Přezbrojení české armády? Bečvář, který stanul v čele Glomexu, má velké plány

Česká armáda potřebuje přezbrojit, aby byla připravena na nové bezpečnostní výzvy. V rozhovoru s ČTK to řekl bývalý náčelník generálního štábu Josef Bečvář, který chce při přezbrojování hledat příležitosti i pro zbrojní firmu Glomex MS, v níž začal od ledna působit jako prezident. Společnost podle něj nabízí komplexní řešení pro armádu, kdy dodává nejen bezpečnostní technologie, ale také zajišťuje výcvik vojáků, aby je uměli maximálně využít.

Bývalý náčelník generálního štábu Josef Bečvář

"Česká republika si zaslouží, aby měla armádu, která je schopná čelit v současném bezpečnostním prostředí současným bezpečnostním hrozbám. Modernizace armády dneska skutečně je na pořadu dne," řekl Bečvář. Právě znalost připravovaných projektů, které jsou v koncepci armády do roku 2025, považuje za svůj hlavní osobní přínos pro Glomex MS. "Já jsem pracoval v armádě skutečně velice dlouho a myslím si, že vím, co armáda potřebuje," řekl.

Firma podle něj nehledá speciální přístupy k armádním zakázkám a chová se standardně. V květnu se bude prezentovat na veletrhu obranné techniky v Brně, kde bude chtít představit možnosti, jak by se mohla podílet na projektech, které se v armádě připravují.

Glomex MS podle Bečváře zastupuje víc než deset zahraničních výrobců bezpečnostních technologií. "Přidaná hodnota je v tom, že tady jsou specialisté, kteří jsou schopni vzít prostředek, ať je to přístroj nočního vidění nebo cokoli jiného, a naučit s tím prostředkem vojáka zacházet," řekl Bečvář.

Firma už nyní realizuje zakázky pro českou armádu i pro armády spojeneckých zemí, Bečvář v této souvislosti zmínil například Polsko nebo pobaltské státy. Zakázky od české armády mají ve firmě dvoutřetinový podíl, do budoucna by chtěla zvýšit význam zahraničních odběratelů na polovinu. Pro českou armádu Glomex MS mimo dodávek techniky zajišťuje i servis vládní letky.

Bečvář se stal prezidentem Glomex MS od ledna. Loni v létě opustil armádu poté, co ho ve funkci náčelníka generálního štábu vystřídal Aleš Opata. Po odchodu z armády Bečvář jednal i o možnostech další práce pro stát, jednání ale podle něj byla vágní. "Když se na konci října nevyvíjela možnost k tomu, abych nastoupil ve prospěch státu, tak jsem se rozhodl, že budu hledat možnosti v civilním sektoru," řekl.

Podle Bečváře je škoda, že stát nemá systém, kterým by oslovoval vysoce kvalifikované profesionály, kteří z armády odcházejí. "Jestliže odchází důstojník v hodnosti podplukovníka, plukovníka, generála do civilu, je to člověk, který má zkušenosti ze zahraničních misí, ze zahraničních pracovišť, je jazykově připraven, je nositelem bezpečnostní prověrky, má zkušenosti s řízením lidí," řekl. Bývalí vysocí důstojníci by se podle něj mohli uplatnit nejen v resortu obrany, ale také na zahraničních pracovištích, v průmyslu nebo jako poradci.

Bečvář se rozhodl pro práci ve firmě Glomex MS mimo jiné kvůli tomu, že to je česká firma, za kterou nestojí zahraniční kapitál. "Zaujala mě zdravá kondice této společnosti. Mladá, zdravá společnost, která dodává nejenom do české armády," řekl.

Firma Glomex Military Supplies (Glomex MS) byla založena v roce 2008. Poskytuje komplexní projekty pro ozbrojené síly v oblasti výzbroje a materiálového vybavení. Společnost má zhruba 50 zaměstnanců. Do portfolia produktů, které nabízí, patří například samohybný dělostřelecký systém AGM na podvozku Tatra, bojové drony či nejmodernější ruční protitankové zbraně.

Zástupci Romů vyzvali k reformě policie kvůli smrti muže v Teplicích

28.07.2021 13:38 K reformě policie, která má mimo jiné zahrnovat zákaz zakleknutí krku při zákrocích, povinně…

NKÚ: Výdaje GIBS od roku 2017 výrazně rostly, hlavně u platů a výsluh

26.07.2021 12:46 Aktualizováno Loňské výdaje Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) činily 448 milionů korun, což bylo o…

Výbuch v Brdech vyšetřuje vojenská policie jako těžké ubížení na zdraví

21.07.2021 13:43 Výbuch munice, který v úterý dopoledne v Chráněné krajinné oblasti Brdy, v bývalém výcvikovém…

V Brdech explodovala munice, dva vojáci jsou těžce zraněni

20.07.2021 12:55 Aktualizováno Výbuch munice těžce zranil dnes dopoledne dva vojáky, kteří čistili prostor dopadové plochy Kolvín…

Hamáček navrhl odměnu pro hasiče a policisty za boj s koronavirem

19.07.2021 12:33 Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) předložil vládě návrh na vyplacení mimořádné odměny hasičům a…

Armáda poslala na pomoc jižní Moravě zdravotníky

09.07.2021 10:53 Armáda poslala na pomoc obcím zasaženým nedávným tornádem na jihu Moravy zdravotníky. V Moravské…

Policie podle soudu hledala důvod, proč žádosti o informace nevyhovět

08.07.2021 12:38 Aktualizováno Policejní prezidium nemělo chtít mnohamilionovou úhradu od novináře, který požadoval rozsáhlé…

Česká mise v Afghánistánu skončila. V neděli se vrátili poslední vojáci

30.06.2021 11:05 Aktualizováno V neděli odpoledne se do České republiky vrátilo posledních 12 vojáků s materiálem z alianční mise…

Vyšetřovatelé výbuchů ve Vrběticích pochybili, připustil šéf NCOZ

30.06.2021 09:40 Původní vyšetřovatelé výbuchů ve Vrběticích pochybili, připustil v rozhovoru pro Radiožurnál šéf…

Policie: Chvaty použité proti Romovi v Teplicích odpovídaly intenzitě jeho…

24.06.2021 16:19 Aktualizováno Donucovací prostředky, které policisté použili při zákroku proti Romovi v Teplicích, odpovídaly…

Související:

Právě se děje