Armáda chystá přehlídku ke vzniku ČSR, bude největší v moderních dějinách

Praha - Armáda připravuje na výročí vzniku republiky velkou vojenskou přehlídku. Zúčastní se jí 2151 pochodujících vojáků, hasičů, policistů, celníků a strážníků a lidem se předvede 236 kusů techniky. Oproti poslední přehlídce, která se konala před deseti lety, bude výrazně větší. Novinářům to dnes řekli zástupci armády a ministerstva obrany. Přehlídka se bude konat 28. října na Evropské třídě v Praze, začne ve 14:00 a skončí v 15:15. Sté výročí založení Československa připomene i řada dalších akcí, sedmi z nich se zúčastní prezident Miloš Zeman.

Ilustrační foto

Podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) přehlídka ukáže, kdo je připraven bránit Českou republiku a s jakou technikou. Náčelník generálního štábu Aleš Opata podotkl, že armáda stála v podobě československých legií u vzniku státu. Akce podle něj připomene vlastenectví, tradice a ukáže i schopnosti české armády.

Poslední vojenské přehlídky se v Praze konaly v letech 2008 a 1985, řekl zástupce náčelníka generálního štábu Jiří Baloun, který je přípravou přehlídky pověřen. Před deseti lety pochodovalo o asi 1000 lidí méně a bylo také o 100 kusů techniky méně.

Nejpočetnější zastoupení bude mít letos armáda, představí se ale také hasiči, policie, celní správa a pražská městská policie, všechny složky s sebou přivezou i svou techniku. Podle Opaty budou za armádu pochodovat především váleční veteráni, kteří prošli konflikty od Balkánu až po Asii. Podotkl, že účast pro ně bude vyznamenáním.

Přehlídku slavnostně zahájí ve 14:00 prezident Miloš Zeman. Poté nejprve proletí vojenská a policejní letadla a vrtulníky, následovat bude pochod vyčleněných jednotek a průjezd techniky. Vojáci předvedou přes 100 svých strojů, zbylé složky vždy kolem 20. K vidění budou jak lehká vozidla, tak i těžká technika včetně tanků. Armádní pásová technika bude vybavena gumovými patkami, aby pásy neponičily vozovku, těžkou techniku například hasičů lidé uvidí na podvalnících. Přehlídku zakončí přelet armádních vrtulníků s dýmem v barvě trikolory. Kvůli přeletům bude asi na hodinu uzavřen vzdušný provoz nad mezinárodním letištěm v Ruzyni.

Symbolicky se přehlídky zúčastní i zástupci USA, Francie, Velké Británie a Itálie. Tedy zemí, které pomohly ke vzniku Československa. Slovensko pošle svou čestnou jednotku, vlajkonoše a leteckou techniku. Pokud počasí dovolí, vojáci vynesou historické prapory. "V takovém rozsahu se tak stane poprvé v historii," podotkl Baloun. Pozvaní hosté budou dění sledovat z tribun umístěných u hotelu Diplomat, diváci pak budou moct stát podél Evropské ulice. Baloun poznamenal, že délka pochodujících bude kilometr, kolona techniky bude měřit přes pět kilometrů.

Kromě přehlídky si ČR připomene vznik samostatného státu Čechů a Slováků i řadou dalších akcí. Už od pátku 26. října vojáci vystaví na Letné 160 kusů současné i historické techniky, včetně vojenského automobilu z roku 1917. Připraven bude i doprovodný program včetně vystoupení hudby francouzské cizinecké legie či akčních ukázek. Ukázka bude otevřena až do 28. října. V sobotu 27. října se bude konat na Hradčanském náměstí za účasti Zemana přísaha 900 vojáků a složení slibu 400 policistů a hasičů.

Prezident se podle jeho mluvčího Jiřího Ovčáčka zúčastní během slavnostního víkendu celkem sedmi akcí. Na Pražském hradě přijme v sobotu velvyslance, následovat bude slavnostní otevření opravené historické budovy Národního muzea a zároveň v něm bude otevřena Česko-slovenská / Slovensko-česká výstava. V neděli se pak bude konat tradiční pietní akt na Vítkově, kam kromě českého prezidenta dorazí i slovenský prezident Andrej Kiska, jedná se i o účasti slovenského premiéra Petera Pellegriniho. Zeman během dne také povýší generály a večer udělí státní vyznamenání. Konat se bude řada koncertů či výstav, ohlášeno je i několik demonstrací.

Počasí se příští týden výrazně nezmění, třicítky do Česka nedorazí

06.07.2022 06:30 Češi si v tomto týdnu užijí více volna než pracovních dnů, počasí je ovšem na začátek července…

Rusové dál tlačí na Slovjansk, je podezření na tisíce válečných zločinů

07.07.2022 12:18 Rusko se snaží plně pod kontrolu dostat ukrajinskou Luhanskou oblast, zatímco v sousední Doněcké…

Všechny země by se měly snažit chránit mezinárodní právo, řekl Lavrov

06.07.2022 08:29 Svět se vyvíjí komplikovaným způsobem, a všechny země by se proto měly snažit chránit mezinárodní…

Britský premiér Johnson rezignuje na lídra strany, labouristé chtějí…

07.07.2022 18:13 Britský premiér Boris Johnson odstupuje z pozice lídra Konzervativní strany. Naplno tak začíná…

Počasí na víkend: Ochladí se. Přes den naměříme i pouhých 16 stupňů

07.07.2022 06:30 Koncem týdne se v Česku citelně ochladí. Teploty klesnou pod 20 stupňů, přičemž běhen dne v neděli…

Čeští policisté budou opět pomáhat turistům v Chorvatsku a Bulharsku

01.07.2022 15:13 Čeští policisté budou o letošních prázdninách opět pomáhat turistům z Česka v Chorvatsku a…

Nový šéf armády Řehka se chce zaměřit na okamžitou bojeschopnost armády

30.06.2022 18:45 Aktualizováno Nastupující náčelník generálního štábu Karel Řehka se chce ve funkci náčelníka generálního štábu…

Česko by se mohlo zapojit do výcviku ukrajinských vojáků, uvedla Černochová

30.06.2022 17:35 Aktualizováno Vedou se intenzivní jednání o tom, jak by se Česká republika mohla zapojit do výcviku vojáků…

Policisté o letních prázdninách zvýší dohled nad silničním provozem

30.06.2022 13:14 Policisté o letních prázdninách zvýší dohled nad silničním provozem zvláště na hlavních dopravních…

Zájem o službu v české armádě je od zahájení války na Ukrajině vyšší

25.06.2022 14:06 Aktualizováno Výrazně vyšší zájem o službu v české armádě od zahájení války na Ukrajině potvrdily dnes armádní…

Budoucí náčelník generálního štábu Řehka byl jmenován generálmajorem

22.06.2022 16:27 Brigádní generál Karel Řehka, který od července povede generální štáb armády, se stal…

První z tanků Leopard 2A4 darovaných Německem by Česko chtělo obdržet do…

21.06.2022 16:19 První z tanků Leopard 2A4 darovaných Německem by Česko chtělo obdržet do konce letošního roku, aby…

Zeman ve středu povýší Řehku, který se stane náčelníkem generálního štábu

21.06.2022 13:03 Prezident Miloš Zeman povýší ve středu budoucího náčelníka generálního štábu Karla Řehku. ČTK to…

Působnost Vojenské policie by se mohla rozšířit na ozbrojené síly cizích…

18.06.2022 09:33 Působnost Vojenské policie by se mohla rozšířit na ozbrojené síly cizích států při ochraně a…

Vláda navrhuje povýšit Řehku na generálmajora

16.06.2022 14:15 Vláda navrhuje, aby prezident Miloš Zeman povýšil budoucího náčelníka generálního štábu armády…

Související:

Právě se děje

reklama