České děti se mají chystat na válku? Bezpečnostní rada projednala důležitý dokument

Bezpečnostní rada státu (BRS) dnes ráno vzala na vědomí dlouhodobý výhled pro obranu do roku 2035. Devítičlenný pracovní orgán vlády projednal také koncepci přípravy občanů k obraně státu na léta 2019 až 2024, která má zefektivnit systém průpravy dětí na základních a středních školách a řeší též zavedení systému dobrovolné přípravy v míru mimo výkon branné povinnosti.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Armáda České Republiky

Dlouhodobý obranný výhled naposledy vláda schválila v roce 2015, týkal se tehdy období do roku 2030. Materiál měl za úkol stanovit, kam by se měly rozvíjet schopnosti české armády a kam by armáda měla směřovat. Obrana ho označovala za základní východisko pro obranné plánování. Nyní předkládaný dokument posouvá obranný výhled do roku 2035.

Bezpečnostní rada státu se zabývala také například aktuální problematikou Severoatlantické aliance a Evropské unie v bezpečnostní oblasti, a to včetně aktuální bezpečnostní situace v Česku. Orgán byl také informován o problematice smlouvy o likvidaci raket středního a kratšího doletu (INF) a pozici České republiky v této záležitosti. USA v pátek oznámily, že od smlouvy za půl roku odstoupí, následně stejný krok ohlásilo i Rusko. Spojené státy Rusko obviňují, že smlouvu porušilo výrobou nové střely, což Moskva popírá.

Na BRS zazněla i informace o řešení strategie zajištění a rozvoje mobilních komunikací bezpečnostních a záchranných složek s výhledem na deset let. Server iRozhlas.cz v pátek uvedl, že ministerstvo vnitra bude muset v krátké době rozhodnout, jak se postaví k zařízením od čínských firem Huawei a ZTE v zakázce za asi 2,5 miliardy korun na modernizaci státní šifrované komunikační sítě Pegas.

Bezpečnostní rada státu také projednala návrh na udělení ceny BRS za významný přínos pro bezpečnostní politiku České republiky pro rok 2019, tři ceny v hlavní kategorii budou předány v první polovině letošního roku. Na program BRS byla též předložena informace o plnění meziresortní koncepce podpory bezpečnostního výzkumu České republiky v letech 2017 až 2023 s výhledem do roku 2030.

Bezpečnostní rada státu je stálým pracovním orgánem vlády pro koordinaci problematiky bezpečnosti ČR a přípravu návrhů opatření k jejímu zajišťování. Je zřízena na základě ústavního zákona o bezpečnosti ČR a tvoří ji předseda vlády a další pověření členové vlády.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Murček se ujal funkce náčelníka Vojenské policie, byl v pěti zahraničních…

15.02.2019 17:04 Funkce náčelníka Vojenské policie se dnes ujal Miroslav Murček. Ráno ho do ní uvedl ministr obrany…

Příliš tvrdý zákrok policistů? Mladíka kvůli prkotině fackovali a škrtili,…

15.02.2019 11:47 Státní zástupkyně dnes navrhla podmíněné tresty a pětiletý zákaz činnosti policistům Janu…

Chorvatští fotbaloví fanoušci se v Plzni střetli s policií

14.02.2019 20:34 Aktualizováno Policie v Plzni musela v podvečer zasáhnout proti fotbalovým fanouškům Dinama Záhřeb. ČTK to řekla…

Plyn nebo varna drog? Policie řeší výbuch v Náchodě. Jedna žena je zraněná

14.02.2019 19:56 Aktualizováno V panelovém domě v Pražské ulici v Náchodě dnes odpoledne možná vybuchla varna drog. Hasiči krátce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama