Pozor na Rusko. Chce oprášit zásadu "rozděl a panuj", varoval generál Pavel

Hybridní hrozby ze strany Ruska a Číny, jejichž cílem je získání vlivu v západních zemích, je podle generála Petra Pavla třeba více vysvětlovat jako nebezpečí. Čelit jim lze spoluprací, inovativními přístupy a flexibilitou při jejich zavádění, uvedl dnes Pavel na konferenci "Reakce na hybridní hrozby: multisektorová spolupráce", která se konala v Senátu.

Přidejte svůj názor 31 komentářů

Generál Petr Pavel

"S velkou mírou úspěšnosti a součinnosti mezi státy se daří mnoho pokusů o teroristické aktivity v našich zemích eliminovat již v zárodku, což se ale nedá říct o hybridních hrozbách ze strany Ruska a Číny. Primární problém je v tom, že tyto aktivity jako hrozbu nevnímáme a nevěnujeme dostatečnou pozornost, abychom je i veřejnosti jako hrozbu prezentovali," uvedl Pavel.

Hybridní hrozbou je podle generála především nevojenské podprahové působení, které má destabilizovat situaci v určené oblasti a vytvořit podmínky pro získání vlivu, aby zájmové státy přijímaly příznivá rozhodnutí nebo alespoň nevytvářely překážky pro původce aktivit.

Rusko se podle Pavla poučilo z akcí a fungování NATO, že je třeba využít rozdílů mezi jeho členy. "Velice dobře vyhodnotilo, že síla NATO je v jednotě a že staré dobré 'rozděl a panuj' je dobré oprášit," uvedl. Podle Pavla je nutné věnovat pozornost ruským postojům a prohlášením.

"Mám-li efektivně proti někomu působit, tak ho musím znát. Studujme mnohem víc Rusko, než jsme to dělali dosud, snažme se porozumět základním principům jejich zahraniční a bezpečnostní politiky, protože to nám dá poměrně dobrou představu, kam nasměrovat naše úsilí," řekl generál.

Zásadní součástí hybridních hrozeb jsou podle Pavla fake news šířené prostřednictvím internetu a sociálních sítí, v nichž se na pravdivý základ nabalí 40 až 60 procent dezinformací. Jejich cílem je "vytvořit atmosféru, ve které už v podstatě nikdo neví, co je pravda". "Nedá se tomu čelit jinak než velice pracným, ale o to důslednějším, rozkrýváním těch dezinformací," podotkl Pavel, který dneškem končí své působení v armádě.

Sedmapadesátiletý generál, jenž byl donedávna velitelem vojenské části NATO, by se chtěl nyní nadále věnovat bezpečnostním otázkám včetně popularizace českého členství v alianci. Stálé působení v nějaké instituci ale neplánuje, ani usilování o nějakou politickou funkci. Od organizátorů konference dostal výsadkářský padák OVP-68 jako jistou obdobu zlatého padáku. U výsadkářů Pavel v armádě začínal.

Vstupte do diskuze (31)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kyberzařízení z Číny? Čeští armádní experti mají obavy, vydali alarmující…

19.02.2019 12:26 Bývalí vysocí čeští armádní a bezpečnostní představitelé varují před pořizováním kybernetických…

Murček se ujal funkce náčelníka Vojenské policie, byl v pěti zahraničních…

15.02.2019 17:04 Funkce náčelníka Vojenské policie se dnes ujal Miroslav Murček. Ráno ho do ní uvedl ministr obrany…

Příliš tvrdý zákrok policistů? Mladíka kvůli prkotině fackovali a škrtili,…

15.02.2019 11:47 Státní zástupkyně dnes navrhla podmíněné tresty a pětiletý zákaz činnosti policistům Janu…

Chorvatští fotbaloví fanoušci se v Plzni střetli s policií

14.02.2019 20:34 Aktualizováno Policie v Plzni musela v podvečer zasáhnout proti fotbalovým fanouškům Dinama Záhřeb. ČTK to řekla…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama