Policisté dostali podivný dopis. Něco takového svět neviděl, tvrdí odboráři

Mezi státními policisty má kolovat dopis, v němž se upozorňuje na nedostatečný počet balistických vest. Podle Policie ČR je počet příslušníků vyšší asi o 8 tisíc, balistické ochrany se však dostává všem, kteří přichází do styku s nebezpečnými pachateli. Za poslední tři roky navíc nakoupila přes 16 tisíc nových vest, podle odborářů však jde o „vesty, jaké svět neviděl“.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto.
doporučujeme

Mezi policisty údajně koluje dopis, který má na problém s nedostatkem balistických vest mezi policisty upozorňovat. Jeho autorem má být Odborová aliance IZS, která mezi své cíle řadí mimo jiné zrušení Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Podle Policie ČR se však jedná o marginální odborový svaz. „Jedná se o odborovou organizaci, která ani po měsících své existence nedoložila svou členskou základnu,“ konstatuje policejní tiskový mluvčí Jozef Bocán. Ve srovnání s Nezávislým odborovým svazem PČR a Unií bezpečnostních složek prý zastupuje mizivé procento jeho kolegů.

Motivy představitelů Aliance IZS označili policisté ústy svého mluvčího za diskutabilní. „Často jde o motivy osobního charakteru a nezřídka může být jejich záměrem poškodit dobrou pověst bezpečnostního sboru,“ tvrdí Bocán a dodává:„ Přesto jsou její zástupci přibíráni k jednáním a informováni ze strany Policie ČR v souladu s předpisy, stejně jako ostatní odborové organizace.“

Policie ČR na svém webu uvedla, že má přes 28 tisíc balistických vest v desetileté normě životnosti. „Nutno zmínit, že přímý výkon služby vykonává cca 36 000 příslušníků a při posuzování adekvátnosti počtu balistických vest je nutné brát v potaz fakt, že tito policisté nevykonávají výkon služby současně,“ říká Bocán.

Mimo zmíněných má státní policie ve skladech ještě dalších více než 8 tisíc vest po skončení životnosti, konstatuje však, že tyto vesty jsou určeny na vyřazení a používají se maximálně na výcvik. V uplynulých třech letech pak nakoupila 7880 skrytých balistických vest, téměř 4900 vnějších vest a zhruba 3500 těch kompletně multifunkčních. Zaplatila za ně kolem 240 milionů korun.

Podle odborové organizace Aliance IZS je téma balistické ochrany policistů evergreenem, informace o nákupu nových vest považuje za pohádky. „V praxi se jednalo o vesty, jaké svět neviděl. Paralela s pohádkovou jitrnicí je zcela na místě,“ komentovali odboráři na svém webu nákup 7000 vest, který se uskutečnil v roce 2017.

Podle Policie ČR však situace rozhodně není kritická, zajistit potřebné základní prvky výstroje pro policisty se prý daří. Odpovídající balistickou ochranou disponují veškeré prvosledové hlídky, které byly zřízeny v reakci na tragickou střelbu v Uherském Brodě, ale i všechny další útvary, které přichází do styku s nebezpečnými a ozbrojenými pachateli.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co na vás policie ví? Množství údajů předávaných operátory strmě roste

25.03.2019 10:06 Mobilní operátoři loni poskytli policii a dalším oprávněným orgánům provozní a lokalizační údaje ve…

Zvěsti v armádě. Budou se vojákům měnit výsluhy? Metnar musel vysvětlovat

24.03.2019 13:15 Ministerstvo obrany nebude v rámci hledání úspor měnit podmínky výsluh vojákům. Ministr obrany…

Česko čelí dezinformacím z Ruska a Číny. Šíří je i Zeman, udeřil analytik

23.03.2019 14:26 Česko čelí nepřátelským dezinformačním útokům a propagandě z Ruska a Číny. Rusko ke svým cílům…

Rakeťáci brání Temelín. Armáda a policie trénovala postup při…

22.03.2019 14:09 Přibližně tři stovky vojáků, policistů, zástupců ČEZ a provozovatele energetické přenosové soustavy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama