Nátlak na justici? Zemanovi vadí protesty policistů před rozsudkem, sepsul i Tuhého

Nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi vadí, že se policejní prezident Tomáš Tuhý v kauze zastavení ujíždějícího motorkáře policistou Šimonem Vaicem vyjadřoval ještě před rozhodnutím soudu. Vadí mu také protesty policistů před soudem. Podle Zemana je justice službou veřejnosti a podobné kroky nepřispívají k důvěře v ní. Zeman to podle serveru Česká justice řekl před sněmem Soudcovské unie.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

plk. Mgr. Tomáš Tuhý

"Vadí mi, že před soudem protestovali policisté. Jestliže mám důvěru v soud, nebudu toto říkat veřejnosti," uvedl Zeman. Nezávislost justice podle nejvyššího státního zástupce zajistí důvěra a podpora společnosti. Ústavní či legislativní zakotvení nestačí, což podle Zemana ilustruje situace v Polsku.

Případ policisty Šimona Vaice ve středu projednával Obvodní soud pro Prahu 8. Policista byl viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli tomu, že loni v červenci zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu služebním autem. Soud ho obžaloby zprostil. Jednání policisty podle soudu není trestným činem, šlo o donucovací prostředek úměrný nebezpečnosti jízdy řidiče motocyklu. Rozsudek není pravomocný.

K soudu přišly policistu podpořit desítky kolegů a několik motorkářů. Svolavatel setkání, předseda odborového svazu Unie bezpečnostních složek Aleš Lehký, před rozsudkem uvedl, že pokud bude Vaic odsouzen, bude to mít velký vliv na budoucí rozhodování policistů při podobných zásazích. Vaicovi před soudním stáním vyjádřilo podporu vedení Policie ČR, policejní prezident Tomáš Tuhý i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

"Kriminalizace policejních zákroků se v poslední době bohužel stává jakýmsi trendem. Jestliže chceme, aby policisté dělali dobře svou práci, vymáhali právo a bojovali za spravedlnost, musí mít pevnou oporu nejen v zákonech, ale i ve svém vedení, v justičních orgánech i veřejnosti. Pokud policistům začneme při zákrocích svazovat ruce, je velice možné, že oni raději začnou zavírat oči," uvedl den před soudním stáním Tuhý na facebooku.

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) v úterý odmítla nařčení, že policistu účelově kriminalizovala.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman svolal do Lán poradní tým, dorazil i Hamáček. Řešily se priority…

23.02.2019 15:30 Poradní tým prezidenta Miloše Zemana dnes za účasti ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) a…

Česko musí dávat víc na obranu. NATO je zárukou bezpečnosti a demokracie,…

23.02.2019 14:28 Česká republika by měla investovat více do své obrany, pokud chce být platným členem NATO. V…

Bez vstupu do NATO by byl z české armády skanzen, říká generál Šedivý

23.02.2019 10:53 Pokud by Česká republika nevstoupila do NATO, z její armády by se stal skanzen a nedostala by se na…

Fackování zadrženého mladíka? Policista vyvázl s podmínkou, druhý byl…

22.02.2019 13:51 Tříletou podmínku dnes uložil Obvodní soud pro Prahu 2 policistovi Janu Nekvapilovi, který podle…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama