Vyšetří se vůbec někdy Čapí hnízdo? Rezignoval další z šéfů pražské policie, která se kauze věnuje

Dubnový termín ukončení policejního vyšetřování kauzy Čapí hnízdo ohrožují rezignace pražských policistů. Po bývalém šéfovi pražské policie Miloši Trojánkovi, opustil sbor i náměstek Ivan Smékal. Nejistý je i osud vyšetřujícího komisaře Pavla Nevtípila, který se dříve nechal slyšet, že rovněž uvažuje o odchodu. Informoval o tom server Neovlivní.

Přidejte svůj názor 39 komentářů

Farma Čapí hnízdo.
doporučujeme

Ke konci roku 2018 opustil policejní sbor náměstek pro kriminální policii a vyšetřování Ivan Smékal, jehož odchod už potvrdila pražská policejní správa. Smékal už zmizel i z webových stránek, důvody svého odchodu nechtěl komentovat. Na postu jej nahradila policistka Radka Drexlerová.

Smékal si údajně nesedl s nově jmenovaným šéfem pražské policie Janem Ptáčkem, který byl do funkce vybrán už během premiérského angažmá Andreje Babiše, jehož kauzu Čapí hnízdo měl na starosti Smékalův podřízený Pavel Nevtípil.

Případ, v němž je premiér Babiš společně s manželkou a dětmi stíhán z dotačního podvodu, se právě blíží do finále. Policie má do konce dubna rozhodnout, zdali žalobce požádá o postavení stíhaných osob před soud.

Náměstek Smékal práci komisaře Nevtípila hájil i v momentu, kdy jej Babiš označil za služebníka mafie. Předseda hnutí ANO považuje celou kauzu za konstrukt vymyšlený jeho politickými oponenty, který jej má vystrnadit z politiky.

Nevtípila se zastal i tehdejší šéf pražské policie Miloš Trojánek. „Proti tvrzením, že pražská policie v této věci pracuje na politickou objednávku, se důrazně ohrazuji. Policisté byli a jsou apolitičtí a řídí se výhradně zákony této země,“ konstatoval tehdy Trojánek s tím, že si vyšetřujícího komisaře váží jako jednoho z nejlepších lidí, které má k dispozici.

Trojánek však v létě na svou vedoucí pozici rezignoval a od té doby je vidět zřetelná změna komunikace pražských policistů. Když v uplynulém týdnu Babiš kauzu Čapí hnízdo opět označil za politický proces, nikdo se na obranu vyšetřovatelů neozval.

Nejasná je tak i budoucnost komisaře Nevtípila. Ač s novináři nekomunikuje, v minulosti prosákly informace, že se kolegům svěřil o možném odchodu. V řadách policie už prý nezbývá moc lidí, kteří by mu kryli záda.

V ohrožení se tak ocitá i nový termín ukončení vyšetřování, který byl v závěru minulého roku prodloužen do 30. dubna 2019. Žalobce Jaroslav Šaroch si za několikátý odklad vysloužil kritiku svých nadřízených z Městského i Vrchního státního zastupitelství v Praze. Výhrady svých kolegů však důrazně odmítl.

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova holdingu Agrofert, který je nyní ve svěřenském fondu. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele.

V létě 2008 získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert. Farmu Čapí hnízdo nyní vlastní společnost Imoba, která již spornou dotaci státu vrátila.

Vstupte do diskuze (39)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co na vás policie ví? Množství údajů předávaných operátory strmě roste

25.03.2019 10:06 Mobilní operátoři loni poskytli policii a dalším oprávněným orgánům provozní a lokalizační údaje ve…

Zvěsti v armádě. Budou se vojákům měnit výsluhy? Metnar musel vysvětlovat

24.03.2019 13:15 Ministerstvo obrany nebude v rámci hledání úspor měnit podmínky výsluh vojákům. Ministr obrany…

Česko čelí dezinformacím z Ruska a Číny. Šíří je i Zeman, udeřil analytik

23.03.2019 14:26 Česko čelí nepřátelským dezinformačním útokům a propagandě z Ruska a Číny. Rusko ke svým cílům…

Rakeťáci brání Temelín. Armáda a policie trénovala postup při…

22.03.2019 14:09 Přibližně tři stovky vojáků, policistů, zástupců ČEZ a provozovatele energetické přenosové soustavy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama