

Praha - Tři čeští vojáci, kteří zahynuli na východě Afghánistánu při sebevražedném atentátu, před útokem vystoupili ve městě Čárikár. Spolu s dalšími třemi vojáky se vydali do jedné z bočních ulic.

Přidejte svůj názor 18 komentářů

Tři čeští vojáci, kteří 5. srpna 2018 zahynuli v Afghánistánu. Zleva: rotný Martin Marcin, desátník Kamil Beneš a desátník Patrik Štěpánek.

Uvedla to dnes večer Česká televize (ČT). Zvukové a obrazové záznamy z útoku se vyhodnocují, řekl ČT první zástupce náčelníka generálního štábu české armády Jiří Baloun. Na vojenské základně v Bagrámu, kde usmrcení vojáci působili, v noci na dnešek jejich památku připomněl pietní akt.

ČT uvedla, že ulicí Čárikáru jako první postupoval afghánský voják, pak tři Češi a nakonec Američan a Afghánec. Těsně před tím, než se sebevražedný atentátník odpálil, první voják zaklekl. Exploze tak podle grafického zobrazení ČT zasáhla hlavně tři Čechy za ním. Další tři vojáci utrpěli těžká zranění, jejich stav zůstává podle ČT kritický.

"Detaily říkat nemohu, ale při takovýchto příležitostech je šance nulová," řekl k útoku Baloun. Nepotvrdil informace médií, že útočníkem byl osmnáctiletý chlapec, k této věci se podle něj provádí forenzní analýza. Armáda má incident natočený z bezpilotního letadla ScanEagle, která v Afghánistánu monitorují každý pohyb vojáků mimo základnu. "Zvukové a obrazové záznamy se vyhodnocují," řekl Baloun.

Čeští vojáci ze základny Bagrám, kteří jsou nyní mimo operační nasazení, se do služby podle Balouna vrátí během dvou až tří dní. Všichni se v noci na dnešek s desítkami vojáků z armád NATO zúčastnili nástupu k uctění památky padlých kolegů. "Všichni ti lidé, kteří se zúčastnili pietního aktu, tak v dlouhém zástupu jim vzdávali poctu," řekl ČT velitel desáté strážní roty české armády v Bagrámu Viktor Patia. Tři padlé české vojáky na základně připomíná také pietní místo se třemi zbraněmi a helmami a také fotografiemi mrtvé trojice.

Vstupte do diskuze (18)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čeští mstitelé v Afghánistánu neohrožují jako vojáci jenom sami sebe!

18.10.2018 21:14 Komentář - Oko za oko, zub za zub. Toto staré (židovské) přísloví jako kdyby přímo pasovalo na…

Útok v Afghánistánu nemířil cíleně na české vojáky. Vyšetřuje se únik…

18.10.2018 14:39 Aktualizováno Pumový útok v Afghánistánu nemířil cíleně na české vojáky, ale na kolonu koaličních vozidel. První…

Při útoku na české vojáky zemřeli dva Afghánci. K incidentu se hlásí…

18.10.2018 13:14 Útok, při němž bylo ve středu v Afghánistánu zraněno pět českých vojáků, si rovněž vyžádal životy…

Bezpečnostní expert o českých vojácích v Afganistanu: Je třeba dobře…

18.10.2018 11:53 V souvislosti se včerejším útokem v Afganistanu, při kterém bylo zraněno pět českých vojáků se…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama