V Letňanech burácí vojenská technika. Rota Nazdar přivezla unikátní kanón

Praha - Vystoupení originálních historických letounů nebo jejich větrných replik, ale i ukázky zásahu aktivních záloh Armády České republiky mohou návštěvníci vidět na devátém ročníku Dne letiště Letňany. Akce se koná u příležitosti 100. výročí založení československého letectva a 60. výročí výroby větroně Blaník. Odpoledne zde zakončí let kolem světa v jednomotorové Cessně letecký akrobat Roman Kramařík.

Přidejte svůj názor

Armáda České Republiky

Od desáté hodiny mohou letečtí nadšenci v pěti blocích s komentářem obdivovat vystoupení československých i zahraničních letounů. Program nabízí ukázky strojů Avia BH 1, Arado 96B či letounů Zlín. Velké množství vystoupení, ale i odborné přednášky nebo prohlídku výrobních prostor si připravila k výročí společnost Blaník Aircraft.

Pokud už by se návštěvníkům nechtělo dívat směrem k obloze, je pro ně připraven i pozemní program. Aktivní zálohy Armády ČR předvedly například střelecký výcvik nebo bojovou ukázku, nechybí ani armádní vozidla.

Klub vojenské historie Rota Nazdar v areálu představuje mimo jiné renovační projekt protitankového šestiliberního kanónu, jenž byl vyvíjen ve Velké Británii od roku 1938 a který byl nalezen v Itálii ve špatném stavu. "Po několika měsících tvrdé práce se jej podařilo uvést do původního stavu," píše se v materiálu Roty Nazdar, která kanón nazvala Karel.

Roman Kramařík by měl zakončit po 46 dnech misi Okřídlený lev, v jejímž rámci jako první Čech oblétá zeměkouli v jednomotorové Cessně. Na expedici se vydal při příležitosti oslav 100 let od vzniku Československa. Na domovském letišti v Letňanech by měl přistát zhruba v 15:40 hodin.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čeští mstitelé v Afghánistánu neohrožují jako vojáci jenom sami sebe!

18.10.2018 21:14 Komentář - Oko za oko, zub za zub. Toto staré (židovské) přísloví jako kdyby přímo pasovalo na…

Útok v Afghánistánu nemířil cíleně na české vojáky. Vyšetřuje se únik…

18.10.2018 14:39 Aktualizováno Pumový útok v Afghánistánu nemířil cíleně na české vojáky, ale na kolonu koaličních vozidel. První…

Při útoku na české vojáky zemřeli dva Afghánci. K incidentu se hlásí…

18.10.2018 13:14 Útok, při němž bylo ve středu v Afghánistánu zraněno pět českých vojáků, si rovněž vyžádal životy…

Bezpečnostní expert o českých vojácích v Afganistanu: Je třeba dobře…

18.10.2018 11:53 V souvislosti se včerejším útokem v Afganistanu, při kterém bylo zraněno pět českých vojáků se…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama