Vojáky ČR čeká 145 zahraničních cvičení. Budou pálit ostrými, vrtulníky provětrají v Pyrenejích

Čeští vojáci se příští rok zúčastní 145 zahraničních cvičení. Zároveň se v České republice uskuteční víc než 60 cvičení ozbrojených sil jiných států. Ministerstvo obrany za ně zaplatí asi 140 milionů korun, sdělil ČTK Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany. Zapojení do cvičení dnes schválila vláda. Počet cvičení bude příští rok přibližně stejný jako letos.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Armáda České Republiky

"Vojenská cvičení se zahraničními partnery jsou především klíčovým nástrojem k dosažení potřebné úrovně připravenosti sil a prostředků resortu ministerstva obrany k obraně České republiky a spojenců," podotkl Fajnor.

Jsou podle něj nutnou součástí přípravy na působení českých vojáků v operacích a spojeneckých pohotovostních silách. Dodal, že cvičení se zahraničními partnery zlepšují schopnost společně působit a prověřují v praxi úroveň budovaných schopností. "Slouží tak, mimo jiné, jako kontrola efektivity rozvoje schopností české armády," poznamenal.

Za jedno z nejdůležitějších cvičení mimo české území Fajnor označil Nordic Fires, během nějž se budou čeští stíhači připravovat na misi v Pobaltí, která se uskuteční příští rok. "Cílem je příprava leteckého personálu v rámci použití ostré munice před plněním úkolu v Estonsku v roce 2019," uvedl Fajnor.

Do Polska čeští vojáci odjedou na cvičení Dragon 2019 trénovat na zapojení do pohotovostních sil. "V rámci oblasti regionální a bilaterální spolupráce lze vypíchnout mnohonárodní cvičení Capable Logistician 2019 v Polsku organizované Mnohonárodním centrem pro koordinaci logistiky s účastí členských států a organizací NATO a dalších partnerských států," dodal Fajnor.

Posádky vrtulníků na cvičení Mountain Flight budou ve francouzských Pyrenejích zkoušet létání ve složitých taktických a geografických podmínkách. Připravovat se tak budou k nasazení v operaci Resolute Support v Afghánistánu.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kyberzařízení z Číny? Čeští armádní experti mají obavy, vydali alarmující…

19.02.2019 12:26 Bývalí vysocí čeští armádní a bezpečnostní představitelé varují před pořizováním kybernetických…

Murček se ujal funkce náčelníka Vojenské policie, byl v pěti zahraničních…

15.02.2019 17:04 Funkce náčelníka Vojenské policie se dnes ujal Miroslav Murček. Ráno ho do ní uvedl ministr obrany…

Příliš tvrdý zákrok policistů? Mladíka kvůli prkotině fackovali a škrtili,…

15.02.2019 11:47 Státní zástupkyně dnes navrhla podmíněné tresty a pětiletý zákaz činnosti policistům Janu…

Chorvatští fotbaloví fanoušci se v Plzni střetli s policií

14.02.2019 20:34 Aktualizováno Policie v Plzni musela v podvečer zasáhnout proti fotbalovým fanouškům Dinama Záhřeb. ČTK to řekla…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama