Čeští vojáci od útoku nejezdí mimo základnu Bagrám. Kdy se na hlídky vrátí?

Praha - O návratu českých vojáků do hlídek v Afghánistánu po nedělním zabití tří účastníků mise rozhodne na místě ve středu zástupce náčelníka generálního štábu Jiří Verner. Při vyšetřování tragédie se zjišťuje, kdo byl útočník a zda měl komplice nebo kdy a kde mohlo být vyrobeno použité výbušné zařízení.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Desátník Kamil Beneš z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při sebevražedném útoku v Afghánistánu. (5. srpna 2018)

Vojáci padli v Afghánistánu v neděli po útoku sebevražedného atentátníka. Podle prvního zástupce náčelníka generálního štábu Jiří Balouna armáda nyní čin vyšetřuje, což potrvá delší dobu. Armáda chce ale co nejdříve vyhodnotit, zda některé okolnosti brání k opětovnému vysílání vojáků do hlídek v okolí spojenecké základny. 

Podle Balouna byla síla výbuchu veliká, a zařízení proto nebylo vyrobeno "na koleně". Na vyšetřování se podílí několik subjektů.

Čeští vojáci od útoku nejezdí mimo základnu. Plní jiné úkoly. "Víc se starají o zbraně, o sobe, mají organizovanou činnost, mají jiné úkoly, které nejsou spojené s hlídkováním venku," poznamenal Baloun. Nikdo z vojáků dosud nepožádal o stažení zpět do vlasti. V Bagrámu působí zhruba 170 Čechů.

Vojenským speciálem, který do Afghánistánu poletí vyzvednout ostatky vojáků, kromě Vernera do Bagrámu přicestují i dva psychologové. Na místě mají vojáci k dispozici vojenského kaplana i psychologa. Posílení týmu označil Baloun za standardní postup, protože hodnocení tamního psychologa může být ovlivněno situací na místě.

Středečního pietního ceremoniálu na ruzyňském letišti se zúčastní i jednotka 42. mechanizovaného praporu z Tábora. V blízké budoucnosti si táborští vojáci připomenou památku padlých i nástupem a dalšími akcemi. Vzpomínka na ně bude umístěna v čestné síni jednoty, uvedl velitel Daniel Cekul.

Pohřby vojáků se budou konat v místech, která si určí rodina. Padlé si již v neděli připomněli vojáci na základně Bagrám. Cekul mluvil s velitelem tamní jednotky "Je to jako u nás, smutek. Nesmíme se tomu poddat, musíme plnit úkoly dál. Jiná cesta ani jiné řešení není. Fungujeme, plníme úkoly, jak je potřeba. Snažíme se s tím vyrovnat," řekl dnes ČTK.

Vstupte do diskuze (10)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policie letos v Praze podnikla přes 60 razií zaměřených na drogy

14.10.2018 16:11 Pražští policisté se od ledna do září zúčastnili v centru hlavního města 64 policejních akcí…

Justice si neví rady s HIV pozitivním policistou? Kauzu sporné výpovědi má…

12.10.2018 16:24 Nejvyšší soud zrušil všechny rozsudky obecných soudů, které potvrzovaly oprávněnost výpovědi z roku…

Nástupce legendy. Aero představilo nový letoun L-39NG, zájem má i česká…

12.10.2018 14:39 Aktualizováno Aero Vodochody dnes představilo nový letoun L-39NG, jde o nástupce legendárního cvičného letounu L…

Nátlak na justici? Zemanovi vadí protesty policistů před rozsudkem, sepsul…

12.10.2018 13:40 Nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi vadí, že se policejní prezident Tomáš Tuhý v kauze…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama