Jak ochránit know-how? BIS začne školit soukromé firmy

Praha - Bezpečnostní informační služba (BIS) začne vedle představitelů a zaměstnanců státu nabízet bezpečnostní školení také soukromým firmám. Oslovovat průmyslové podniky a podnikatele pomůže tajné službě ministerstvo průmyslu a obchodu, informoval dnes resort v tiskové zprávě. Školení by mohlo být zajímavé především pro firmy, které disponují unikátními postupy, technologiemi či know-how, uvedlo ministerstvo.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Sídlo BIS

Odborné přednášky by měly představitele soukromého sektoru připravit na rizika spojená se špionáží zejména ze strany cizích mocností, na kterou upozorňuje kontrarozvědka ve svých výročních zprávách. "Každý rok odhalujeme případy, kdy se zpravodajské služby cizích států snaží získat cenné informace o moderních technologiích a výrobních postupech v českých firmách," uvedl ředitel BIS Michal Koudelka. Velká část firem podle něj riziko podceňuje.

Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO) označila spolupráci s BIS za zajímavou a užitečnou aktivitu. "Zpravodajské zkušenosti a poznatky BIS o současných metodách a způsobech špionáže mohou být velmi užitečné, a to nejen pro ochranu duševního vlastnictví v průmyslu, ale mohou firmám pomáhat například i při efektivnější ochraně obchodních zájmů," řekla Nováková.

Zahraniční zpravodajské služby mají podle BIS v Česku zájem o informace z politiky, ekonomiky a bezpečnosti státu. "Situace je poměrně vážná a současnou prevenci nepovažujeme za dostatečnou. Proto už několik let nabízíme alespoň základní proškolení významným představitelům politického života a státním zaměstnancům - tedy všem, kteří se mohou stát terčem pro cizí špionáž," uvedl Koudelka. Přednášku dostávají vždy zejména nováčci na pozicích ministrů či poslanců, protože disponují citlivými informacemi a mohou se snadno stát obětí špionážní hry.

Součástí přednášek jsou rady, jak se exponovaní lidé mají chovat v přítomnosti neznámých osob, jak poznat nežádoucí zájem, nebo co znamená bezpečné chování. Dostanou také doporučení, jak se nejlépe bránit. Školení pro bezpečnostní ředitele jednotlivých ministerstev už několik let pořádá ministerstvo vnitra ve spolupráci s BIS a Úřadem pro zahraniční styky a informace, tedy rozvědkou.

Témata: BIS | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko koupí protiletadlové střely za 1,5 miliardy, letouny CASA čeká…

11.12.2018 14:53 Ministerstvo obrany nakoupí v příštích šesti letech protiletadlové řízené střely až za 1,5 miliardy…

Zeman na dálku děkoval českým vojákům na misích, popřál jim klidné svátky

11.12.2018 13:38 Prezident Miloš Zeman dnes poděkoval vojákům, kteří jsou na zahraničních misích v Afghánistánu,…

Muslimská hrozba v Česku? Organizace pracující s migranty vysvětlila, co…

07.12.2018 14:37 Konsorcium nevládních organizací pracujících s migranty se včera na svém facebookovém účtu ohradilo…

GIBS obvinila policistu z Děčínska. Přiznal se k prodeji drog a vynášení…

07.12.2018 13:29 Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila policistu z Děčínska z toho, že prodával…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama