Na Slovensku padl, v Česku radí. Hamáček dostal nepříjemný dopis kvůli Gašparovi

Praha - Organizace Transparency International (TI) dnes v otevřeném dopise požádala vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) o vysvětlení, proč si jako poradce na ministerstvo vnitra vybral Tibora Gašpara. Bývalý slovenský policejní prezident Gašpar rezignoval letos po tlaku veřejnosti kvůli vyšetřování vraždy reportéra Jána Kuciaka a jeho partnerky. V dopisu TI vyjmenovává kontroverze spojené s Gašparem a ptá se, proč Hamáček nezvolil někoho jiného z řady kvalitních policistů a bezpečnostních expertů. Hamáčkovo vyjádření ČTK shání.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Tibor Gašpar

Hamáček v polovině srpna potvrdil ČTK informace slovenských médií, že se Gašpar stal na začátku srpna jeho externím poradcem. "Dle potřeby poskytuje odborná stanoviska v oblasti bezpečnosti a policie. Oslovil jsem jej já. S ministerstvem má dohodu o provedení práce. Jeho měsíční honorář závisí na počtu odpracovaných hodin, nicméně nepřesáhne 10.000 Kč," uvedl ministr.

Organizace v otevřeném dopisu píše, že Gašpar byl v minulosti kritizován za blízké spojení se slovenskou vládní stranou Směr-sociální demokracie a kontakty s podnikateli v oblasti bezpečnostních služeb. "Za jeho vedení také přetrvávala kritika v souvislosti s nevyšetřováním korupčních zločinů, mimo jiné i od naší slovenské organizace Transparency International," stojí v dopisu.

Podle TI by Hamáčkovo rozhodnutí nechat si radit od Gašpara mohlo přispívat ke skepsi ohledně politické motivace způsobu vyšetřování Kuciakovy vraždy, ale i dalších korupčních případů. "Ve světle okolností bychom vás rádi vyzvali k důkladnému vysvětlení, proč jste ke spolupráci oslovil právě pana Gašpara, proti jehož setrvání ve slovenském úřadě demonstrovaly desítky tisíc lidí," stojí v dopisu.

Gašpar požádal v dubnu o uvolnění z funkce slovenského policejního prezidenta. Jeho odchod souvisel s politickou krizí v zemi po zatím neobjasněné únorové vraždě novináře Kuciaka. Krize vyústila v demisi bývalého premiéra Roberta Fica, v novém kabinetu Petera Pellegriniho pokračuje většina ministrů Ficovy vlády. Gašpar se stal rovněž poradcem nové slovenské ministryně vnitra Denisy Sakové.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zločinci řádí online. Policie ČR potřebuje dalších 200 expertů na…

23.09.2018 15:11 Praha - Policie by měla mít do budoucna zhruba o polovinu expertů na kybernetickou kriminalitu více…

Policie bude opět řešit přestupky i domluvou? Poslanci v čele s Ondráčkem…

22.09.2018 10:35 Praha - Policisté možná budou opět moci ze zákona řešit méně závažné přestupky pouze domluvou bez…

Policie během voleb posílí dohled, bude to stát 30 milionů na platech

22.09.2018 10:10 Praha - Činnost policie v souvislosti s letošními říjnovými komunálními volbami a volbami do…

Jak fungují elektronické náramky pro vězně? Nejsou vhodné pro každého,…

21.09.2018 15:38 Aktualizováno Praha - Ministerstvo spravedlnosti počítá s tím, že v praxi postupně využije 600 elektronických…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama