V Letňanech burácí vojenská technika. Rota Nazdar přivezla unikátní kanón

Praha - Vystoupení originálních historických letounů nebo jejich větrných replik, ale i ukázky zásahu aktivních záloh Armády České republiky mohou návštěvníci vidět na devátém ročníku Dne letiště Letňany. Akce se koná u příležitosti 100. výročí založení československého letectva a 60. výročí výroby větroně Blaník. Odpoledne zde zakončí let kolem světa v jednomotorové Cessně letecký akrobat Roman Kramařík.

Přidejte svůj názor

Armáda České Republiky
doporučujeme

Od desáté hodiny mohou letečtí nadšenci v pěti blocích s komentářem obdivovat vystoupení československých i zahraničních letounů. Program nabízí ukázky strojů Avia BH 1, Arado 96B či letounů Zlín. Velké množství vystoupení, ale i odborné přednášky nebo prohlídku výrobních prostor si připravila k výročí společnost Blaník Aircraft.

Pokud už by se návštěvníkům nechtělo dívat směrem k obloze, je pro ně připraven i pozemní program. Aktivní zálohy Armády ČR předvedly například střelecký výcvik nebo bojovou ukázku, nechybí ani armádní vozidla.

Klub vojenské historie Rota Nazdar v areálu představuje mimo jiné renovační projekt protitankového šestiliberního kanónu, jenž byl vyvíjen ve Velké Británii od roku 1938 a který byl nalezen v Itálii ve špatném stavu. "Po několika měsících tvrdé práce se jej podařilo uvést do původního stavu," píše se v materiálu Roty Nazdar, která kanón nazvala Karel.

Roman Kramařík by měl zakončit po 46 dnech misi Okřídlený lev, v jejímž rámci jako první Čech oblétá zeměkouli v jednomotorové Cessně. Na expedici se vydal při příležitosti oslav 100 let od vzniku Československa. Na domovském letišti v Letňanech by měl přistát zhruba v 15:40 hodin.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zvěsti v armádě. Budou se vojákům měnit výsluhy? Metnar musel vysvětlovat

24.03.2019 13:15 Ministerstvo obrany nebude v rámci hledání úspor měnit podmínky výsluh vojákům. Ministr obrany…

Česko čelí dezinformacím z Ruska a Číny. Šíří je i Zeman, udeřil analytik

23.03.2019 14:26 Česko čelí nepřátelským dezinformačním útokům a propagandě z Ruska a Číny. Rusko ke svým cílům…

Rakeťáci brání Temelín. Armáda a policie trénovala postup při…

22.03.2019 14:09 Přibližně tři stovky vojáků, policistů, zástupců ČEZ a provozovatele energetické přenosové soustavy…

Další rána pro Vodičkův svaz? Metnar je nasupený, zvažuje vypovězení…

20.03.2019 17:28 Aktualizováno Akce Českého svazu bojovníků (ČSBS) za svobodu jsou zneužívány k politické agitaci a k útokům proti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama