GIBS v pořádném maléru? Po kontrole z ministerstva bylo zahájeno trestní řízení

Praha - Po kontrole v Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) má ministerstvo financí podezření na porušení rozpočtové kázně, už bylo zahájeno trestní řízení.

Ministerstvo financí
doporučujeme

Ministerstvo zahájilo kontrolu letos v únoru, devět zaměstnanců resortu se zaměřilo na hospodaření s veřejnými prostředky v letech 2016 a 2017.

Podle protokolu o kontrole, který irozhlas.cz získal podle zákona o svobodném přístupu k informacím, mělo k údajnému porušení rozpočtové kázně dojít například tím, když inspekce převedla závěrem roku 2016 a 2017 prostředky z "výdajového účtu státního rozpočtu na účet cizích prostředků", což je podle resortu v rozporu se zákonem.

V další části pak ministerstvo vytýká GIBS, že ubytovací zařízení, která má k dispozici, poskytuje na základě nařízení ředitele bezúplatně. Takové rozhodnutí šéfa GIBS je ale podle kontrolorů "mimo právní rámec". 

"V tuto chvíli můžeme pouze sdělit, že ve vztahu k některým závěrům kontroly probíhají trestní řízení," uvedl mluvčí GIBS Martin Strouhal. S ohledem na běžící trestní řízení nechtěla výsledky kontroly komentovat ani ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Premiér Andrej Babiš, který kontrolu inicioval, uvedl, že se jedná o porušení rozpočtové kázně v hodnotě 15 milionů korun. "Nejen z těchto důvodů se potvrzuje, že dlouhodobá kritika GIBS a pana Murína byla oprávněná," uvedl Babiš.

Bývalý šéf GIBS Michal Murín rezignoval počátkem května právě po dlouhodobých sporech s premiérem. 

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policie eviduje v Praze vyšší počet prohřešků proti opatřením vlády

28.10.2020 11:39 Policie zaznamenala za uplynulý den v Praze mírně víc prohřešků proti vládním protikoronavirovým…

Vojenští lékaři NATO a EU můžou přijet do Česka, poslanci návrh schválili

27.10.2020 16:48 Aktualizováno Pobyt vojenských zdravotníků členských států Severoatlantické aliance a Evropské unie v Česku dnes…

Praha se chystá na protesty a recesistické akce, v ulicích budou stovky…

27.10.2020 12:19 Stovky policistů budou dohlížet na demonstrace, které pořadatelé svolali na středu 28. října do…

NATO poskytne Česku plicní ventilátory, armáda pro něj vyslala letoun CASA

27.10.2020 09:20 Armáda dnes ráno vyslala letoun CASA pro 60 plicních ventilátorů. Do České republiky je převeze ze…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama