Domluva se vrací? Policie bude vůči občanům benevolentnější

Policie pravděpodobně bude moci znovu řešit méně závažné přestupky pouze domluvou bez nutnosti je zaznamenávat. Změnu má přinést poslanecká novela, jejíž tvůrci si od ní slibují především snížení administrativy. Schválení novely doporučily horní komoře jak výbor ústavně-právní, tak dopravní. Senát ji bude schvalovat příští týden.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Ilustrační foto

V současnosti mohou policisté vyřešit přestupek přímo na místě příkazem, a to buď pokutou, nebo napomenutím. Zavedla to reforma přestupkové legislativy s účinností od loňského července. Pro napomenutí by měli policisté využívat nový formulář. Ministerstvo vnitra sice v metodice připouští možnost řešit některé prohřešky zcela neformálně, podle autorů předlohy ale trvají pochyby, zda pro takový způsob existuje zákonný podklad.

"Z důvodu existence dalšího formuláře je poukazováno na nárůst administrativní zátěže policie i dalších orgánů řešících přestupky příkazem na místě v terénu, když vedle příkazových bloků na pokutu si musí zajistit též příkazy na místě, kterými je ukládáno napomenutí," stojí ve zdůvodnění novely skupiny poslanců ze všech klubů v čele se Zdeňkem Ondráčkem (KSČM).

Předkladatelé proto navrhli v podstatě návrat k postupům, které platily před reformou. Novela by zrušila napomenutí a vedle pokuty by zakotvila domluvu. "Domluva přitom bude využívána zejména v případech, kdy míra společenské škodlivosti daného činu je natolik nízká, že uložení pokuty by bylo s ohledem na závažnost přestupku a osobu pachatele nepřiměřené," píše se v důvodové zprávě.

Novela, kterou podpořila i vláda, by měla být účinná od začátku příštího roku.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vojna za komunistů? V socialistické armádě umíralo přes 200 vojáků ročně,…

21.11.2018 12:03 Počet úmrtí v československé armádě se od počátku šedesátých let pohyboval přes 200 ročně. Mezi…

Stoltenberg ocenil práci ČR v Afghánistánu, zmínil i české oběti

20.11.2018 18:44 Nasazení a práci českých vojáků v rámci mise NATO v Afghánistánu dnes při setkání s českým…

Zeman je pro posílení české mise v Afghánistánu: Odchod by byl zbabělostí

20.11.2018 15:51 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman se vyslovil pro posílení české vojenské přítomnosti v Afghánistánu. V asijské…

Ruské dezinformační weby? Hrozba pro Česko číhá jinde, upozorňuje analytik

20.11.2018 15:17 Aktualizováno S ruskou státní mocí je provázána jen malá část webů, které v Česku šíří ruskou propagandu. Na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama