Armáda si do šesti let pořídí bojové drony, budou vážit až 600 kilo

Armáda by si měla mezi lety 2022 a 2024 pořídit víceúčelové drony, které budou vážit až 600 kilogramů. Budou vybavené průzkumnými přístroji či systémy pro elektronický boj. Vojáci budou ale mít možnost na ně instalovat i zbraně. Podle armádního webu to dnes řekl na takzvaném průmyslovém dni ministerstva obrany Petr Šnajdárek z Odboru vojskového průzkumu a elektronického boje MO. Vedení armády již v minulosti uvedlo, že do dronů investuje do roku 2025 miliardu korun.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Armáda České Republiky

Pořízení nových dronů předpokládají schválené vojenské dokumenty. "V letech 2022 až 2024 je dle koncepce výstavby schopností Armády ČR plánováno dosažení vyšších schopností v oblasti bezpilotních prostředků kategorie víceúčelového taktického prostředku," řekl ředitel sekce podpory ministerstva obrany Jaromír Zůna.

Ministerstvo na dnešní den svolalo takzvaný průmyslový den, během kterého informuje možné dodavatele o armádních plánech. Pozváni byli zástupci českých podniků, ze zahraničních firem pak zástupci společností Thales z Velké Británie, Safran Electronic&Defense z Francie, IAI Malat a Elbit z Izraele.

Podle Šnajdárka je cílem pořídit víceúčelový bezpilotní prostředek třídy II váhové kategorie do 600 kilogramů se schopností použití sofistikovaných průzkumných optoelektronických a radiolokačních senzorů, systému elektronického boje, spojovacích systémů včetně možností instalace zbraňových systémů.

V současné době má armáda ve výzbroji několik menších dronů, například Raven RQ-11B váží necelé dva kilogramy. K dispozici má i americké ScanEagle, jejich váha je do 22 kilogramů. Čeští vojáci bezpilotníky ScanEagle používají hlavně v Afghánistánu k průzkumu.

Bývalý náčelník generálního štábu loni v listopadu po velitelském shromáždění řekl novinářům, že česká armáda po roce 2020 zakoupí dron s bojovými schopnostmi. Investice do bezpilotních prostředků do roku 2025 podle něj dosáhnou miliardy korun. Nyní vojáci používají několik druhů průzkumných bezpilotních prostředků. Rozšíření vojenských schopností v oblasti dronů často prosazuje prezident Miloš Zeman.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pryč z Afghánistánu? Český voják z boje neutíká, shodují se Šedivý i Vondra

23.10.2018 20:34 Česká republika by se z Afghánistánu stahovat neměla, shodli se bývalý ministr obrany Alexandr…

Speciální síly chtějí pomoci rodině padlého vojáka, vyhlásily finanční…

23.10.2018 20:28 Aktualizováno Na pomoc rodině padlého vojáka v Afghánistánu mohou lidé posílat peníze na účet Nadačního fondu…

Pocta padlému vojákovi: V rodném Hrádku nad Nisou chystají pietu, před…

23.10.2018 19:02 Aktualizováno Dvaačtyřicetiletý rotný Tomáš Procházka, který padl v pondělí v Afghánistánu, žil s rodinou v…

Šéfové Vojenské policie a Policie ČR podepsali dohodu o spolupráci

23.10.2018 17:53 Zástupci Vojenské policie a Policie ČR dnes podepsali součinnostní dohodu. Dokument vymezuje…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama