Staré zlaté časy udavačů a bonzáků? Teprve dnešek je rájem špiclů

Komentář Petra Šulky – Ve věži chrámu svatého Mikuláše v Praze se skrývá zvláštní turistická atrakce. Komunistická tajná policie zde měla skrytou pozorovatelnu. Ve věži seděl estébák s dalekohledem a fotoaparátem a hlídal co se na Malé straně, obzvláště kolem ambasády USA, děje. Dalším jediným vybavením tohoto hnízda špionů byl pisoár.

Přidejte svůj názor 20 komentářů

Anonymní počítačový uživatel

Ano, staré „zlaté“ časy, kdy se totalitní stát snažil proniknout do vašeho soukromí. Odposlouchávací štěnice měly velikost dnešního mobilu a špionážní kamery menší cihly. Nejúčinnějším prostředkem sledování byl udavač nebo fízl, nastrčený na strategické místo. Ten byl ovšem často tak provařený, že o něm věděl na pracovišti, hospodě nebo i doma každý. Kde jsou ty doby detektiva Bretschneidera a majora Zemana?

Metody moderních Bretschneiderů vedle románu 1984 blednou závistí. Jen v tomto týdnu jsme se dozvěděli dvou závažných chybách, které mohl kdokoliv zneužít k získávání dat o vás. V aplikaci Gooogle + byla tři roky stará chyba, která dovolovala se komukoliv dostat k vašim soukromým datům. Chyba prý nebyla zneužita. Ještě větší „drobná chyba“ se objevila v populární aplikaci   WhatsApp. Ta dovolovala špičlům a hackerům nejen z vašeho mobilu stáhnout citlivá data, ale přímo odposlouchávat vaše hovory.

Často si za toto špiclování můžeme sami. Kdo z nás čte sáhodlouhá právní ustanovení před instalací? Proč po nás aplikace typu kalkulačka chce přístup ke kontaktům a poloze? Jen kolik dat dobrovolně a rádi dáme o sobě na sociální sítě? Ani nevíme, kolik toho provozovatel našeho vyhledávače o nás sbírá. A co teprve, když se na nás skutečně někdo zaměří a začne nás špiclovat. V internetových obchodech si můžete pořídit za rozumný peníz kamery v propisce, štěnice o velikosti mince, drony s kamerou nebo sehnat specialistu, co se „o to“ postará.   

Odborníci doporučují přelepovat chatovací kamery na vašem notebooku nebo televizi, protože přes ně můžete být sledováni, stejně můžete být odposloucháváni přes mikrofony v nich. Z mobilu už nestačí vytáhnout simku a baterku. Moderní šmírovací zařízení v nich obé umí nahradit a obejít. Moderní Bretschneiderové nemusí sedět v hospodách nebo na věžích a slídit. Stačí jim teplá kancelář a výkonný počítač, aby o vás zjistili vše.

A stát tomu moc nebrání. Statně v rámci boje s terorismem jsme si nechali už mnoho z našeho soukromí nechali uloupnout. A proč nezneužít drobných chybek ke špiclování občanů? Vývoj poslední doby ukazuje, že vize z anti utopie 1984 byly ještě optimistické. Obranu, tedy pokud nechceme opustit úplně moderní vymoženosti, zatím hledáme marně.

Vstupte do diskuze (20)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lidé s duševní poruchou mohou u policie vypovídat, shodli se právníci

14.11.2018 19:53 Policisté mohou při vyšetřování trestních kauz vyslýchat i lidi, kteří jsou psychicky nemocní.…

Kdo nahradí Tuhého? Hamáček vyhlásil výběrové řízení na policejního…

12.11.2018 17:50 Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) dnes vyhlásil výběrové řízení na pozici policejního prezidenta,…

Thajsko projevilo zájem o českou novinku, letouny L-39NG

10.11.2018 17:02 Thajsko má zájem o české cvičné letouny L-39NG, které v polovině října jako novinku představilo…

Domluva se vrací? Policie bude vůči občanům benevolentnější

10.11.2018 14:52 Policie pravděpodobně bude moci znovu řešit méně závažné přestupky pouze domluvou bez nutnosti je…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama