Pozor na Rusko. Chce oprášit zásadu "rozděl a panuj", varoval generál Pavel

Hybridní hrozby ze strany Ruska a Číny, jejichž cílem je získání vlivu v západních zemích, je podle generála Petra Pavla třeba více vysvětlovat jako nebezpečí. Čelit jim lze spoluprací, inovativními přístupy a flexibilitou při jejich zavádění, uvedl dnes Pavel na konferenci "Reakce na hybridní hrozby: multisektorová spolupráce", která se konala v Senátu.

Přidejte svůj názor 31 komentářů

Generál Petr Pavel

"S velkou mírou úspěšnosti a součinnosti mezi státy se daří mnoho pokusů o teroristické aktivity v našich zemích eliminovat již v zárodku, což se ale nedá říct o hybridních hrozbách ze strany Ruska a Číny. Primární problém je v tom, že tyto aktivity jako hrozbu nevnímáme a nevěnujeme dostatečnou pozornost, abychom je i veřejnosti jako hrozbu prezentovali," uvedl Pavel.

Hybridní hrozbou je podle generála především nevojenské podprahové působení, které má destabilizovat situaci v určené oblasti a vytvořit podmínky pro získání vlivu, aby zájmové státy přijímaly příznivá rozhodnutí nebo alespoň nevytvářely překážky pro původce aktivit.

Rusko se podle Pavla poučilo z akcí a fungování NATO, že je třeba využít rozdílů mezi jeho členy. "Velice dobře vyhodnotilo, že síla NATO je v jednotě a že staré dobré 'rozděl a panuj' je dobré oprášit," uvedl. Podle Pavla je nutné věnovat pozornost ruským postojům a prohlášením.

"Mám-li efektivně proti někomu působit, tak ho musím znát. Studujme mnohem víc Rusko, než jsme to dělali dosud, snažme se porozumět základním principům jejich zahraniční a bezpečnostní politiky, protože to nám dá poměrně dobrou představu, kam nasměrovat naše úsilí," řekl generál.

Zásadní součástí hybridních hrozeb jsou podle Pavla fake news šířené prostřednictvím internetu a sociálních sítí, v nichž se na pravdivý základ nabalí 40 až 60 procent dezinformací. Jejich cílem je "vytvořit atmosféru, ve které už v podstatě nikdo neví, co je pravda". "Nedá se tomu čelit jinak než velice pracným, ale o to důslednějším, rozkrýváním těch dezinformací," podotkl Pavel, který dneškem končí své působení v armádě.

Sedmapadesátiletý generál, jenž byl donedávna velitelem vojenské části NATO, by se chtěl nyní nadále věnovat bezpečnostním otázkám včetně popularizace českého členství v alianci. Stálé působení v nějaké instituci ale neplánuje, ani usilování o nějakou politickou funkci. Od organizátorů konference dostal výsadkářský padák OVP-68 jako jistou obdobu zlatého padáku. U výsadkářů Pavel v armádě začínal.

Vstupte do diskuze (31)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Muslimská hrozba v Česku? Organizace pracující s migranty vysvětlila, co…

07.12.2018 14:37 Konsorcium nevládních organizací pracujících s migranty se včera na svém facebookovém účtu ohradilo…

GIBS obvinila policistu z Děčínska. Přiznal se k prodeji drog a vynášení…

07.12.2018 13:29 Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila policistu z Děčínska z toho, že prodával…

Bývalý auditor NATO Vylita vyhrál spor o prověrku, soud zrušil rozhodnutí…

07.12.2018 12:00 Pražský městský soud vyhověl žalobám bývalého auditora NATO Jana Vylity, kterému Národní…

Přestupky vyřeší domluva, maření spravedlnosti je trestným činem. Zeman…

05.12.2018 14:42 Vědomé předkládání falešných nebo pozměněných důkazů bude nově trestným činem maření spravedlnosti,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama