Právo na svobodnou volbu povolání? Musí se změnit zákon, nařídil Ústavní soud

Brno - Výjimky ze zákazu jiné výdělečné činnosti u příslušníků bezpečnostních sborů musí vymezit zákon, nikoliv jen interní akt ředitele, rozhodl dnes Ústavní soud (ÚS). Vyhověl návrhu Nejvyššího správního soudu na zrušení zákonného ustanovení, které ředitelům dává možnost výjimky stanovit. Ustanovení ale zůstane v platnosti do konce června 2019, aby bylo možné právní úpravu uvést do souladu s nálezem ústavních soudců.

Hasiči
doporučujeme

Okamžité zrušení by znamenalo právní nejistotu, zdůraznila soudkyně zpravodajka Milada Tomková. V mezidobí musí správní soudy ve sporných případech nacházet spravedlivou rovnováhu mezi zájmem na řádném výkonu služby a právy příslušníků bezpečnostních sborů. "Soudy musí dočasně nalézat hranice samy, než je najde zákonodárce přijetím nové právní úpravy," řekla Tomková.

Podle sporného ustanovení zákona o služebním poměru nemohou příslušníci sborů, třeba policisté nebo celníci, provozovat jinou výdělečnou činnost. Zákaz se nevztahuje na lidi přeřazené z různých důvodů do zálohy a také na činnosti, které může specifikovat ředitel bezpečnostního sboru.

Justice konkrétně řeší případ ženy propuštěné od hasičů za to, že vedla účetnictví pro společenství vlastníků jednotek, jehož je členkou. Ředitel hasičů interním pokynem z roku 2013 stanovil, že se zákaz výdělečné činnosti nevztahuje na správu vlastního majetku. V případě propuštěné hasičky ovšem dospělo vedení sboru k závěru, že účetnictví pro společenství vlastníků jednotek není správou vlastního majetku, a tedy se na ženu výjimka nevztahovala. Stejný názor měl Městský soud v Praze.

Poté se případ dostal k Nejvyššímu správnímu soudu, který se obrátil na ÚS. Kritizoval skutečnost, že výjimky lze na základě zákona stanovit interním aktem. Základní právo na svobodnou volbu povolání, právo podnikat a prací získávat prostředky pro své životní potřeby lze totiž podle Nejvyššího správního soudu omezit pouze přímo zákonem. Stejný názor má také ÚS.

Soudce Nejvyššího správního soudu Tomáš Langášek dnešní nález přivítal. Nyní se soud vrátí ke kasační stížnosti propuštěné hasičky a bude hledat rovnováhu v souladu s vysloveným názorem ÚS. Zdůraznil, že nález vyzdvihující takzvanou výhradu zákona je významný i pro ochranu parlamentní demokracie. Schvalování zákonů je transparentnější než vydávání interních aktů ředitelů.

Bezpečnostním sborem se podle zákona rozumí policie, hasiči, celníci, Vězeňská služba, Generální inspekce bezpečnostních sborů, Bezpečnostní informační služba a Úřad pro zahraniční styky a informace.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policie vyšetřuje explozi na Opavsku, nikdo nebyl zraněn

09.07.2020 18:05 Několik domů poškodil dnes brzy ráno výbuch v obci na Opavsku. Exploze nastala mezi rodinnými domy,…

Samotné státy na ochranu hranic EU nestačí, ukázala analýza

07.07.2020 17:01 Bez celoevropského řešení nelze očekávat, že státy na hranicích Evropské unie zvládnou případnou…

Na mise má příští rok vyjet 900 českých vojáků, budou sloužit převážně v…

03.07.2020 12:47 Zahraničních misí by se příští rok mělo účastnit zhruba 900 českých vojáků, kteří budou sloužit…

Vojáci ČR absolvovali část afghánské mise v rouškách

02.07.2020 14:43 Logistická mise vojáků v Afghánistánu se kvůli pandemii koronaviru uskutečnila za přísných…

Související:

Právě se děje

Další zprávy