Staré zlaté časy udavačů a bonzáků? Teprve dnešek je rájem špiclů

Komentář Petra Šulky – Ve věži chrámu svatého Mikuláše v Praze se skrývá zvláštní turistická atrakce. Komunistická tajná policie zde měla skrytou pozorovatelnu. Ve věži seděl estébák s dalekohledem a fotoaparátem a hlídal co se na Malé straně, obzvláště kolem ambasády USA, děje. Dalším jediným vybavením tohoto hnízda špionů byl pisoár.

Přidejte svůj názor 20 komentářů

Anonymní počítačový uživatel

Ano, staré „zlaté“ časy, kdy se totalitní stát snažil proniknout do vašeho soukromí. Odposlouchávací štěnice měly velikost dnešního mobilu a špionážní kamery menší cihly. Nejúčinnějším prostředkem sledování byl udavač nebo fízl, nastrčený na strategické místo. Ten byl ovšem často tak provařený, že o něm věděl na pracovišti, hospodě nebo i doma každý. Kde jsou ty doby detektiva Bretschneidera a majora Zemana?

Metody moderních Bretschneiderů vedle románu 1984 blednou závistí. Jen v tomto týdnu jsme se dozvěděli dvou závažných chybách, které mohl kdokoliv zneužít k získávání dat o vás. V aplikaci Gooogle + byla tři roky stará chyba, která dovolovala se komukoliv dostat k vašim soukromým datům. Chyba prý nebyla zneužita. Ještě větší „drobná chyba“ se objevila v populární aplikaci   WhatsApp. Ta dovolovala špičlům a hackerům nejen z vašeho mobilu stáhnout citlivá data, ale přímo odposlouchávat vaše hovory.

Často si za toto špiclování můžeme sami. Kdo z nás čte sáhodlouhá právní ustanovení před instalací? Proč po nás aplikace typu kalkulačka chce přístup ke kontaktům a poloze? Jen kolik dat dobrovolně a rádi dáme o sobě na sociální sítě? Ani nevíme, kolik toho provozovatel našeho vyhledávače o nás sbírá. A co teprve, když se na nás skutečně někdo zaměří a začne nás špiclovat. V internetových obchodech si můžete pořídit za rozumný peníz kamery v propisce, štěnice o velikosti mince, drony s kamerou nebo sehnat specialistu, co se „o to“ postará.   

Odborníci doporučují přelepovat chatovací kamery na vašem notebooku nebo televizi, protože přes ně můžete být sledováni, stejně můžete být odposloucháváni přes mikrofony v nich. Z mobilu už nestačí vytáhnout simku a baterku. Moderní šmírovací zařízení v nich obé umí nahradit a obejít. Moderní Bretschneiderové nemusí sedět v hospodách nebo na věžích a slídit. Stačí jim teplá kancelář a výkonný počítač, aby o vás zjistili vše.

A stát tomu moc nebrání. Statně v rámci boje s terorismem jsme si nechali už mnoho z našeho soukromí nechali uloupnout. A proč nezneužít drobných chybek ke špiclování občanů? Vývoj poslední doby ukazuje, že vize z anti utopie 1984 byly ještě optimistické. Obranu, tedy pokud nechceme opustit úplně moderní vymoženosti, zatím hledáme marně.

Vstupte do diskuze (20)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko uspořádá cvičení vrtulníků Dark Blade, bude se trénovat i noční…

18.01.2019 10:50 V Česku se od 9. května uskuteční mezinárodní cvičení vojenských vrtulníků z Belgie, Maďarska,…

Česko bude hostit cvičení armád V4, na Czech Lion dorazí stovky vojáků

16.01.2019 14:58 Česká republika bude v říjnu hostit mezinárodní cvičení pozemních sil nazvané Czech Lion (Český lev…

Elitní policista z kauzy Vidkun byl zproštěn žaloby, vyzrazení razie se…

16.01.2019 12:24 Obvodní soud pro Prahu 5 dnes zprostil obžaloby bývalého kriminalistu Luďka Vokála, který byl viněn…

Babiš jednal s thajským ministrem obrany, Česko chce "střelit" nové…

16.01.2019 09:00 Schůzkou s ministrem obrany Pravitem Vongsuvanem zahájil dnes český premiér Andrej Babiš dvoudenní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama